ČTsport

ČTsport
úterý 20. listopadu 2018 Nikola
ME basketbalistek

Češky porazily Itálii a místo na MS mají jisté

Velikost textu:
aktualizováno 27. 6. 2013 22:13

Orchies - České basketbalistky se dnes kvalifikovaly na mistrovství světa 2014, kde budou obhajovat stříbrné medaile. Po výhře nad Itálií 72:68 mají na mistrovství Evropy v Orchies již nyní jisté minimálně šesté místo, které znamená postup - Turecko jako pořadatel MS totiž postoupilo do semifinále po výhře nad Běloruskem a českému týmu tak otevřelo cestu na světový šampionát.

České basketbalistky
České basketbalistky

Češky měly proti Itálii nejlepší start do zápasu na turnaji. Využívaly převahu pod košem a dařila se jim i střelba, díky čemuž se po šňůře 10:0 rychle ujaly vedení, které posléze bylo v průběhu první čtvrtiny až jedenáctibodové (20:9). "Jsem rád, že jsme se takhle dostali do zápasu. První čtvrtka byla dosud na turnaji náš velký problém a celkem jsme je až do dneška prohráli o 35 bodů. Kromě zápasu s Litvou jsme první čtvrtky prohrávali. Proto mě těší, že dnes jsme v ní rozhodli," uvedl trenér Lubor Blažek.

Lubor Blažek o postupu na MS:

"Jeli jsme s tím, že chceme vybojovat tento postup, a jsem rád, že jsme tento cíl splnili, protože to vůbec nebylo jednoduché. Ještě budeme hrát o celkové páté místo, a tak doufám, že nám jistota postupu dovolí odehrát ten zápas v pohodě a s radostí a že budeme moci dát více prostoru mladým hráčkám."

Radost z toho měl o to větší, že od čtvrtfinálové porážky se Španělskem uběhlo jen 16 hodin a Češky tak šly do utkání s minimálním odpočinkem. "Také jsme kvůli tomu měli problémy, některé hráčky se nechávaly střídat častěji. Některé hráčky totiž ještě ve čtyři hodiny ráno nemohly usnout. Bylo to těžké. Jsem rád, že jsme z toho venku a že jsme to uhráli. Na druhou stranu nám to ale mohlo paradoxně pomoci v tom úvodním tempu," dodal Blažek.

K velmi dobrému výkonu se rozehrála Kateřina Elhotová, která za prvních 11 minut hry dala 12 bodů a měla zásluhu na tom, že Češky utekly dokonce na 16 bodů. Pak však Itálie zlepšila obranu, začalo se dařit její hvězdě Giorgii Sottanaové a náskok českého týmu klesal.

Když se Italky přiblížily na osm bodů, byla to znovu Elhotová, kdo trojkou český tým uklidnil. Křídelnice USK Praha však postrádala větší podporu spoluhráček v ofenzivě a italská zónová obrana slavila úspěch. Italky zakončily poločas šňůrou 9:0 a snížením rozdílu ve skóre na pouhých pět bodů.

Poločasová přestávka českému týmu pomohla a celých pět minut druhé půle se dařilo ubránit Italky bez jediného bodu. Jenže v útoku pokračovalo trápení, a když se k tomu přidaly problémy s obranným doskokem, povedlo se Italkám v úvodu poslední čtvrtiny srovnat na 52:52. Češky však odpověděly šňůrou 16:3, kterou vedla s devíti body Tereza Pecková. Italky se sice ještě presinkem po celém hřišti pokusily o zvrat, ale český tým už vítězství nepustil.

"Oba týmy hrály na málo ztrát a tahle pohoda byla pro nás pozitivní. Vždy, když se Italky přiblížily, tak jsme udrželi koncentraci, nechybovali a povedlo se nám utéct na deset bodů. Nebyl jsem nervózní, ani když soupeř srovnal, protože na to ani nebyl čas, musel jsem nějak zareagovat. Navíc jsem věřil, že to ustojíme a dotáhneme do vítězného konce," dodal Blažek. 

Turecko udělalo Češkám radost

Turkyně zatím na turnaji prohrály jen se Španělskem na závěr osmifinálové skupiny a i dnes potvrzovaly, že si do Francie přivezly formu. Do utkání vstoupily velmi aktivně a brzy vedly 9:2. Před poločasem pak předvedly šňůru 15:0 a do šaten šly s velkým náskokem. A to zejména zásluhou pivotky Nevriye Yilmazové.

Bělorusky sice po změně stran zabraly a několikrát se přiblížily, Turecko už si ale výhru vzít nenechalo a ani jednou v utkání nepustilo protivníka do vedení. V semifinále se Turecko utká s vítězem dnešního druhého čtvrtfinále mezi Francií a Švédskem. Druhou semifinálovou dvojici pro páteční program tvoří Španělsko a Srbsko.

Francie sice proti Švédsku dobře začala a vedla už 14:4, ale pak Švédky začaly hrát zónovou obranu a ta nesla úspěch. Švédky především zásluhou bývalých hráček USK Praha sester Eldebrinkových dokonce vedly o šest bodů a ještě dvě a půl minuty před koncem 77:74. Pak však začala úřadovat nejlepší hráčka Evropy za loňský rok Dumercová, která do té doby měla problémy s fauly a na hřišti dlouho chyběla. Jenže v závěru třemi trojkami zařídila vítězství Francie. Stylově tak oslavila 200. zápas za národní tým.

Česko - Itálie 72:68 (24:13, 39:34, 52:47)

Nejvíce bodů: Elhotová 18, Bortelová 14, Hindráková 10, Pecková 9 - Sottanaová 16, Masciadriová 15, Dottová 11. Rozhodčí: Glisič (Srb.), Jokič (Černá Hora), Kupatadzeová (Gruz.). Fauly: 19:18. Trestné hody: 16/14 - 24/15. Trojky: 8:7.

Čtvrtfinále:

Turecko - Bělorusko 55:41 (14:10, 31:18, 41:33) Nejvíce bodů: Iveginová 13, Yilmazová 10, Albenová 9 - Snycinová 12, Veramejenková 9, Levčenková 6. Rozhodčí: Peréz (Šp.), Lanzarini (It.), Silva (Port.). Fauly: 14:14. Trestné hody: 4/3 - 7/7. Trojky: 6:2.

Francie - Švédsko 87:83 (21:22, 38:39, 64:63) Nejvíce bodů: Dumercová 16, Lawsonová-Wadeová 14, Skrelaová 13, Yacoubouová 11 - F. Eldebrinková 21, E. Eldebrinková 17, Keyová 15. Rozhodčí: Cardusová (Šp.), Jurasová (Srb.), Kučerová (ČR). Fauly: 15:22. Trestné hody: 18/14 - 13/11. Trojky: 11:8.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.