ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík
ME basketbalistek

Češky získaly další důležitou výhru nad Chorvatskem

Velikost textu:
aktualizováno 17. 6. 2013 21:33

Trélazé (Francie) - České basketbalistky na mistrovství Evropy porazily Chorvatsko 74:68 a do osmifinálové skupiny tak vstoupí s jednou porážkou a jedním vítězstvím. Postupová výhra nad Litvou se totiž do další fáze nezapočítává kvůli vypadnutí soupeře. Češkám by tak teoreticky mohlo k postupu do čtvrtfinále stačit, když vyhrají jedno utkání z duelů se Srbskem, Velkou Británií a domácí Francií.

Burgrová s Lelasovou a Vítečkovou
Burgrová s Lelasovou a Vítečkovou

"Vítězství si velice cením, protože Chorvatsko je velice silný tým a jeho útočná hra je pro mě velice inspirující a velmi mě baví. Oba týmy by si asi zasloužily vyhrát tohle utkání, ale my jsme asi dali více obraně než soupeř," řekl po utkání trenér Lubor Blažek.

Češkám oproti předchozím zápasům v úvodu příliš nevycházela obrana a Chorvatky se dostávaly ke snadným košům. Po pěti minutách tak vedly 15:10. Jenže pak se českým reprezentantkám začaly dařit protiútoky a šňůrou 9:0 získaly vedení na svou stranu. Pěti body se na tom podílela Kateřina Hindráková, která byla hlavní postavou klíčového náporu také v nedělním utkání s Litvou. Celkem dnes dala 17 bodů, což je její maximum v reprezentaci.

"Její výkony mě překvapují i nepřekvapují. Tuhle její agresivitu v obraně i útoku jsem od ní čekal, mám ji načtenou, a proto je tady," řekl Blažek.

Střelecky se však chytil celý tým a poměrně se dařilo i druhé rozehrávačce Kateřině Bartoňové, která se v prvních dvou zápasech na turnaji trápila. Podobně na tom byla i Tereza Pecková.

Skvělý nástup po přestávce

Hned v úvodu druhé půle se pak Češkám povedla další šňůra 10:0, odskočily na 15 bodů a vedení už nepustily. Menší komplikace přišla jen v úvodu závěrečné čtvrtiny, kdy Chorvatky snížily šňůrou 9:0 na rozdíl pěti bodů, ale pak dalekonosnou trojkou tým uklidnila Michaela Zrůstová.

Češky znovu odskočily na dvouciferný počet bodů a duel dovedly k důležitému vítězství, které zvýšilo šance na jejich další postup v turnaji.

"Chyby jsme dělali, ale byli jsme dobře připraveni na soupeře. Také jsme využili nějaké šťastné střely. Více klidu do naší hry mohla přinést větší úspěšnost trestných hodů, dát 10 z 21 pokusů není na takový zápas dobré procento," dodal Blažek.

Trojici osmifinálových soupeřek českých basketbalistek doplnily Srbky, které postup ze skupiny C vybojovaly v přímém souboji s Lotyšskem díky výhře 62:56. Již dříve si postup zajistily domácí Francouzky a Britky.

Ze skupiny A se do osmifinále po Turkyních probojovaly také Slovenky a Černohorky. Těm k výhře 72:60 nad Ukrajinou pomohla 29 body bývalá hráčka USK Praha Jelena Dubljevičová.

Výsledky skupiny D:

ČR - Chorvatsko 74:68 (24:20, 37:32, 58:46)

Nejvíce bodů: Hindráková 17, Zrůstová a Bortelová po 12, Pecková 9, Burgrová 8 - Lelasová a Sliškovičová po 13, Mišuraová 11, Ivezičová 10. Rozhodčí: Peréz (Šp.), Reiter (Něm.), Silva (Port.). Fauly: 18:24. Trestné hody: 21/10 - 12/8. Trojky: 4:6.

Litva - Bělorusko 72:67 (35:34)

Nejvíce bodů: Gutkauskaiteová 15, Kvederaviciuteová 14, Nacickaiteová 11, Paugaiteová 10 - Tarasavová 16, Papová 13, Trafimaová 10.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.