ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Collins jako první aktivní hráč NBA přiznal homosexualitu

Velikost textu:

Washington - Basketbalista Washingtonu Wizards Jason Collins se veřejně přiznal k homosexualitě a učinil tak jako vůbec první aktivní hráč v historii amerických profesionálních soutěží. Čtyřiatřicetiletý pivot promluvil o své sexuální orientaci v magazínu Sports Illustrated.

přehrát video
První aktivní hráč NBA přiznal homosexualitu

"Jsem čtyřiatřicetiletý pivot z NBA. Jsem černoch. A jsem gay," řekl o sobě Collins. Svoji orientaci dlouho tajil a prý bylo nesmírně složité žít ve lži. "Ale byl jsem si jistý, že se můj svět zhroutí, kdyby se to někdo dozvěděl," prozradil. "Nijak jsem neplánoval, že budu prvním 'přiznaným' homosexuálem v jedné z velkých lig. Ale jsem jím a těším se, že to rozvine debatu," řekl Collins.

"Mohl se k tomu klidně přihlásit někdo jiný, ale když to nikdo neudělal, tak zvedám ruku já," dodal. V NBA hraje 213 centimetrů vysoký Collins už dvanáct sezon, tu poslední zahájil v Bostonu a zakončil ve Washingtonu, kde byl spoluhráčem jediného Čecha v lize Jana Veselého.

V minulosti působil také v New Jersey, se kterým byl v letech 2002 a 2003 ve finále NBA, Memphisu, Minnesotě a Atlantě. Odehrál 713 zápasů s průměry 3,4 bodu a 3,8 doskoku na utkání. Ve Washingtonu mu vypršela smlouva a nyní je bez angažmá, chce ale i po nynějším prohlášení pokračovat v kariéře.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.