Florbalisté Finska vyhráli šampionát a ukončili nadvládu Švédska

Praha - Florbalisté Finska sesadili Švédsko ze světového trůnu, ve finále mistrovství světa v Praze nad ním zvítězili 7:6 v prodloužení. Vítězové všech šesti dosavadních šampionátů prohrávali po první třetině 0:4, potom otočili stav na 6:4, ale v závěru zápasu neodolali finské touze po zlatu. Utkání rozhodl v šesté minutě nastavení Tero Tiitu. Tým Suomi se dočkal finále na pátý pokus, Švédové naopak vůbec poprvé prohráli zápas MS.

Utkání Finsko - Švédsko
zdroj: ČTK autor: ČTK

Na duel přišlo ještě více fanoušků než na předcházející zápas o bronz mezi Českou republikou a Švýcarskem. S počtem 14 208 diváků tak byla dnes překonána druhá nejvyšší návštěva v historii světových šampionátů z roku 2002 z Helsinek (13 665). O necelých devět set příznivců odolal rekord z MS v roce 1996 ze Stockholmu (15 106 diváků).

Pátí skončili Lotyši, když v duelu o konečné umístění v O2 Areně zdolali Norsko 6:5. Lotyši obhájili pozici z minulého světového šampionátu v roce 2006 ve Stockholmu, Norové si o jednu příčku polepšili. Lotyši vedli už 4:0 díky trefám Jansonse, Preisse, Laivinše a Blindse, ale Norové dokázali ztrátu smazat. Jenže pak opět nechali soupeře dvakrát skórovat a po snížení Oleho Mossina Olesena už na vyrovnání nedosáhli.

Výsledky:

Finále: Švédsko - Finsko 6:7 v prodl. (0:4, 3:0, 3:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 21. Djurling (Quist), 31. Jihde (Quist), 34. Calebsson (Eskelinen), 46. Eskelinen (Helgesson), 50. Bodén (Kranberg), 52. Jihde (Djurling) - 2. Kavekari (Järvi), 11. Hyvärinen (Mika Kohonen), 15. Vänttinen (Hyvärinen), 16. Koskelainen (Hyvärinen), 55. Vänttinen (Mika Kohonen), 56. Vänttinen (Järvi), 66. Tiitu (Hyvärinen). Rozhodčí: Hofgaard Jorstad, Ali Zouhar (oba Nor.). Vyloučení: 4:1. Využití: 1:4. Diváci: 14 208

Konečné pořadí:

Elitní kategorie: 1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Švýcarsko, 4. Česká republika, 5. Lotyšsko, 6. Norsko, 7. Rusko, 8. Estonsko, 9. Dánsko, 10. Itálie

Divize B: 11. Německo, 12. Polsko, 13. USA, 14. Rakousko, 15. Singapur, 16. Japonsko, 17. Maďarsko, 18. Slovinsko, 19. Nizozemsko, 20. Velká Británie