Dream Team jde neohroženě za zlatem

Londýn - Americký Dream Team zatím prochází turnajem bez jakékoliv ztráty. Kdykoliv by se navíc mohlo začít zdát, že se schyluje k překvapení, americké hvězdy jako by najednou přeply na jiný, nedostižný mód. Nejinak tomu bylo i dnes a exhibici Kevina Duranta odnesla Argentina. USA tak skončily skupinu s neuvěřitelným skóre - každého soupeře porazily v průměru o 38 bodů.

Basketbal Argentina - USA
zdroj: EPA autor: LARRY W. SMITH

USA přitom do poločasu nad Argentinou vedly o jediný koš, pak ale ve třetí čtvrtině odběhly na rozdíl 25 bodů hlavně díky neskutečným pěti trojkám Kevina Duranta. Zápas pak už Spojeným státům stačil udržovat v polovičním tempu.

Druzí Francouzi sice vyhráli čtyři z pěti zápasů, nicméně ani jednou stoprocentně nepřesvědčili, v posledním zápasu pak Nigérii porazili o pouhých 6 bodů 88:82. Na čtvrtém místě skončila Litva, která porazila Tunisko 76:63, a utká se v atraktivním čtvrtfinále s Ruskem.

Američané jsou již navíc jediným neporaženým celkem v olympijském turnaji. Nečekaně v závěru padlo i Rusko, které podlehlo Austrálii 80:82. O vítězství však přišlo až v poslední vteřině, kdy trojkou rozhodl Patty Mills.

Australané by ze čtvrtého místa ve skupině B postoupili i tak, pátá Velká Británie již jen korigovala své výstupní skóre proti beznadějně poslední Číně; Australanům však takové vítězství dodá nutné sebevědomí do čtvrtfinále proti USA.

Čtvrtfinálové dvojice

USA - Austrálie, Francie - Španělsko, Rusko - Litva, Brazílie - Argentina

V souboji favoritů se potkali Španělé s Brazilci a mistři Evropy kolem hvězdného Paua Gasola utrpěli druhou porážku na turnaji. Španělé proti Brazilcům promarnili poločasové vedení o 11 bodů a prohráli 82:88, když propadli zejména v poslední čtvrtině (16:31).

Na konečném třetím místě tabulky se ale teď až do případného finále vyhnou týmu USA. Při výhře nad Brazilci a postupu z druhého místa by na ně favorit turnaje mohl čekat už v semifinále. Už před zápasem s Brazílií se proto ve španělských médiích spekulovalo o možném úmyslném vypuštění zápasu. Trenér Sergio Scariolo i hráči to ale odmítli.

Výsledky turnaje basketbalistů:

Skupina A: Litva - Tunisko 76:63 (29:35), Francie - Nigérie 79:73 (41:30), USA - Argentina 126:97 (60:59).

Konečná tabulka: 1. USA 5 výher/0 proher, 2. Francie 4/1, 3. Argentina 3/2, 4. Litva 2/3, 5. Nigérie 1/4, 6. Tunisko 0/5.

Skupina B: Austrálie - Rusko 82:80 (46:45), Velká Británie - Čína 90:58 (46:31), Brazílie - Španělsko 88:82 (38:44).

Konečná tabulka: 1. Rusko 4/1, 2. Brazílie 4/1, 3. Španělsko 3/2, 4. Austrálie 3/2, 5. Velká Británie 1/4, 6. Čína 0/5.