ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Utajované zahájení OH je prý ohromnou show. I s překvapením

Velikost textu:

Londýn - Organizátoři olympijských her v Londýně se snaží uchránit před prozrazením co nejvíc podrobností pátečního zahajovacího ceremoniálu. A i když se hodně detailů show na veřejnost dostalo, podstatné informace - především, kdo zapálí olympijský oheň - jsou zatím utajeny. Většina z desetitisíců diváků, kteří v pondělí večer sledovali generálku, také poslechla hlavního autora show, filmového režiséra Dannyho Boylea, a nechala si podrobnosti pro sebe.

Londýnský olympijský stadion
Londýnský olympijský stadion

Ven se po generálce dostaly pouze vesměs pozitivní komentáře, podle nichž jde o nezvyklou, výstřední a spektakulární show s kapkou britského humoru. Boyle se s dalšími autory snažil uspokojit nenasytnost médií a už v červnu zveřejnil spoustu informací. Oficiálně se tak ví, že show se bude jmenovat Zázračné Ostrovy, je inspirovaná Shakespearovou Bouří, má být umělečtější a intimnější než ceremoniál v Pekingu, vystupovat v ní bude 10 000 lidí, sedmdesát ovcí, dvanáct koní, tři krávy, dvě kozy, deset kachen a tři ovčáčtí psi.

Z umělých mraků má po anglicku i zapršet. Na stadionu bude i řeka, ceremoniál připomene rockový festival Glastonbury, ale bude i oslavou klasické hudby. Celé to přijde na 27 milionů liber a hry samozřejmě zahájí královna. Od června se do médií dostaly další detaily. V představení budou "temné satanské pece" mystického básníka a malíře Williama Blakea, jehož báseň Jerusalem zahrnuje tento odkaz na průmyslovou revoluci a stala se jednou z nejznámějších anglických písní.

Podle informovaných zdrojů má být průmyslová revoluce druhým ze tří dějství show, která se pak přesune do dnešní doby. V show vystoupí i 50 zpívajících a tančících sestřiček a doktorů, spekuluje se, že se objeví i postavy z Harryho Pottera, například padouch Voldemort, i slavná kouzelná chůva Mary Poppins. A Paul McCartney dnes v rozhlasovém rozhovoru potvrdil, že zazpívá na závěr ceremonie. "(Danny Boyle) mě vrazil na konec - víc vám toho neřeknu," prohlásil McCartney, jehož dcera Stella navrhla oblečení pro britské olympioniky. "Je to rodinná záležitost," řekl o olympiádě bývalý Beatle.

Před zahájením OH
Před zahájením OH

První generálku na olympijském stadionu uspořádal Boyle v pondělí a žádal diváky, aby nekazili překvapení asi miliardě lidí, která by se měla na zahájení v pátek večer dívat. "Kdybyste netweetovali a nedávali na web obrázky, tak bychom byli opravdu, opravdu rádi," řekl před generálkou. A podle britských médií většina z asi 30 000 lidí na stadionu poslechla. Desítky lidí vysílaly do světa své "kritiky" na show, ale neprozrazovaly překvapení.

Diváci psali o ohromném představení, které je také trochu praštěné a má úžasné finále. Divák Pete Hendrick napsal na Twitteru: "Jestli máte na pátek plány, tak je zrušte. Zahajovací ceremoniál je neuvěřitelný." Jill Lawlessová tweetovala: "Nebudu nic prozrazovat, ale řeknu jen, že ceremoniál Dannyho Boylea je skvěle britský a nádherně praštěný." "Ceremoniál je velmi emotivní, velmi britský a má výstřední humor. A bude mít překvapení - i pro kritiky," uvedla Dikaia Chatziefstathiouová z univerzity v Canterbury.

Je jednou z 10 000 účinkujících, kteří museli podepsat kontrakt zakazující prozrazovat podrobnosti a dávat na web snímky z představení. Dnes večer čeká Boylea a jeho show další generálka, tentokrát před 60 000 diváky. Zatím se organizátorům podařilo udržet největší tajemství - kdo ponese jako poslední pochodeň a zapálí olympijský oheň. Neví se dokonce ani, kde bude oheň na stadionu umístěn. Podle sázkových kanceláří je jasným favoritem na zapálení olympijského ohně nejúspěšnější britský olympionik, veslař Steve Redgrave, který vyhrál pět zlatých olympijských medailí.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.