ČTsport

ČTsport
úterý 18. září 2018 Kryštof

Profil sportu: Synchronizované plavání

Velikost textu:

Synchronizované plavání je jednou z plaveckých disciplín, která se postupem času osvojila jako samostatná disciplína. Známé též jakoumělecké plavání nebo závody akvabel je jedinečnou kombinací tance, plavání a gymnastiky. Název "synchronizované" plavání může být poněkud zavádějící, protože kromě dvojic a družstev soutěží také jednotlivkyně.

Synchronizované plavání
Synchronizované plavání

Sport vznikl ve dvacátých letech dvacátého století v Kanadě a původně se nazýval vodní balet. Počátkem 30. let se rozšířil do USA. Roku 1933 slavil velký úspěch u diváků na Světové výstavě v Chicagu.

Synchronizované plavání se nejdříve zařadilo do programu mistrovství světa v roce 1973. O rok později se prosadilo i do evropského šampionátu. Jako oficiální olympijská disciplína se synchronizované plavání ustálilo v roce 1984 na olympiádě v Los Angeles.

Soutěží se ve dvou disciplínách, v současnosti jsou to dvojice a osmičlenná družstva. Plavci předvádí připravenou sestavu do zvuků hudby. Sportovci jsou známkovaní na základě několika kritérií včetně choreografie, obtížnosti a provedení. Sestavy mají přesný časový limit a plavci nesmí používat brýle.

přehrát video
Profil sportu: Synchronizované plavání

V Londýně vystoupí osm států v soutěži družstev, do kterých se kvalifikovaly vítězstvím v různých kontinentálních turnajích a na základě dubnové kvalifikace. České barvy budou hájit dvě plavkyně - Soňa Bernardová a Alžběta Dufková. Dvojice českých plavkyň reprezentovala už na olympiádě v Pekingu, kde skončily osmnácté těsně pod postupovými příčkami.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.