ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Výroba medailí pro Londýn je v plném proudu

Velikost textu:

Londýn – Do zahájení letních olympijských her v roce 2012 zbývá 273 dnů. Už dnes vám ale můžeme nabídnout pohled na medaile, které si v britské metropoli rozdělí ti nejlepší v šestadvaceti sportech.

Výroba medailí pro OH v Londýně
Výroba medailí pro OH v Londýně

Londýnské medaile se budou pyšnit dvěma NEJ – budou největší a nejtěžší, jaké kdy byly během her pod pěti kruhy předávány. Každá z nich bude vážit 415 gramů a v průměru bude mít 85 milimetrů. "Nechceme, aby úspěšné sportovce, kteří získají více než jeden cenný kov, bolela záda. To ne. Chceme ale vyčnívat nad ostatními. Chceme být prostě jiní," říká manažer Královské mincovny Paul Binning.

Výroba medailí pro OH v Londýně
Výroba medailí pro OH v Londýně

Přední straně medaile dominuje řecká bohyně vítězství Niké vystupující z chrámu Parthenón na cestě do hostitelského města her. Vzadu bude vyobrazeno pět dominant Londýna. Během více než osmi set ceremoniálů se rozdá na 4 700 těchto unikátních kousků. "Předpokládáme, že výroba jednoho cenného kovu nám zabere zhruba 10 hodin. Pokud si to tedy vynásobíte, máme do olympijských her co dělat," uvažuje Gavin Elliot z mincovny.

Sada medailí pro hry v Londýně
Sada medailí pro hry v Londýně

přehrát video
Královská mincovna připravuje medaile pro Londýn

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.