Dohráno MOL Cup

Češi dobyli norskou bránu až v prodloužení, rozhodl Kovář

Paříž – Čeští hokejisté navázali na úspěšné duely s Běloruskem a Finskem a proti Norskou zvítězili 1:0 v prodloužení, kdy ve druhé minutě rozhodl Kovář. Nejednalo se o jednoznačné představení, hra českého týmu postrádala většinu času dynamiku, na výhru se nadřela. Norové na turnaji podruhé padli. Národní tým má teď před sebou páteční duel se Slovinskem. Přímý přenos odvysílá ČT sport a web ctsport.cz od 15:45.

Michal Birner (vpravo) se snaží uniknout Johannesi Johannesenovi z Norska
zdroj: Letní olympijské hry autor: Johannes Johannesen

V úmorné dobývání brány a pasáže připomínající slow-motion TV se postupně vyvinulo utkání s Norskem. Šedesát minut převážně utrápeného herního projevu rozseknul v prodloužení až Kovář, dorážející po pasu Jeřábka na Pastrňáka. Připsal si tak druhý gól na světovém šampionátu.

Hra by vypadala možná ještě hůře, nebýt zapojení kapitána Jakuba Voráčka. Ten nakonec nechyběl v sestavě po otřesu v dramatickém pondělním utkání s Finskem (4:3 SN). Nejdůležitější článek týmu se postavil do formace s Červenkou a Plekancem.

Jen co se hráči zorientovali po omylem spuštěné siréně z druhé minuty, útočník Montrealu vysázel na Haugena dvě střely. V dobré pozici byl také dravý Horák, jehož pokusy těsně od brankoviště odvracela norská obrana. Ta musela pracovat zejména ve dvojím oslabení z poloviny třetiny, ale ztráta Bonsaksena ani Forsberga se jim gólově obloukem nevrátila. Norové nepanikařili, kombinovali a opatrně promýšleli rozjetí vlastní akce.

Francouz poprvé vyrážel až po téměř čtvrt hodině, což samo o sobě dokládá, jak Norové utkání pojali. Výjimkou narušení defenzivní domény byl pouze nebezpečný vpád Thoresena s bratry Olimby do útočného pásma.

Zvlášť ve druhé třetině splňovala partie veškeré atributy certifikované nudy. Jandačova kavalérie s relativně nízkou intenzitou dobývala norskou bránu a ani beci Šimek či Jeřábek podporující útok úspěšní proti Haugenovi nebyli.

Sport
zdroj: ČT4

Stejně nevyužil na druhé straně Olsen propadnutí národního týmu v útočném pásmu. Česká reprezentace se ubránila ve zbytečné přesilovce pět na tři, otevřít skóre se zase nepovedlo po výměně na trase Zohorna–Pastrňák.

Hokej to byl vyloženě vlažný, postrádal dynamiku, které vůbec nenapomáhala ani dlouhá česká střídání. Poslední dvacetiminutovka měla strnulý dojem napravit, aktivněji ale začali Norové. Vědět o sobě dal Holos, poctivě pracovala i rodinná značka Olimb a bratr.

Koncentrovaný výkon Francouze jim to však ztěžoval, dopředu to z české strany stále vázlo. Z letargie měla tým vytrhnout mimo pořadí druhá formace s Voráčkem, ani tento tah ale nevyšel.

Naopak – Krejčík chyboval a Olden okamžitě kontroval. Puk skončil v lapačce českého gólmana, kterého v prodloužení podržel výborným obranným zákrokem Šimek. Vidina penaltové loterie přece jen nakonec vyburcovala v závěru viditelně znavený český tým, kterému se štěstím pomohl vybojovat dva body dorážející Kovář.

Skupina B (Paříž): ČR - Norsko 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branka a nahrávky: 62. Jan Kovář (Pastrňák, Jeřábek). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Stricker (Švýc.) - Oliver (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 6381.

ČR: Francouz - Gudas, Šimek, Jeřábek, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek - Řepík, R. Hanzl, Birner - Pastrňák, Jan Kovář, T. Zohorna - Voráček, Plekanec, Červenka - Hyka, Horák, Vrána. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen - M. Olimb, Patrick Thoresen, K. A. Olimb - Röymark, Rosseli Olsen, Bastiansen - Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg - Trettenes, Olden, Roest - Karterud. Trenér: Petter Thoresen.