ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Svaz věří, že nasazovaní mladých hokejistů pomůže reprezentacím

Velikost textu:
aktualizováno 28. 5. 2013 20:02

Praha - Vedení Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) věří, že nově zavedená pravidla pro nasazovaní mladších hráčů a juniorů v extralize i první lize zlepší výsledky mládežnických reprezentačních týmů. Díky možnosti prosadit se v seniorských mužstvech by také měl klesnout počet hokejistů, kteří každoročně odcházejí do zámořských juniorských soutěží. "Opatření je pokračováním cesty, jejímž cílem je prosazování mladých hráčů do extraligy," uvedl prezident ČSLH Tomáš Král. 

Hokejová reprezentace do 18 let
Hokejová reprezentace do 18 let

Zástupci svazu poprvé komplexně vysvětlili úpravu řádů, ke které došlo již v březnu a bude platit od nadcházející sezony 2013/14. Podle nových pravidel mohou týmy ve dvou nejvyšších soutěžích napsat na soupisku pro utkání dva brankáře a patnáct hráčů bez věkového omezení včetně cizinců.

Na zbývajících pět míst mohou využít maximálně tři hráče ve věku dvacet až dvaadvacet let, poslední dvě místa budou vyhrazena pro juniory, tj. hráče do 19 let; v příští sezoně půjde o ročník 1994 a mladší. "Již nyní se mění poměr hráčů, kteří odcházejí do zahraničí. Chtějí zůstat doma, protože mají nabídky z extraligy a první ligy," podotkl Král.

Řada mladých hráčů se navíc ze zámoří vrací, podle šéftrenéra a vedoucího sportovního úseku ČSLH Slavomíra Lenera bude o šanci prosadit se v extralize bojovat devět hokejistů, kteří v uplynulé sezoně působili v severoamerických juniorských soutěžích WHL, OHL a QMJHL.

Tomáš Král, prezident ČSLH

Prezident ČSLH Tomáš Král"Očekáváme od toho, že český mládežnický hokej bude získávat na kvalitě, kterou historicky měl, a že budeme produkovat více kvalitních hráčů, kteří se budou zdržovat doma a nebudou hromadně odcházet."

"Mladí hráči by měli dostat prostor. Podle statistik je vidět, že jsme na tom oproti Evropě špatně a že mládežnické reprezentace nemají výsledky," uvedl trenér Slavie Vladimír Růžička, který si uvědomuje, že bude záležet i na trenérech jednotlivých týmů, jak se k pravidlu postaví. "Když máte vynikající hráče, tak je to jednoduché. Ale když máte průměrného, nebude to lehké. Pokud to bude ku prospěchu hokeje, je to krok správným směrem," dodal.

Hokejová reprezentace do 18 let
Hokejová reprezentace do 18 let

Staronový trenér reprezentačního týmu do 16 let Robert Reichel ale apeloval i na to, aby mladíci také skutečně hráli. "Nesmí se stát, že hráč zaskočí na jedno dvě střídání. Je potřeba, aby dostali důvěru a hráli pravidelně. Budou dělat chyby, ale ty dělají i starší hráči. Nesmíme se toho bát. Jen tak mohou vyrůst za pár let hráči, kteří budou kralovat Evropě," podotkl Reichel.

Strach z toho, že mladí hráči nedostanou prostor na ledě, má i trenér Vítkovic Peter Oremus. "Mužstva, která se budou chtít pohybovat v popředí, budou upřednostňovat hru na tři pětky," myslí si. "Ale je to rozhodnutí, které budeme respektovat."

V minulé sezoně se v extralize představilo 28 juniorů, jen polovina z nich ale odehrála více než pět zápasů a pouze pětice z nich nastupovala pravidelně. Například ve Švédsku do Elitserien naskočilo 96 juniorů a 23 jich nastoupilo ve více než 30 zápasech.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.