Po trailech přes hory

Hronek 40. asistencí pomohl k výhře nad Anaheimem, Dostál kryl 29 střel

Filip Hronek asistencí pomohl hokejistům Vancouveru k výhře 2:1 nad Anaheimem a jako třetí český obránce v historii NHL dosáhl na metu 40 nahrávek za sezonu. Prohru Ducks 29 zákroky neodvrátil gólman Lukáš Dostál. Karel Vejmelka pomohl Arizoně k výhře 5:2 nad Washingtonem a vychytal druhé vítězství za sebou.

Filip Hronek v dresu Vancouveru Canucks
zdroj: Reuters autor: Bob Frid

Před Hronkem dokázali v jedné sezoně zaznamenat alespoň 40 gólových přihrávek z českých beků jen Roman Hamrlík a Tomáš Kaberle. Hamrlík milník překonal jako první Čech v sezoně 1995/96, Kaberlemu se to mezi lety 2005 a 2011 povedlo dokonce pětkrát. Kladenský odchovanec navíc s 58 asistencemi z ročníku 2005/06 drží český rekord.

Hronek proti Ducks nemusel na jubilejní nahrávku čekat ani dvě minuty. V čase 1:37 křižným pasem přes celé útočné pásmo našel Quinna Hughese, jehož pobídku z prostoru mezi kruhy "uklidil" za Dostála Nils Höglander.

"Höglander byl dnes asi náš nejlepší útočník. Hrál skvěle s pukem na hokejce, dokázal trhat obranu soupeře a prakticky neztrácel puky. Odvedl skvělou práci," pochválil švédského útočníka trenér Canucks Rick Tocchet.

Anaheim po třech minutách zásluhou Alexe Killorna srovnal, nejlepší tým Západní konference ale ve druhé třetině zlomil zápas na svou stranu. Rozhodující gól dal ve 24. minutě Conor Garland. "Měl jsem jednoduchou pozici. Zadorov mě našel před prázdnou brankou. Udělal to výborně," řekl střelec vítězné branky.

Dostál i přes prohru podruhé za sebou vytáhl úspěšnost zákroků nad 93 procent. Jeho protějšek Casey DeSmith zlikvidoval 17 střel a zápas zakončil s úspěšností sahající k 95 procentům. "Dlouho jsem z výhry nebyl nadšený tolik jako dneska. Jsem rád, že jsem protrhl svou sérii porážek a že jsme vstoupili do naší série venkovních zápasů pravou nohou," řekl DeSmith.

Vejmelka proti Washingtonu navázal na výhru s Ottawou. Díky 24 úspěšným zákrokům se stal druhou hvězdou zápasu. Oba góly inkasoval při přesilových hrách domácích. Nejproduktivnějším hráčem z vítězné sestavy byl kanadský útočník Dylan Guenter s bilancí branky a dvou asistencí.

Český brankář za stavu 1:0 několikrát udržel Coyotes ve vedení. Blýskl se hlavně v 16. a 21. minutě. Nejprve skvělým přesunem zlikvidoval téměř jistý gól Connoru McMichaelovi a v úvodu druhé třetiny vychytal samostatný únik Alexandra Ovečkina. "V důležitých chvílích vždy vytáhl nějaký skvělý zákrok. Chytil několik střel, které měly skončit v brance. Byl opravdu rozdílový," řekl o českém gólmanovi trenér Arizony André Tourigny.

Skvělý zápas odchytal také Calvin Pickard, jenž 22 zákroky pomohl Edmontonu k výhře 6:1 nad Pittsburghem. Oilers i díky dvěma bodům Connora McDavida vyhráli počtvrté za sebou a v tabulce Západní konference si pojistili páté místo. Kapitán Oilers bodoval v jedenáctém utkání v řadě a během této série zaznamenal dva góly a 24 nahrávek. V ligové produktivitě kanadskému útočníkovi s 97 body patří třetí místo.

Diváci v nedělním programu viděli dva hattricky. Výhru Minnesoty 4:3 nad San Jose třemi góly řídil Kirill Kaprizov. Pod vítězství Los Angeles 5:1 nad New Jersey se druhým hattrickem v NHL podepsal Phillip Danault.

Výsledky:

Washington – Arizona 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)

Branky: 27. Milano, 41. Mantha – 8. L. Cooley, 25. Zucker, 27. Kesselring, 39. Guenther, 60. Schmalz. Střely na branku: 26:28. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celé utkání, inkasoval 2 branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Guenther, 2. Vejmelka (oba Arizona), 3. Mantha (Washington).

Los Angeles – New Jersey 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

Branky: 8., 33. a 58. Danault, 15. Laferriere, 33. Fiala – 1. Meier. Střely na branku: 23:31. Diváci: 18 145. Hvězdy zápasu: 1. Danault, 2. Fiala, 3. Talbot (všichni Los Angeles).

Edmonton – Pittsburgh 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Branky: 15. a 26. Hyman, 23. Perry, 39. R. McLeod, 40. Ceci, 47. McDavid – 53. Malkin. Střely na branku: 38:24. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Hyman, 2. McLeod, 3. Ceci (všichni Edmonton).

Minnesota – San Jose 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)

Branky: 28., 43. a 57. Kaprizov, 26. F. Gaudreau – 22. Granlund, 25. Sturm, 41. Duclair. Střely na branku: 32:15. Diváci: 18 879. Hvězdy zápasu: 1. Kaprizov, 2. Middleton, 3. Boldy (všichni Minnesota).

Anaheim – Vancouver 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky: 5. Killorn – 2. Höglander (Hronek), 24. Garland. Střely na branku: 18:31. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim 58 minut a 58 sekund, inkasoval dvě branky z 31 střel a úspěšnost zákroků měl 93,5 procenta. Diváci: 15 161. Hvězdy zápasu: 1. Q. Hughes (Vancouver), 2. Zellweger (Anaheim), 3. Garland (Vancouver).

Buffalo – Winnipeg 2:5 (1:1, 1:0, 0:4)

Branky: 18. Peterka, 30. Robinson – 20. Niederreiter, 51. Morrissey, 54. M. Barron, 59. Naměstnikov, 60. Monahan. Střely na branku: 19:35. Diváci: 14 171. Hvězdy zápasu: 1. Morrissey, 2. Barron (oba Winnipeg), 3. Robinson (Buffalo).