MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Jágr kraloval a přiblížil se rekordu Gordieho Howea

New York – Jaromír Jágr dál posouvá mety v zámořské NHL. Při výhře New Jersey Devils nad Tampou Bay 2:1 vsítil Jágr rozdílovou branku a vstřelil tak už svou 119. vítěznou trefu v kariéře. Posunul se na druhé místo historické tabulky této statistiky před Phila Esposita a na vedoucího Gordieho Howea již ztrácí jen dvě trefy.

Jaromír Jágr střílí svůj 119. vítězný gól
zdroj: ČTK/AP

New Jersey - Tampa Bay 2:1

Jágr v polovině utkání zvyšoval vedení Devils na 2:0, když na obranné modré vypíchl kotouč hostujícímu kapitánovi Martinu St. Louisovi a sólový únik zakončil přesnou ranou nad pravé rameno Bena Bishopa. "Myslím, že moje tělo je tak nastavené a moc se neunavuje. Proto dávám hodně branek ve třetí třetině a proto také mám tolik vítězných gólů," řekl Jágr.

Prý ani nevěděl, že překonal Esposita na druhém místě rekordního pořadí. "Já jsem rád, že alespoň jeden rekord už mám (za góly v prodloužení). Všechny ostatní totiž má Wayne Gretzky," smál se. "Díval jsem se, jak Esposito v roce 1972 hrál. Naživo ne, protože jsem se tehdy akorát narodil, ale sledoval jsem záznamy," řekl Jágr.

Na dotaz novinářů, na co při nájezdu myslel, odpověděl tradičně po svém. "Nezraň se. Nejeď moc rychle. Moje tělo není zvyklé jet rychle," popisoval. A s úsměvem okomentoval i to, že vstřelil teprve třetí branku sezony. "Je mi 41, takže nemůžu obviňovat sebe, že je těch gólů málo. Stejně tak nemůžu chybu hledat v rukou, protože ty mi sloužily dobře celý život. Je to v něčem jiném - v hokejkách," dodal Jágr, který za dvacet let v NHL nastřílel 684 branek a celkově nasbíral 1698 bodů.

I první trefa domácích měla český podpis, neboť u branky Adama Henriquea asistoval Patrik Eliáš, který nastoupil ke svému 1100. utkání v NHL.

New Jersey - Tampa Bay 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) Branky: 22. Henrique (Eliáš), 31. Jágr - 36. Stamkos. Střely na branku: 22:17. Diváci: 13.501.

Chicago - Ottawa 6:5

I s přispěním gólu a přihrávky Milana Michálka vedla Ottawa v Chicagu 4:2, ale nadějný stav neudržela a nakonec prohrála 5:6. Hlavním strůjcem obratu byl Jonathan Toews, který v rozmezí 35. až 50. minuty čistým hattrickem otočil skóre.

Chicago - Ottawa 6:5 (1:1, 2:3, 3:1) Branky: 35., 42. a 50. Toews, 7. a 55. Shaw, 28. Hossa - 19. M. Michálek, 27. Turris, 31. Corvo (M. Michálek), 32. Zibanejad, 55. Z. Smith. Střely na branku: 40:37. Diváci: 21.123.

Montreal - Dallas 2:1

Bod za přihrávku si v úterním programu připsal i Tomáš Plekanec a pomohl tím Montrealu k výhře 2:1 nad Dallasem. Český útočník po rozpačitém začátku nabírá na obrátkách, když v posledních sedmi zápasech získal osm bodů (4+4).

Montreal - Dallas 2:1 (1:0, 1:1, 0:0) Branky: 13. Bournival (Plekanec), 33. Bourque - 38. Eakin. Střely na branku: 24:27. Diváci: 21.273.

St. Louis - Winnipeg 3:2

Nejlepšího střelce soutěže Alexandera Steena nezastavil ani brankář Ondřej Pavelec. Útočník St. Louis proti Winnipegu skóroval popáté za sebou a v předposlední minutě rozhodl o výhře Blues 3:2. Steen si v dosavadním průběhu NHL připsal jedenáct gólů.

St. Louis - Winnipeg 3:2 (1:1, 0:0, 2:1) Branky: 7. Morrow, 45. Pietrangelo, 59. Steen - 12. Wheeler, 51. Little. Brankář Ondřej Pavelec z Winnipegu odchytal celé utkání, inkasoval tři branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 90,91 procenta. Střely na branku: 33:23. Diváci: 15.287.

Philadelphia - Anaheim 2:3 (2:0, 0:1, 0:2) Branky: 4. Read, 17. Lecavalier - 42. a 56. Palmieri, 37. Cogliano. Střely na branku: 28:37. Diváci: 19.615.

Edmonton - Toronto 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 2. a 29. Kessel, 22. Van Riemsdyk, 47. Kadri. Střely na branku: 43:26. Diváci: 16.839.

Phoenix - Los Angeles 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 39. Morris, 40. Doan, 46. Chipchura - 57. Stoll. Střely na branku: 33:42. Diváci: 10.452.