Plekanec konečně zaúřadoval, vstřelil gól Detroitu

New York - Hokejista Tomáš Plekanec ve středu konečně zaúřadoval v NHL. Český útočník ukončil ve středečním utkání sérii osmi zápasů bez vstřelené branky a vítězným gólem se přičinil o vítězství Montrealu 3:1 na ledě Detroitu. Canadiens vstřelili všechny tři branky v prostřední třetině, přičemž Plekanec v ní zvyšoval na 2:0 a po zápase byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Tomáš Plekanec
zdroj: ČT24 autor: ČT24

"Ten gól nás dostal do dvoubrankového vedení a lépe se nám pak dýchalo," řekl Plekanec o brance, kterou dal v přesilové hře střelou z pravého kruhu. Zároveň si český hráč velmi pochvaloval herní systém, který jeho tým praktikoval proti vítězi Stanleyova poháru: "Nenapadali jsme je. Čekali jsme na ně ve středním pásmu a snažili se je nutit ke ztrátám kotouče. Odvedli jsme skvělou práci."

Obránce Detroitu Nicklas Lidström jeho slova potvrdil. "Velmi dobře dodržovali herní taktiku. Čekali na nás na červené čáře a nedovolili nám získat ve středním pásmu žádnou rychlost. Jakmile jsme se dostali do jejich třetiny, tak jsme velmi často prohrávali souboje jeden na jednoho v rozích a nedařilo se nám udržet souvislejší tlak," uvedl. Red Wings se k častějšímu zakončení dostali až v poslední třetině, ale Johan Franzén už jen snížil.

Washingtonští Capitals ukázali, že ani sedm zraněných hráčů nemusí být pro mužstvo problém, pokud tedy mezi nimi není Alexandr Ovečkin. Ruský útočník v duelu s Atlantou zaznamenal šestý hattrick kariéry a ovládl souboj s českým gólmanem Ondřejem Pavelcem. Svůj třetí gól mu vstřelil už v 21. minutě, kdy zvýšil na 4:1, připravil pak ještě pátý a Washington zvítězil 5:3.

Loni nejproduktivnější hráč soutěže se po pomalém startu do nové sezony rozjel a bodoval už v devíti zápasech za sebou. V této sérii zaznamenal 21 kanadských bodů. Dvěma asistencemi se blýskl i Tomáš Fleischmann, při té první při přečíslení zakončil ukázkovou akci do prázdné branky Eric Fehr.

Totožnou produktivitu jako Ovečkin předvedl i jeho krajan a lídr kanadského bodování Jevgenij Malkin, jenž si čtyři body připsal dokonce během jediné třetiny. Pittsburgh prohrával na ledě New Yorku Islanders v závěru druhé části už 0:3, ale stejně jako v předchozím vzájemném duelu dokázali Penguins v poslední dvacetiminutovce smazat manko a zvítězili 5:3.

"Stříleli jsme, kdykoliv jsme k tomu měli příležitost," komentoval poslední třetinu Malkin, jenž v rozmezí 50 sekund v 52. minutě dvakrát skóroval a otočil výsledek z 2:3 na 4:3. Třetí gól pak přidal střelou do prázdné branky. Utkání se příliš nepovedlo českému obránci Radku Martínkovi, který si v zápase připsal tři záporné body za účast na ledě při gólech soupeře.

I ve čtvrtém vzájemném utkání v sezoně se hokejisté New Yorku Rangers radovali z vítězství nad Tampou Bay. Tentokrát ji porazili po penaltovém rozstřelu 3:2. Hrdinou zápasu byl Markus Näslund, který po asistencích Michala Rozsívala vsítil v základní hrací době obě branky Jezdců a společně s Nikolajem Žerděvem se prosadil i v nájezdech. Naopak neúspěšný byl v penaltovém rozstřelu český útočník Tampy Bay Radim Vrbata.

Rangers byli blízko zisku dvěma bodům už v normální hrací době, ale padesát sekund před koncem vyrovnal Mark Recchi. Pro čtyřicetiletého kanadského útočníka to byl v pořadí 1395. bod v kariéře a v historické tabulce produktivity se posunul na 19. místo před Luka Robitailla.

Zápas okořenili pěstním soubojem Colton Orr s Davidem Kočím, kterého si Tampa Bay stáhla opět do týmu z listiny nechráněných hráčů. Český obránce v úvodu bitky inkasoval několik úderů, postupně ale získal navrch, než při jeho závěrečné snaze sundat Orrovi dres oba kohouty rozdělili rozhodčí.

Brankář Tomáš Vokoun odchytal v duelu Floridy s New Jersey pouze první třetinu. Obdržel v ní dva góly z dvanácti střel a místo v kleci Panthers přepustil Craigu Andersonovi. "Bylo to jednoduché rozhodnutí," řekl trenér Floridy Peter DeBoer. "Nelíbil se mi ani jeden z těch gólů, které jsme dostali. Nelíbila se mi ani naše předváděná hra. Doufal jsem, že to bude životabudič pro naše hráče," pokračoval kouč Floridy.

Jeho svěřenci pak dokázali manko smazat v závěrečných 140 sekundách. V prodloužení však přeci jen strhli vítězství na svou stranu hostující Devils, když se prosadil prvním gólem v sezoně Johnny Oduya. Devils uspěli popáté v řadě, ačkoliv poprvé po pěti zápasech nebodoval jejich hvězdný útočník Patrik Eliáš.

Už pošesté za sebou padli na svém ledě hokejisté Edmontonu, kteří podlehli Los Angeles 1:2. Jedinou branku Oilers vstřelil český útočník Aleš Hemský, který byl v závěrečných minutách i blízko k vyrovnání. Na zakončení měl pětadvacetiletý hráč mnoho času, ale do odkryté LaBarberovy branky kotouč neposlal.

Naopak z domácího prostředí neomylně těží hokejisté San Jose, kteří ve své aréně zdolali Chicago 3:2 v prodloužení a v letošním ročníku získali na svém ledě 25 z 26 možných bodů.

První kanadský bod v této sezoně získal v jubilejním dvacátém utkání Martin Škoula. Po jeho asistenci se prosadil Andrew Brunette a Minnesota v té chvíli vedla 3:1. Poté však dával góly už pouze hostující Dallas a zvítězil 4:3. Statistiky středečních utkání:

Buffalo - Boston 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky: 10. a 19. D. Roy, 26. Hecht - 25. Hunwick (Krejčí), 50. Kessel. Střely na branku: 23:29. Diváci: 18.326.

NY Islanders - Pittsburgh 3:5 (2:0, 1:1, 0:4)

Branky: 8. Weight, 9. Hunter, 30. Guerin - 52., 52. a 60. Malkin, 40. Orpik, 47. Crosby. Střely na branku: 25:30. Diváci: 14.871.

Washington - Atlanta 5:3 (3:1, 1:1, 1:1)

Branky: 4., 15. a 21. Ovečkin (na druhou Fleischmann), 8. Fehr (Fleischmann), 42. Viktor Kozlov - 13. Little, 34. Vjačeslav Kozlov, 53. Oystrick. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 58 minut, obdržel pět branek z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 84,84%. Střely na branku: 33:18. Diváci: 18.277.

Carolina - Philadelphia 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky: 22. LaRose - 6. a 60. Gagne, 43. Carle. Střely na branku: 28:27. Diváci: 15.057.

Columbus - Phoenix 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Branky: 9. Huselius, 41. Chimera - 30. Hale, 33. Carcillo (Hanzal), 58. Tichonov. Střely na branku: 40:25. Diváci: 14.569.

Tampa Bay - NY Rangers 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 25. Malone, 60. Recchi - 23., 38. a rozhodující nájezd Näslund (na první a druhou Rozsíval). Střely na branku: 29:35. Diváci: 16.991.

Florida - New Jersey 2:3 v prodl. (0:2, 0:0, 2:0 - 0:1)

Branky: 58. Bouwmeester, 60. Booth - 6. Gionta, 19. Zajac, 65. Oduya. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 20 minut, obdržel dvě branky z 12 střel a úspěšnost zásahů měl 83,33%. Střely na branku: 38:37. Diváci: 14.932.

Detroit - Montreal 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)

Branky: 54. Franzén - 26. Lapierre, 33. Plekanec, 34. Higgins. Střely na branku: 33:25. Diváci: 20.066.

Minnesota - Dallas 3:4 (2:1, 1:1, 0:2)

Branky: 10. Belanger, 13. Nolan, 21. Brunette (Škoula) - 9. a 38. J. Neal, 49. B. Richards, 53. Eriksson. Střely na branku: 28:30. Diváci: 18.568.

Colorado - St. Louis 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 12. Tjärnqvist, 31. Smyth, 49. Laperriere - 25. Tkachuk. Střely na branku: 28:22. Diváci: 14.568.

Edmonton - Los Angeles 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky: 11. Hemský - 6. O˙Sullivan, 34. Kopitar. Střely na branku: 23:29. Diváci: 16.839.

San Jose - Chicago 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 20. R. Blake, 49. Marleau, 61. J. Thornton - 33. a 41. Toews. Střely na branku: 40:26. Diváci: 17.496.

1.Vancouver 22142669:5230
    2.Minnesota 20121752:4325