ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

Bříza považuje zvolení do Rady IIHF za diplomatický úspěch ČSLH

Velikost textu:

Moskva - Dostat se do Rady IIHF není žádný med. Boj o poslední místo, ve kterém se Bříza utkal s Forsbergem, rozhodoval až rozstřel. Úspěch podle bývalého reprezentačního gólmana leží na bedrech diplomacie Českého svazu ledního hokeje a je přesvědčen, že nově nabytá pozice českému hokeji pomůže.

Petr Bříza
Petr Bříza

Český hokej neměl ve vedení IIHF zástupce s volebním právem od roku 2003, kdy skončil Miroslav Šubrt a přesunul se jen do funkce čestného předsedy. Letos se situace změnila po dramatické volbě. "Bylo to hodně těsné, nakonec rozhodl rozstřel mezi Peterem Forsbergem a mnou o poslední místo. Považuju to za velký úspěch Českého svazu ledního hokeje, nechci to personifikovat," řekl ke svému zvolení Bříza.

Stal se jedním z pěti nových členů rady, která prošla velkou proměnou. "IIHF má specifikum, že skupina menších zemí je silnější, má stejný počet hlasů jako silné země. Lobbing je občas nevyzpytatelný. Malé země se letos domluvily a chtěly rozbourat pořádky. Na druhé straně jsme měli větší skupinu silnějších zemí, které proti sobě kandidovaly - Slovensko, USA, Švédsko, my. Bylo to hodně zajímavé," uvedl jednapadesátiletý Bříza.

Podle něj nabytá pozice českému hokeji pomůže. "Ostatní federace chtějí komunikovat. Probíhá přidělování šampionátů, rozvojové projekty, výměnné programy. Úspěch při volbě je také zásluhou posledních osmi let pod vedením prezidenta Tomáše Krále," podotkl Bříza.

Českému svazu podle něj získalo u mezinárodní federace velký kredit loňské mistrovství světa v Praze a Ostravě. "Je absolutně nejúspěšnější v historii, což je nám pořád opakováno. Česká republika díky tomu má kredit spolehlivého partnera, který drží slovo i kvalitu," řekl bývalý brankář.

Svou prací na obnovení Ligy mistrů si také udělal v mezinárodním hokeji dobré jméno. Obnovenou soutěž, kterou čeká třetí sezona, bude mít nadále na starosti. "CHL byla jedním z témat, proto jsem byl panem Faselem i ostatními osloven. Pokud na pátý pokus neprorazí, bude hokej jediným týmovým sportem, který by takovou soutěž neměl. Pak by bylo těžké ji znovu obnovit, všichni cítíme velkou zodpovědnost," prohlásil Bříza.

"Máme v plánu mluvit na valné hromadě o budoucí podobě, probíhají debaty tak, abychom soutěž stabilizovali na dalších šest let. Jsem přesvědčený, že Evropa potřebuje klubovou mezinárodní soutěž. Sešlo z expanzivních plánů KHL, i tak Ligu mistrů potřebujeme jako konfrontaci pro extraligové týmy," uvedl někdejší strážce sparťanské brány.

Chce pomoci v IIHF naplňovat vizi rozšiřování hokeje do celého světa a vytvoření větší konkurence nejsilnějším zemím. "Je tady snaha posunout ty nejslabší země na úroveň středních a ty střední posunout ještě víc, i když fanoušci porážky od těchto soupeřů vnímají negativně. Přinese to víc fanoušků, pozornosti médií a partnerů a hokejový trh bude globálnější," podotkl Bříza.

Jednání o další účasti hráčů NHL na olympijských hrách je podle něj tématem hlavně pro prezidenta Reného Fasela, který komunikuje s vedením NHL i Hráčské asociace NHLPA. Podle Břízy ale šance snižuje postoj Mezinárodního olympijského výboru.

"Jsem negativně překvapen, že razantně prohlásil, že nebude financovat pojištění zámořských hráčů. Ale ať se na mě nikdo nezlobí, od Nagana bývá na zimní olympiádě hokej tím nejsladším. Když přivedete ty nejlepší z nejlepších, tak je to tahoun olympiády. Jednání budou pokračovat, velkým nebezpečím je Světový pohár. NHL inklinuje k vytvoření konkurence pro olympiádu i mistrovství světa, kterou si přizpůsobí svému programu," dodal Bříza.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.