TCL V Repre

Jágr se přehoupl přes Hulla a je třetím nejlepším střelcem historie NHL

New York – Jaromír Jágr si do své sbírky připsal další velký úspěch. Útočník dvěma trefami do sítě Winnipegu zařídil nejenom výhru Floridy 3:1, ale také se posunul v historické tabulce střelců NHL na třetí místo. Slavná legenda má nyní na kontě 742 přesných zásahů a o jednu branku překonal doposud bronzového Bretta Hulla. Před Jágrem jsou už jenom Goride Howe (801) a Wayne Gretzky (894).

Jaromír Jágr
zdroj: ČTK/AP autor: Alan Diaz

Florida - Winnipeg 3:1

Jágr nejdříve vyrovnal Hulla i skóre na 1:1 po krásné akci. Kladenský rodák si středem třetiny sjížděl před branku soupeře, poklepal hokejkou o led, aby dostal přihrávku a střílený pas Dmitrije Kulikova usměrnil do levého horního růžku. Do stejného místa poslal i svou druhou trefu v zápase, když se nejlépe zorientoval v předbrankovém prostoru a jubilejním dvacátým gólem v sezoně stanovil konečný výsledek.

"Když jsem dostal k narozeninám dort, přál jsem si být kanonýrem. Doposud to fungovalo, takže možná taky předstihnu i Gordieho a Waynea Gretzkého taky. Kdo ví," prohlásil Jágr, který v den svých čtyřiačtyřicátin sice neskóroval, ale pak se trefil ve dvou duelech třikrát.

Český útočník zároveň podevatenácté v kariéře překonal hranici dvaceti branek za sezonu, naposledy se mu to povedlo před dvěma lety v New Jersey. "Musíte mít k sobě skvělé spoluhráče, kteří vám přihrají puk a připraví šance. A to tady dělají. Dal jsem 20 branek ve 44 letech díky nim. Díky, chlapi," dodal Jágr.

Svým uměním má v plánu Jágr těšit fanoušky i nadále bez ohledu na věk. "Hokej miluji. Zatím nemám důvod končit. Je milion lidí, kteří by chtěli být na mém místě. Pokud můžu hrát v NHL, proč bych přestával?" vysvětloval Jágr.

Historické pořadí střelců NHL:

1. Wayne Gretzky (Edmonton, Los Angeles, St. Louis, NY Rangers) 1487 zápasů/894 branek, 2. Gordie Howe (Detroit, Hartford) 1767/801, 3. Jaromír Jágr (Pittsburgh, Washington, NY Rangers, Philadelphia, Dallas, Boston, New Jersey, Florida) 1606/742, 4. Brett Hull (Calgary, St. Louis, Dallas, Detroit, Phoenix) 1269/741, 5. Marcel Dionne (Detroit, Los Angeles, NY Rangers) 1348/731.

Dallas - Boston 3:7

Jágr byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání, což se povedlo i Davidu Krejčímu, který se gólem a asistenci podílel na výhře Bostonu 7:3 v Dallasu. Boston přitom zápas nerozehrál dobře a po úvodní třetině prohrával 1:3. První gól inkasoval z hole Aleše Hemského, který překonal Tuukku Raska střelou z levého kruhu k bližší tyči. Bruins srovnali dvěma góly ve 34. minutě a poté přišly na přelomu druhé a třetí třetiny gólové chvíle Krejčího. Jeho přihrávku z rohu kluziště nadvakrát doklepl Loui Eriksson a následně skóroval český útočník v přesilové hře i s přispěním teče domácího obránce po ráně od modré čáry.

"Je to důležité vítězství, navíc venku a proti tak kvalitnímu týmu. Ale musíme zůstat při zemi. Nesmíme létat v oblacích. Důležité je, abychom pokračovali i nadále v tvrdé práci a drželi se své hry," uvedl Krejčí, který odehrál 600. zápas v NHL.

Toronto - Philadelphia 4:5 PP

Stejnou bilanci měl i Jakub Voráček, který gólem a přihrávkou pomohl Philadelphii k vítězství 5:4 v prodloužení na ledě Toronta. Český útočník v základní hrací době zakončil brankou přečíslení dva na jednoho a po jeho akci vstřelil v čase 60:29 vítězný gól Shayne Gostisbehere.

"Jake (Voráček) není náhodou jedním z nejlepších nahrávačů v lize. Věřil jsem mu, vydal jsem se podpořit útok a on mě skvěle našel. Skvěle to ale zahrál pozičně i Nick Cousins, díky kterému jsme se dostali do přečíslení," uvedl obránce Gostisbehere, který gólem prodloužil sérii utkání, v nichž bodoval, na patnáct. "Jako bych žil ve snu," dodal nováček.

Úspěch Flyers podpořil jednou asistencí Radko Gudas a devíti zákroky Michal Neuvirth, který ve třetí třetině vystřídal za stavu 3:3 zraněného Stevea Masona. Na straně poražených si jednu přihrávku připsal Roman Polák, který měl podíl i na tom, že zápas byl od 49. minuty veden jen na jednoho hlavního rozhodčího a dva čárové. Český obránce narazil na mantinel Cousinse, k čemuž se nešťastně připletl i sudí Ian Walsh a viditelně otřesený opustil hrací plochu.

Ottawa - Detroit 3:2 SN

Otřesený byl i Mrázek v Ottawě, když hned v úvodu utkání schytal dělovku od Patricka Wierciocha. "Puk jsem viděl v poslední sekundě a trefilo mě to někam do chrániče na krku. Na výkon to nemělo žádný vliv," uvedl český gólman, který se v zápase blýskl několika skvělými zásahy hlavně v prodloužení.

"Ale i Anderson (gólman Ottawy) toho také hodně pochytal. Šancí měly oba týmy v prodloužení při hře tři na tři hodně, škoda, že jsme nějakou nevyužili," dodal Mrázek, který ve svých dvou předchozích startech inkasoval deset branek. "Neřekl bych, že jsem se cítil jinak než v minulých zápasech. Někdy se stává, že, jak říkám, pustíte všechno. Musíte se s tím vypořádat a připravit se na další utkání. A dnes jsme hráli v obraně velmi dobře. Bylo tam pár nešťastných odrazů, brejků, ale to se stává," dodal.

Detroit s Mrázkem držel vedení 2:1 až do 57. minuty, kdy vyrovnal střelou od modré Dion Phaneuf. V rozstřelu se jako jediný prosadil domácí útočník Kyle Turris, který českého brankáře překonal zakončením mezi betony.

Výsledky NHL:

Pittsburgh - Tampa Bay 2:4 (0:2, 2:2, 0:0)

Branky: 26. Kühnhackl, 37. Wilson - 10. Stralman, 12. Stamkos, 24. Carle, 32. T. Johnson (Palát). Střely na branku: 39:20. Diváci: 18 643. Hvězdy zápasu: 1. Carle, 2. Stamkos (oba Tampa Bay), 3. Kühnhackl (Pittsburgh).

Toronto - Philadelphia 4:5 v prodl. (1:2, 1:1, 2:1 - 0:1)

Branky: 2. Matthias, 32. Spaling (Polák), 44. Holland, 45. Froese - 9. Gagner, 10. Voráček, 21. B. Schenn (Gudas), 46. Read, 61. Gostisbehere (Voráček). Střely na branku: 24:28. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 16:59 minuty, inkasoval jeden gól z deseti střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 19 060. Hvězdy zápasu: 1. Gostisbehere (Philadelphia), 2. Kadri (Toronto), 3. B. Schenn (Philadelphia).

Ottawa - Detroit 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 32. Z. Smith, 57. Phaneuf, rozhodující sam. nájezd Turris - 31. Athanasiou, 38. Richards. Střely na branku: 27:31. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Diváci: 18 930. Hvězdy zápasu: 1. Turris, 2. Phaneuf (oba Ottawa), 3. Mrázek (Detroit).

Florida - Winnipeg 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky: 25. a 54. Jágr, 44. R. Smith - 15. Ladd. Střely na branku: 32:30. Diváci: 16 210. Hvězdy zápasu: 1. Jágr, 2. R. Smith, 3. Luongo (všichni Florida).

Washington - New Jersey 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)

Branky: 18. Ovečkin, 30. Kuzněcov, 54. Oshie, 57. Orpik - 16. Zajac, 20. Palmieri, 52. Boucher. Střely na branku: 32:30. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Orpik (Washington), 2. Boucher (New Jersey), 3. Oshie (Washington).

Nashville - Los Angeles 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 20. Ellis - 16. Muzzin, 62. Pearson. Střely na branku: 34:30. Diváci: 17 369. Hvězdy zápasu: 1. Pearson (Los Angeles), 2. Rinne (Nashville), 3. Quick (Los Angeles).

Dallas - Boston 3:7 (3:1, 0:3, 0:3)

Branky: 12. Hemský, 16. Roussel, 17. Sharp - 14. a 34. Marchand, 34. Miller, 40. Eriksson (Krejčí), 45. Krejčí, 58. Connolly, 60. Beleskey. Střely na branku: 29:42. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Marchand (Boston), 2. Roussel (Dallas), 3. Krejčí (Boston).

Arizona - St. Louis 4:6 (1:4, 1:0, 2:2)

Branky: 41. a 60. Domi, 1. Doan, 30. Connauton - 2. Tarasenko, 5. Steen, 8. Schwartz, 11. Gunnarson, 48. Berglund, 60. Backes. Střely na branku: 22:40. Diváci: 15 839. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Schwartz (oba St. Louis), 3. Connauton (Arizona).

Edmonton - Colorado 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky: 8. Hall, 59. Pouliot - 22. a 44. Barrie, 12. Mitchell. Střely na branku: 27:29. Diváci: 16 939. Hvězdy zápasu: 1. Barrie (Colorado), 2. Purcell (Edmonton), 3. Pickard (Colorado).