Dohráno MOL Cup

Vokoun vychytal druhou nulu v řadě, Voráček bodoval proti Bostonu

New York – Český brankář Tomáš Vokoun se začíná dostávat do výborné formy. V dnešním večerním utkání proti New York Islanders vychytal druhou nulu za sebou a jeho Pittsburgh vyhrál 2:0. Stínem zápasu bylo pro nejlepší tým soutěže zranění kapitána Sidneyho Crosbyho, jenž dostal v první třetině pukem do obličeje a už nepokračoval.

Tomáš Vokoun
zdroj: ČTK/AP autor: Gene J. Puskar

Útočníka Crosbyho, jenž v předchozích dvou sezonách vynechal velkou porci zápasů kvůli otřesu mozku, trefila do úst tečovaná střela Brookse Orpika. Nejproduktivnější hráč NHL zůstal ležet na ledě a poté s ručníkem u pusy opustil za pomoci masérů kluziště. "Sid dostal pukem do zubů a o několik přišel. Podrobí se operaci úst," řekl trenér Pittsburghu Dan Bylsma. Jak dlouho či zda vůbec bude Crosby chybět, kouč neuvedl.

Pittsburgh zvládl třetí zápas bez inkasované branky za sebou a na všech třech nulách se podílel Vokoun. Šestatřicetiletý český gólman dokončil třetí třetinu úterního utkání proti Montrealu po zranění Marka-Andre Fleuryho a následně vychytal čisté konto proti Winnipegu a dnes proti Islanders. Penguins už nedostali gól 208 minut a 24 sekund, což je klubový rekord. Vokoun prožívá svou nejdelší šňůru bez inkasované branky v kariéře (162:42) a zároveň stanovil nový rekord pro gólmany Pittsburghu.

Vítězný debut v dresu Penguins prožil bývalý kapitán Calgary Jarome Iginla, jenž byl do Pittsburghu vyměněn ve čtvrtek. Do statistik se nezapsal, nicméně Pittsburgh i tak dosáhl na patnácté vítězství a od vyrovnání absolutního rekordu NHL, jehož v sezoně 1992/93 dosáhl tehdejší tým Penguins, mu chybějí dvě výhry.

Ladislav Šmíd přispěl v sobotním utkání NHL svým prvním gólem sezony a asistencí k výhře Edmontonu 4:0 nad Vancouverem. Obránce produktivním večerem zdvojnásobil svůj letošní počet získaných bodů, neboť před startem utkání měl na svém kontě jen dvě přihrávky. Ostatní branky Oilers vstřelil Taylor Hall, který zkompletoval hattrick už po necelých osmi minutách hry a třetím gólem v utkání zvyšoval na 4:0. Druhou nulu v sezoně si připsal Devan Dubnyk, jenž kryl 23 střel.

Hokejisté Montrealu i díky brance Tomáše Plekance porazili New York Rangers 3:0. Kanadský tým směřoval k výhře od úvodu utkání, když se už po 47 sekundách trefil Michael Ryder. Náskok domácích zvyšoval v závěru první třetiny Plekanec, který střelou z pravého kruhu úspěšně dokončil přečíslení dva na jednoho. V polovině utkání přidal třetí gól Brendan Gallagher.

Výsledky sobotních zápasů NHL:

Philadelphia - Boston 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 16. Knuble, 24. Read (Voráček), 60. Fedotěnko - 45. Horton. Střely na branku: 22:34. Diváci: 19 997.

Pittsburgh - NY Islanders 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 49. Cooke, 54. Neal. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, zneškodnil 35 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 27:35. Diváci: 18 673.

Winnipeg - Carolina 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky: 22. O. Jokinen - 2. Sjomin, 10. J. Jokinen, 41. E. Staal. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58 minut, z 28 střel dostal tři góly a úspěšnost zásahů měl 89,3 procenta. Střely na branku: 35:28. Diváci: 15 004.

Colorado - Nashville 1:0 v prodl.
Branka: 61. Barrie. Střely na branku: 24:34. Diváci: 15 324.

Buffalo - Washington 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 22. a 31. Leino, 4. Ehrhoff - 23. Ovečkin, 43. Brouwer, 60. M. Green, rozhodující sam. nájezd Hendricks. Střely na branku: 23:38. Diváci: 19 070.

Montreal - NY Rangers 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 1. Ryder, 19. Plekanec, 32. Gallagher. Střely na branku: 26:34. Diváci: 21.273. Ottawa - Toronto 0:4 (0:1, 0:1, 0:2) Branky: 33., 43. a 45. Kadri, 4. Lupul. Střely na branku: 31:23. Diváci: 20 183.

Florida - New Jersey 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 13. a 60. Matthias (na druhou Fleischmann), 62. Kulikov - 4. a 48. Bernier. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18 138.

Minnesota - Los Angeles 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 14. Cullen, 34. Coyle, 49. Parise, rozhodující sam. nájezd M. Koivu - 8. Brown, 24. J. Carter, 32. J. Williams. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19 223.

Edmonton - Vancouver 4:0 (4:0, 0:0, 0:0)
Branky: 1., 3. a 8. Hall (na první Šmíd), 3. Šmíd. Střely na branku: 24:23. Diváci: 16 839.

San Jose - Phoenix 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 31. Pavelski, 55. Vlasic, rozhodující sam. nájezd Couture - 15. Gordon, 41. Vrbata. Střely na branku: 34:29. Diváci: 17 562.