ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana

Hokejisté oslaví patnáct let od naganského triumfu

Velikost textu:

Praha - Společným setkáním téměř celého kádru i realizačního týmu vyvrcholí v sobotu 23. února v Praze oslavy patnáctiletého výročí triumfu českých hokejistů na olympijských hrách v Naganu. Chybět budou jen Jaromír Jágr z Dallasu, Roman Hamrlík z Washingtonu a Milan Hejduk z Colorada, kteří hrají v NHL, omluvený Jiří Dopita a zesnulý trenér Ivan Hlinka.

Čeští hokejisté v Naganu
Čeští hokejisté v Naganu
Otevřít galerii
 • Čeští hokejisté v Naganu zdroj: Getty https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/36/3520/351971.jpg?1335513414
 • Vítězství hokejistů v Naganu autor: ČT, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/95/9474.jpg?1328537649
 • Dominik Hašek si podává ruku s Waynem Gretzkym po vyhraném naganském semifinále s Kanadou autor: Brian Bahr, zdroj: isifa/Gettyimages https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/41/4025/402453.jpg?1349780101
 • Puk autor: Luboš Pavlíček, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/8/789/78866.jpg?1239205918

O organizaci oslav se stará šéftrenér Českého svazu ledního hokeje Slavomír Lener, který s Hlinkou tým k historickému triumfu pod pěti kruhy dovedl. "Vybaví se mi ohromná parta a spolupráce s Ivanem (Hlinkou), který mně a nám všem chybí. Byl tím obrovským tmelem a jeho charisma chybí vůbec českému hokeji," řekl dnes Lener na tiskové konferenci v Praze. Do Prahy, kde se na zatím neurčeném místě setkání uskuteční, přijedou i bývalí hokejisté Petr Svoboda, Richard Šmehlík a Robert Lang, kteří žijí v Severní Americe.

"Jsou přichystaní, že přiletí," uvedl Lener. "Jsem rád, že členové zlatého týmu většinou v hokeji i nadále působí, řada z nich dokonce hraje na nejvyšší úrovni dodnes, ať už v zámoří, nebo v extralize," prohlásil prezident svazu Tomáš Král. "Věřím, že setkání bude důstojným připomenutím největšího úspěchu v dějinách našeho hokeje, stejně jako všech, kdo k němu před patnácti lety rozhodujícím způsobem přispěli," doplnil Král.

Vedle Jágra, Hamrlíka a Hejduka stále hrají bek Libor Procházka s útočníkem Pavlem Paterou v Kladně, Martin Ručinský v Litvínově, Martin Straka v Plzni a Dopita v prvoligové Olomouci. "Málem nám vyšlo, že by byli téměř všichni, kdyby neskončila výluka v NHL. Ale omluvil se jediný Jirka Dopita, jinak si všichni udělají čas," řekl Lener. Dějiště setkání a detailní program ještě svaz nezveřejnil.

"Máme několik možností a zvažujeme tu nejlepší. Program bude otázka nějakých tří, čtyř hodin. Předpokládám, že kluci, kteří přiletí ze zámoří, si zorganizují i svoje akce nejen s týmem, ale třeba v Litvínově," uvedl Lener. Čeští hokejisté v Naganu získali poprvé v historii zlatou medaili. Ve finále porazili 22. února 1998 Rusko 1:0 díky brance Petra Svobody ze 49. minuty. Výročí triumfu bude připomínat emblém na dresech národního týmu příští týden na Oddset Hockey Games v Malmö.

Kádr českých hokejistů z olympijských her v Naganu:

Brankáři: Dominik Hašek, Roman Čechmánek, Milan Hnilička,

obránci: Roman Hamrlík, František Kučera, Libor Procházka, Petr Svoboda, Jiří Šlégr, Richard Šmehlík, Jaroslav Špaček,

útočníci: Josef Beránek, Jan Čaloun, Jiří Dopita, Milan Hejduk, Jaromír Jágr, Robert Lang, David Moravec, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Martin Ručinský, Vladimír Růžička, Martin Straka.

Realizační tým: Ivan Hlinka, Slavomír Lener (trenéři), Vladimír Martinec (asistent), Stanislav Neveselý (vedoucí mužstva), Zdeněk Ziegelbauer (lékař), Václav Šašek, Pavel Křížek (maséři), Jaroslav Maule (kustod), František Černík (manažer).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.