ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Ruský titul slavili fanoušci i politici. Oslavy zastínily i jmenování vlády

Velikost textu:

Moskva - V Rusku vypukla euforie nad vítězstvím hokejové sborné v nedělním finále mistrovství světa. Fanoušci v celé zemi slavili v barech a na ulicích až do rána, v Jekatěrinburgu na Urale dokonce musela policie zasahovat proti davu, který přerušil provoz. Titul šampionů zastínil v médiích i očekávané jmenování nové vlády. Prezident Vladimir Putin sledoval finále na obrazovce a hned po závěrečné siréně - ještě před zazněním ruské hymny - zatelefonoval kouči reprezentace Zinetulovi Biljaletdinovi, aby jeho prostřednictvím pogratuloval celému týmu a všem, "kdo umožnili tuto sérií skvělých vítězství". "Vítězství! Chlapíci!" napsal na twitteru premiér Dmitrij Medvěděv.

Radost ruských hokejistů
Radost ruských hokejistů

Jásá i ruský tisk. "Sborná se vrátila do zlatých časů," napsal Kommersant o vítězném tažení ruských hokejistů, které završili vysokým finálovým vítězstvím nad Slováky (6:2). Celkově šlo podle listu o možná nejlepší šampionát v historii ruského hokeje. I předchozí tým Vjačeslava Bykova, který získal zlato v letech 2008 a 2009, byl skvělý, ale Biljaletdinovovo mužstvo "prostě ohromilo svou silou".

Sborná dokázala vyhrát desetkrát za sebou, pokaždé přinejmenším rozdílem dvou gólů, a tak vzkřísila vzpomínky "na sovětské roky, kdy převaha reprezentace SSSR nad všemi soupeři byla prostě drtivá". A to nelze tvrdit, že okolnosti byly na straně sborné, vždyť žádný soupeř se předem nevzdal, ale na ledě se sváděly tvrdé boje. I finále nebylo výjimkou z tohoto pravidla, uvedl list.

"Slováci na tom byli u sázkařů před finále mnohem hůř než sborná, ale pořádně by se spletl ten, kdo by si myslel, že se spokojili se stříbrem a zlato předem darovali velkému soupeři," uvedl Kommersant a připomněl gól Zdena Cháry v úvodu utkání, jímž zmrazil ruskou část publika.

Snaha sborné však nebyla marná - "a po přestávce Slováky čekalo cosi strašlivého": ustupovali sborné ve všech parametrech, pouze brankář Laco ještě nějaký čas odolával, než ruský tým začal střílet góly jako na tréninku a fanoušci mohli začít slavit ještě daleko před koncem zápasu.

Sport-Express v titulku překřtil finsko-švédské mistrovství na "Šampionát ruské sborné", která ve Stockholmu a Helsinkách dokázala vyhrát deset zápasů z deseti. "Nebudu tajit, že něco takového jsme nečekali," rozplýval se komentátor nad "bezchybným strojem", který si dokázal poradit s každým soupeřem.

Sborná sice měla Jevgenije Malkina, "momentálně nejlepšího hokejistu na planetě", kouči se však hlavně podařilo dát dohromady skutečný tým, ve kterém všichni hráči odvedli svou práci a který měl charakter. "Bravo, děkujeme!" uvedl list závěrem.

"Tak nesmlouvavé vítězství jsme nezažili od sovětských dob," napsal i Sovětskij sport a připomněl, že ruský tým dal na turnaji nejvíce gólů (44), nejméně inkasoval (14), nejlépe využíval přesilovky (12 gólů), nenechal se moc vylučovat a i ve střelbě (373) se ocitl "mimo konkurenci". "Určitě se tomu říká tým snů - a to Biljaletdinov přivezl na šampionát deset nováčků!" podotkl komentátor.

Kouč však dokázal z každého hráče vyždímat maximum, odvedl ideální práci. A hlavně - tým neměl svůj strop: čím silnější byl soupeř, tím silněji hráli i hráči. Soupeře prostě zničili, a to i psychickou odolností, ocenil list, podle kterého si trenér a jeho žáci vysloužili "červený diplom" hokejové univerzity.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.