Slovensko - Česko

Phoenix zvítězil v Praze nad Bostonem 5:2, blýsknul se Vrbata

Praha - Hokejisté Phoenixu ovládli první duel víkendového programu NHL v Praze a porazili Boston 5:2. Dvěma góly a jednou asistencí se dnes na úspěšném vstupu Coyotes do 93. ročníku slavné soutěže podílel Radim Vrbata, jeden ze čtyř českých aktérů zápasu v O2 areně. V dresu poražených zaznamenal jednu přihrávku David Krejčí. Zaplněná libeňská hala sledovala atraktivnější podívanou než před dvěma roky při premiéře NHL v Česku, kdy New York Rangers dvakrát zdolali Tampu Bay 2:1. Už třetí výhru v Praze slavil útočník Petr Průcha, který si zopakoval po vystoupení s Rangers start s Coyotes. Vrbata tehdy hrál v dresu Tampy, takže tentokrát mohl být výrazně spokojenější. Server SportŽivě.cz sledoval zápas v on-line reportáži.

On-line textový přenos

43:40

Horton pálí a snižuje na 1:4. Uvidíme, zda se nyní spustí gólová smršť od hráčů Bostonu.

42:39

Marchand pálil, jenže střela šla mimo. Síť Bryzgalovovy branky se jen zavlněla.

40:01

A dalších dvacet minut čisté hry právě začalo.

20:01

Začala druhá třetina.

--:--

Druhá třetina už je za dveřmi, hráči obou týmu jsou na ledě.

00:00

V zahajovacích sestavách se objeví tři čeští hráči - Krejčí, Hanzal i Vrbata.

00:00

Zpěv státních hymen neobstará sólista, jak je tomu obvyklé, ale netradčině dětský sbor.

00:00

Před dnešním duelem se Boston "rozcvičil" na ledě libereckých Bílých Tygrů, hokejisté Phoenixu zamířili do lotyšské Rigy.

00:00

V šatnách obou týmů probíhají poslední přípravy před nástupem na led pražské O2 arény.

--:--

"Doufám, že jsem si to schoval na zítra a dám minimálně dva góly. Kdykoliv bude možnost a dostanu se sem znovu, budu jedině rád," řekl po zápasu hráč Phoenixu Petr Průcha.

60:00

Konec utkání. Phoenix zvítězil nad Bostonem 5:2. Druhý duel se hraje zítra od 16:00 opět v O2 aréně

59:40

Hokejisté už dohrávají, diváci tleskají oběma mužstvům.

58:04

Vrbata zvyšuje na 5:2 do prázdné branky, kterou Rask opustil na úkor šestého hráče na ledě.

56:46

Recchi to zkoušel od modré, ale puk nedoletěl.

56:40

Dnešní utkání sledujte v O2 aréně 16 052 diváků.

54:48

Wheelerovu nebezpečnou střelovu likvidoval Bryzgalov.

54:20

Phoenix se opět dostal do aktivnější formy a Boston trochu zmírnil svůj tlak.

52:15

Campbell na ledě, Boston v plném počtu.

51:54

Hanzal tečoval puk před Raskovou bránou, finský gólman ale vše pořešil.

50:15

Na lavici míří Campbell, sudí uvádí jako důvod sekání. Phoenix si zahraje přesilovou hru.

50:07

Ve třetí části má na střely převahu Boston - konkrétně 12:4.

49:10

A podruhé se trefuje Horton! Boston snižuje na 2:4. Velký podíl na tom měl také slovenský obránce Zdeno Chára, který by se svou výškou určitě nezapadl ani v basketbalu.

48:02

Bruins hrají přesilovku, na trestné lavici je Belanger za hákování.

46:18

Nutno podotknout, že Boston je teď učitě aktivnější, než v předchozích dvou třetinách. Hortonův gól měl pozitivní efekt.

44:16

A je tady očekáváná bitka! Oba hráči (Fiddler a Campbell) se očividně snažili o casting do pokračování filmu Přijela k nám pouť. Točili se jako na řetížkáči, potyčka vítěze neměla. Na trestné lavici si oba pobudou po pěti minutách.

41:21

Třikrát za sebou teď pálili do Bryzgalova hráči Bruins, všechny pokusy však byly marné. Opora Phoenixu projevila dobré reflexy.

40:54

První útok Phoenixu zastavuje Rask.

--:--

Za okamžik začně třetí třetina zápasu, v němž zatím jasně dominuje tým Phoenixu.

--:--

"Máme dost střel, ale nějak to tam nepadá. Co jsme si řekli, co budeme dělat v přesilovce, to plníme. Musíme dát první gól," řekl David Krejčí z Bostonu.

40:00

Konec druhé třetiny.

39:29

Výbornou kombinaci nakonec proměňuje v gól Eric Belanger a Coyotes využívají přesilovku - 4:0!

38:53

Za podražení míří na trestnou lavici Marchand z Bostonu a Coyotes si zahrají první přesilovku zápasu.

36:41

Phoenix nemá kam spěchat, naopak Boston stále chybuje v rozehrávkách.

35:16

Phoenix vede už 3:0! Trefil se Scottie Upshall, který jel sám na branku, poté co Boston špatně rozehrál.

33:34

Ryder narazil zezadu nebezpečně Schlemka, hraje se dál.

31:41

Gólman Bostonu má napilno. Udeřit zkoušel i Schlemko, i tomu se nepovedlo prorvat kotouč do sítě.

30:32

Průcha střílel a Rask musel opět zasahovat.

29:13

Fiddler měl možnost ohrozit z úhlu Raska, ale nevyužil.

28:56

Hra přerušena, na světelné kostce nad ledem běžel nejdříve medailonek Roberta Reichela a poté Jiřího Šlégra.

28:15

Lavička Bostonu si bere oddechový čas. Trenér Julien je očividně dost nespokojený s tím, že se jeho týmu nedaří dostat do koncovky.

28:10

Krejčí opět střílel a následně dorážel, ale zase marně.

25:31

Krejčí vypálil od modré, po něm to zkoušel ještě Horton, ale Bryzgalov byl na místě.

23:52

Boston se snaží něco vymyslet, ale obrana Phoenixu pracuje na jedničku.

22:02

Hráči Phoenixu teď byli delší dobu u kotouče a jejich snažení před Raskovou bránou končí gólem. Boston prohrává už 0:2 díky trefě Pyatta.

20:31

Ani ne po minutě se už mění síly na ledě.

--:--

"Musíme hrát trochu opatrněji, je hodně vylučovaných. Ale jinak jsem s prvním gólem spokojen," řekl po první třetině Vrbata.

20:00

A první třetina je za námi. Phoenix zatím vede 1:0.

19:10

Na střely vede Boston - 14 ku 11.

18:46

Hosté jsou opět v plném počtu.

18:04

Na ledě byla šarvátka tří hráčů, ale hoši se očividně nechtěli pouštět do žádných větších akcí.

17:37

Průcha se dostal do brejku a výborný Rask musel opět kouzlit. V minulé sezoně byl však finský gólman nejlepší co do počtu pochytaných střel - a je vidět proč.

16:46

Vrbata dostal dvě minuty za nedovolené bránění.

16:10

Buly proti Krejčímu vyhrál Whitney.

14:42

V hledišti O2 arény je spousta sportovních osobností, mezi nimi třeba česká fotbalová reprezentace. A hosté jsou kompletní.

13:58

Phoenix už je ve čtyřech.

13:54

Recchi to zkusil z úhlu, ale Bryzgalov stál na svém místě.

12:41

A bude se hrát přesilovka 5 na 3. Na trestnou lavici míří Jovanovski.

12:06

Obrovskou šanci Phoenixu teď zpacifikoval Rask, na kterého šel sám Hanzal.

11:58

Bude se poprvé vylučovat a přesilovku si zahraje boston. Za hákování jde na trestnou lavici Doan.

11:50

Boston má na ledě čtvrtý útok, u kotouče jsou stále převážně hosté.

09:15

Převahu teď mají jednoznačně hráči Phoenixu.

08:00

Radim Vrbata dává gól! Český hráč vystřelil a pak si střelu sám šikovně dorazil. Phoenix vede nad Bostonem 1:0.

07:08

Rask byl natlačen při jedné z akcí Phoenixu do branky, která se dúsledkem toho posunula. Na ledě zasahoval technik.

06:40

Průcha provedl moc hezkou kličku, ale úspěšné zakončení se mu nezdařilo.

05:10

Slovenský obránce Zdeno Chára podepsal s Bostonem před zápasem novou sedmiletou smlouvu, která ho má v týmu udržet do léta roku 2019.

04:49

Rask si musel poradit s nebezpečnou šancí Phoenixu a z branky doslova vyskočil, aby puk zpacifikoval.

04:31

Horton byl před brankou Phoenixu úplně volný, ale nakonec z toho nic nebylo.

03:12

Yandle nepříjemně tečoval puk před vlastní brankou a Bryzgalov z toho nebyl úplně ve své kůži.

02:05

Průcha vystřelil, kotouč skončil přímo na hrudníku finského gólmana Raska.

01:36

Ryder zkoušel přihrát spoluhráči, do vhodné palebné pozice se však před brankou nedostal.

00:52

Oba týmy nedlouho po vhazování rychle vystřídaly. Ještě předtím byl v šanci Krejčí, ale minul.

00:01

Utkání Boston vs. Phoenix právě začalo.

00:00

Předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka a hokejová legenda Jaroslav Pouzar vhodí úvodní buly.

00:00

Hlavními rozhodčími dnešního zápasu je dvojice Leggo - Meier.

00:00

O2 aréna je pro dnešní duel téměř vyprodána.

00:00

A na hrací ploše jsou už i hráči Phoenixu.

00:00

Domácí mužstvo (Boston) oblečené do tmavých dresů přichází na led.

Hned v zahajovacích sestavách se 15 tisícovkám diváků představili tři čeští hráči - Martin Hanzal s Vrbatou na straně Phoenixu a Krejčí v barvách Bostonu, který byl v prvním klání vedený jako domácí tým. A v úvodním dějství byli Češi před zcela zaplněnou O2 arenou téměř u všeho zajímavého, co se na ledě dělo.

Krejčí vedl hned první výpad v úvodních vteřinách na Ilju Bryzgalova, ale bekhendovou střelou na ruského gólmana nevyzrál. Potom nabídl drzým průnikem Petr Průcha dorážku Scottiemu Upshallovi a v osmé minutě už Coyotes vedli díky Vrbatovi. Nejlepší střelec týmu z Arizony z minulé sezony tečoval ránu Adriana Aucoina sice nad branku, ale kotouč se mu odrazil od zadního mantinelu přímo na hokejku a Vrbata u levé tyče ze vzduchu načal svůj střelecký účet v novém ročníku.

Při vyloučení kapitána Phoenixu Shanea Doana se dostal ve 13. minutě v oslabení do úniku Hanzal, ale blafákem do forhendu na Tuukku Raska v brance Bostonu nevyzrál. Po trestu pro Eda Jovanovského měl Boston na 36 vteřin výhodu pěti proti třem, ale v největší šanci neuspěl dvaačtyřicetiletý veterán Mark Recchi. Když potom pykal ještě Vrbata, mohl nevydařenou hru Bruins v početní výhodě korunovat při dalším sólu Průcha, ale Rask opět Bruins podržel.

Ve druhé třetině Phoenix rozhodl. Po 118 vteřinách dorážel úspěšně Taylor Pyatt a převážně nestranní příznivci v libeňské hale slavili i další dvě branky v síti Bostonu. V 36. minutě ujel opět do brejku sám Upshall a tentokrát už Rask neodolal. Sedmnáct vteřin před koncem druhé dvacetiminutovky zasadil další ránu Bostonu při trestu Brada Marchanda Eric Belanger a asistenci si u jeho trefy připsal i Vrbata.

V závěrečné třetině se dočkali gólové radosti i příznivci Bostonu. Ve 44. minutě vybídl zpoza branky mezi kruhy Milan Lucic Nathana Hortona a posila z Floridy zúročila převahu, kterou si jeho tým vytvořil v závěrečném dějství. Vzápětí se poprali bostonský Gregory Campbell s Vernonem Fiddlerem. V 50. minutě ještě více zdramatizoval utkání při Belangerově trestu svou druhou trefou Horton. V 59. minutě uťal naděje Bostonu Vrbata, který při power-play trefil prázdnou branku a korunoval tak vydařený zápas.

Boston Bruins - Phoenix Coyotes 2:5 (0:1, 0:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 44. Horton (Lucic, Krejčí), 50. Horton (Chára, Ryder) - 8. Vrbata (Aucoin, Jovanovski), 22. Pyatt (Ekman-Larsson, Stempniak), 36. Upshall, 40. Belanger (Whitney, Vrbata), 59. Vrbata (Jovanovski). Rozhodčí: Leggo, Meier - Henderson, Sharrers. Vyloučení: 2:4, navíc G. Campbell - Fiddler oba 5 min. Využití: 1:1. Střely na branku: 42:37. Diváci: 15.299.