FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA 2023/24

Kolínský Soukup trápil Třebíč, Znojmo je po třetí porážce v řadě blízko sestupu

Poruba zaznamenala třicátou tříbodovou výhru v sezoně, když ve 49. kole první ligy přehrála Znojmo 4:1. Jihomoravané jsou po třetí porážce za sebou blízko sestupu, tři kola před koncem základní části ztrácí sedm bodů na Frýdek-Místek, jenž prohrál na ledě Vsetína 1:3. Naopak blízko záchraně jsou po dalších výhrách Slavia i Pardubice B, oba kluby mají před Znojmem náskok osmi bodů. V dohrávce kola se radoval Kolín, který zvítězil na ledě Třebíče 2:1 po samostatných nájezdech zejména díky 45 zákrokům brankáře Jakuba Soukupa a fintám Matěje Chalupy.

Matyáš Svoboda z Třebíče
zdroj: hstrebic.cz

Nováček Znojmo potřetí za sebou nebodoval a pomalu míří do druhé ligy, z níž postoupil loni po 12 letech. Deset sezon z toho Znojmo strávilo v mezinárodní rakouské lize ICEHL (dříve EBEL) a dvě ve druhé lize. Poruba vykročila za třetím vítězstvím za sebou v 25. minutě, kdy otevřel skóre Vojtěch Střondala. Po 118 sekundách závěrečné části zvýšil Michal Vachovec a po gólu Petra Mrázka a proměněném trestném střílení Michala Gutwalda to bylo v 53. minutě už 4:0. Porážku zmírnil 72 vteřin před koncem Jan Hruška.

Vsetín, jenž venku prohrál třikrát v řadě, potvrdil, že se mu doma daří a vyhrál tam pošesté za sebou. Valachy dostal v polovině úvodní části do vedení v přesilové hře Pavel Klhůfek a v 51. minutě zvýšil Luboš Rob. V čase 54:31 vykřesal Frýdku-Místku naději Jakub Doktor, ale 13 sekund před koncem pojistil výhru Valachů v početní výhodě opět Klhůfek.

Obhájce triumfu v první lize Zlín prohrál v Litoměřicích 1:2 a ze šesté pozice, která zaručuje přímý postup do čtvrtfinále, klesl na sedmou. Berani prohráli pátý z posledních sedmi zápasů. Po 75 sekundách hry se sice ujali vedení díky brance Jana Süsse, ale v 53. minutě vyrovnal v přesilové hře Filip Kuťák a v čase 56:48 otočil výsledek Pavel Kordule.

Před Zlín se dostal Přerov poté, co doma porazil Sokolov 3:0. Zubři tak dosáhli na desáté vítězství z uplynulých třinácti duelů. V 32. minutě otevřel skóre Daniel Ministr, další branku přidal v polovině závěrečné části Jakub Svoboda a výsledek pečetil 51 sekund před koncem při hře bez brankáře do prázdné branky Lukáš Chludil. Gólman Michal Postava udržel pošesté v sezoně čisté konto. Sokolov počtvrté za sebou nebodoval.

Slavia díky třetí výhře za sebou nejen uniká hrozbě sestupu, ale přiblížila se na jediný bod předkola play-off. Na desátý Kolín ztrácí stejně jako Pardubice B bod. Proti Prostějovu otočila nepříznivý stav 0:2 na konečných 4:2. Vítěznou branku dal ve 44. minutě Lotyš Edgars Kulda a 66 sekund před koncem přidal pojistku Vladimír Kremláček.

Pardubice B zabraly po dvou porážkách a porazily v Chrudimi Jihlavu 3:2. Zařídil to v 49. minutě Lukáš Žálčík. Dukla prohrála potřetí v řadě.

49. kolo první hokejové ligy:

Přerov – Sokolov 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 32. Ministr, 51. Jakub Svoboda, 60. Chludil. Rozhodčí: Horák, Micka – Augusta, Peluha. Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 936.

Litoměřice – Zlín 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
Branky: 53. Kuťák, 57. Kordule – 2. Süss. Rozhodčí: Ondráček, Kosnar – Štěpánek, Teršíp. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 1006.

Vsetín – Frýdek-Místek 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky: 11. a 60. Klhůfek, 51. Rob – 55. Doktor. Rozhodčí: Skopal, Zeliska – Mikšík, Maňák. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváci: 2380.

Pardubice B – Jihlava 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky: 6. Lichtag, 19. Herčík, 49. Žálčík – 8. Menšík, 48. Čachotský. Rozhodčí: Bejček, Kostourek – Hájková, Malý. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 327.

Poruba – Znojmo 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Branky: 25. Střondala, 42. Vachovec, 51. P. Mrázek, 53. Gutwald z tr. střílení – 59. J. Hruška. Rozhodčí: Grygera, Šico – O. Veselý, Tvrdý. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 1572.

Slavia Praha – Prostějov 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky: 14. V. Polák, 36. Hrdinka, 44. E. Kulda, 59. Kremláček – 9. V. Burian, 13. L. Forman. Rozhodčí: Barek, Jaroš – Kotlík, Pěkný. Vyloučení: 3:7, navíc J. Veselý (Prostějov) 10 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 787.

Třebíč – Kolín 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0)
Branky: 56. Ferda – 49. J. Kloz, rozhodující sam nájezd M. Chalupa. Rozhodčí: Vrba, Květoň – Otáhal, Komínek. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 1114.