PLANEO CUP - Pohár mládeže FAČR 2024

Citizens nezaváhali s West Hamem a čtvrtým titulem v řadě přepsali historii anglické ligy

Mistrovská koruna v Premier League zůstává i nadále v bleděmodré části Manchesteru. Citizens totiž v závěrečném 38. kole porazili West Ham 3:1, soutěž ovládli s dvoubodovým náskokem před Arsenalem a jako první klub ve 136 let dlouhé historii anglické ligy triumfovali počtvrté za sebou. Gunners ke kýženému vavřínu nepomohlo ani 28. vítězství v sezoně, konkrétně 2:1 nad Evertonem.

Phil Foden z Manchesteru City oslavuje gól
zdroj: REUTERS

Manchester City nasměroval za rekordním titulem dvěma góly během úvodních osmnácti minut Phil Foden, jenž tak zakončil sezonu s 19 trefami a stylově oslavil ocenění pro nejlepšího hráče sezony.

Těsně před poločasovou přestávkou snížil efektními "nůžkami" Mohammed Kudus, ale v 59. minutě obnovil dvoubrankové vedení mistrů Rodri a zpečetil konečný výsledek. Český reprezentant Tomáš Souček v 88. minutě sice opět dokázal zkorigovat, jeho branku ale vzápětí videorozhodčí odvolal pro hru rukou.

Everton vedl od 40. minuty, kdy Gueye zahrával přímý kop a jeho střela se odrazila od hlavy ve zdi stojícího Rice mimo dosah brankáře Rayi. Domácí ale dlouho neprohrávali, o tři minuty později totiž srovnal Tomijasu. Vítězný gól obstaral v 89. minutě Havertz.

Klopp se loučil výhrou

Ligu mistrů si v příštím ročníku vedle Manchesteru City a Arsenalu zahrají i Liverpool a Aston Villa. Reds ve 38. kole porazili Wolverhampton 2:0 a dopřáli vítěznou rozlučku trenérovi Kloppovi, který po 9 letech klub z města Beatles opustí. Villans naopak museli skousnout výprask 0:5 na stadionu Crystalu Palace: hattrickem zazářil Mateta.

Do Evropské ligy se kvalifikoval Tottenham a Konferenční ligy se zúčastní Chelsea. Do druhé nejvyšší soutěže naopak sestoupily Luton, Burnley a Sheffield United.

Anglická fotbalová liga – 38. kolo:

Arsenal – Everton 2:1 (43. Tomijasu, 89. Havertz - 40. Gueye), Brentford – Newcastle 2:4 (48. Janelt, 70. Wissa - 21. Barnes, 37. Murphy, 38. Isak, 77. Guimaraes z pen.), Brighton – Manchester United 0:2 (74. Dalot, 88. Höjlund), Burnley – Nottingham 1:2 (72. Cullen - 2. a 14. Wood), Chelsea – Bournemouth 2:1 (17. Caicedo, 48. Sterling - 49. vlastní Badiashile), Crystal Palace – Aston Villa 5:0 (9., 39. a 64. Mateta, 54. a 70. Eze) , Liverpool – Wolverhampton 2:0 (34. Mac Allister, 40. Quansah), Luton  Fulham 2:4 (45.+2 Morris z pen., 55. Doughty - 45.+3 a 49. Jiménez, 44. Traoré, 69. Wilson), Manchester City  West Ham 3:1 (2. a 18. Foden, 59. Rodri - 43. Kudus), Sheffield United  Tottenham 0:3 (14. a 65. Kulusevski, 59. Porro).