ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav
ÚTOKY V PAŘÍŽI

Němečtí fotbalisté strávili na Stade de France noc, Paříž bude bez sportu

Velikost textu:
aktualizováno 14. 11. 2015 16:49

Praha – Vlna teroristických útoků v Paříži zasáhla i stadion Stade de France. Během přátelského utkání mezi Francií a Německem otřásly národní francouzskou arénou a jejím blízkým okolím exploze. Z místa byli evakuováni prezident Francois Hollande i ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Zahynuli čtyři lidé, 59 jich bylo zraněno. Fotbalisté Německa zůstali na stadionu přes noc. Za doprovodu policejní eskorty ráno odletěli domů. V Paříži a okolí byly zrušeny všechny víkendové sportovní akce. V celé zemi byly odvolány volejbalové a basketbalové zápasy a nedokončen zůstane také závod seriálu Grand Prix v krasobruslení v Bordeaux. Více informací o útocích v Paříži čtěte zde.

Šokovaní fanoušci po závěru zápasu Francie s Německem
Šokovaní fanoušci po závěru zápasu Francie s Německem
Otevřít galerii
 • Šokovaní fanoušci po závěru zápasu Francie s Německem zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Teroristický útok nedaleko Stade de France autor: Michel Euler, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/68/6733/673251.jpg?1447453594
 • Diváci míří z ochozů na hrací plochu zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Fanoušci spěchají na hrací plochu zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Diváci na hrací ploše po zápase Francie s Německem zdroj: ČTK/Panoramic https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/68/6733/673261.jpg?1447469485
 • Francouzský prezident Francois Hollande a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v ochozech stadionu Stade de France zdroj: ČTK/ABACA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Vyšetřování útoků u Stade de France zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Zděšení v očích francouzského fanouška po konci utkání Francie - Německo zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

On-line přenos:

22:48

Online k aktuálnímu dění kolem pařížských útoků končí. Děkujeme za pozornost.

22:25

Podle FBI to nevypadá, že by Spojeným státům hrozil v současné době podobný útok, jaký teroristé uskutečnili v Paříži.

22:04

Manuel Valls také řekl, že někteří z těch, kteří mají co dočinění s útoky, využili chaosu způsobeného migrační krizí a podařilo se jim "proklouznout" bez povšimnutí.

20:55

Francouzský premiér uvedl, že se neví, zda je jeden z podezřelých - Salah Abdeslam - ve Francii nebo v Belgii.

20:05

Kuvajtské úřady zadržely skupinu deseti extremistů, která zásobovala penězi a zbraněmi IS, oznámilo místní ministerstvo vnitra.

20:02

Americká Sněmovna reprezentantů přijala návrh zákona pozastavujícího přijímání syrských a iráckých uprchlíků. Norma zavádí jejich přísnější prověrky.

19:52

Francouzský prezident nařídil zintenzivnit letecké údery proti organizaci IS nejen na území Sýrie, ale i v sousedním Iráku.

19:44

Francie předložila Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která vyzývá k přijetí všech opatření nutných ke zničení radikální organizace Islámský stát.

18:52

Šéf Bílého domu Barack Obama opět kondoloval francouzskému prezidentovi. Oba státníci zopakovali, že společně zničí islámský stát.

18:20

Řecké úřady nevědí podle tamního ministra vnitra nic o tom, že by se v zemi v nedávné době nacházel zlikvidovaný terorista Abaaoud. Ve čtvrtek o tom hovořil jeho francouzský protějšek.

17:50

Podle francouzských médií jedna z bomb, které Francie shodila na syrskou baštu IS Rakka, nevybuchla a mohla se dostat do rukou extremistů.

17:32

Strůjce atentátů v Paříži Abaaoud se snažil přes sociální sítě nalákat Španělky, aby se přidali k IS, oznámil španělský ministr vnitra Jorge Fernandez Diaz.

17:19

Zpravodaj BBC hlásí policejní aktivitu z Aulnay-sous-Bois v Paříži, kde má žít matka jednoho ze sebevražedných atentáníků.

16:57

Belgická policie provedla další razie v Bruselu a zatkla při nich devět osob.

16:36

Ruské letectvo podniklo další útok na syrské cíle, zničilo údajně tři velké petrochemické závody, sklady a velitelská stanoviště Islámského státu.

16:34

Daily Telegraph přinesl grafiku vazeb mezi pachateli pařížských atentátů.

16:31

Komando IS v Iráku zastřelilo pětici údajných špionů. Fotografie obětí klečících v oranžových kombinézách uprostřed davu v provincii Anbár se objevily na internetu.

16:24

Po teroristických útocích trojnásobně vzrostl počet mladých Francouzů hlásících se do armády. Počet přihlášek na náborovém webu sengager.fr se běžně pohybuje kolem 500 za den, po atentátech je to ale až 1500.

16:14

Vlivný republikánský senátor John McCain vyzval podle France24 k vyslání 10 tisíc příslušníků amerických pozemních jednotek do Sýrie.

16:13

Na Slovensku bylo od pařížských útoků zadrženo 20 cizinců. U čtyř z nich nelze zcela vyloučit vazby na teroristy, prohlásil ministr vnitra Robert Kaliňák.

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 » 

Tři z usmrcených byli údajně útočníci, přičemž nejméně dva z nich spáchali sebevražedný atentát. Celkem u francouzského národního stadionu zaznamenali svědci nejméně tři exploze. Podle policie se útoky odehrály poblíž dvou vchodů do stadionu a u přilehlé restaurace McDonald's.

Výbuchy byly slyšet ještě během prvního poločasu přímo na stadionu, přesto se utkání dohrálo. Šéf francouzského fotbalu Noël Le Graët rozhodl, že o poločasové přestávce nebude o útocích informovat hráče ani fanoušky. "Nechtěli jsme v davu rozšířit paniku," vysvětlil.

Bezprostředně po závěrečném hvizdu byli diváci vyzváni, aby vstoupili na hřiště a vyčkali dalších pokynů. Opatrnosti bylo třeba. Řada lidí byla zraněna při výbuchu u jednoho ze vstupů.

Výbuchy zazněly přímo během zápasu:

Ještě půl hodiny po konci utkání zůstaly na hrací ploše zhruba dvě tisícovky fanoušků. Až poté byli diváci vyzváni, aby v poklidu opustili arénu. Diváci při odchodu začali spontánně zpívat francouzskou národní hymnu.

Německý národní fotbalový tým musel zůstat v útrobách Stade de France celou noc. Němečtí hráči kvůli obavám o bezpečnost nepoužili svůj tradiční týmový autobus, ale ze stadionu odjeli několika minibusy. Při odletu do Frankfurtu jim asistovali policisté.

Diváci zpívají Marseillaisu:

2:0 - když jde výsledek stranou

"Všichni jsme otřeseni a šokováni," prohlásil trenér německé reprezentace Joachim Löw. "Pro mě osobně hra a sport teď postrádají na významu. Jsme na rozpacích, nevíme, co máme dělat," dodal v emocích německý kouč. Fotbalisté Německa museli už pár hodin před večerním přípravným zápasem ve Francii nuceně opustit svůj hotel v Paříži kvůli anonymní hrozbě, že je v objektu uložena bomba. Policie nic podezřelého neobjevila.

Situace krátce po konci utkání:

Francouzskému reprezentantovi Antoinu Griezmannovi v zármutku spadl kámen ze srdce. "Díky bohu, že se mojí sestře podařilo dostat ven z Bataclanu. Všechny mé modlitby jsou s oběťmi a jejich rodinami," uvedl na Twitteru.

"Jsem zděšen ze šokujících scén v Paříži. Mé myšlenky jsou s oběťmi a s nevinnými, kteří trpí," uvedl hvězdný francouzský fotbalový útočník Thierry Henry.

Tragédii na svých twitterových účtech komentovaly hvězdy napříč sportovním světem: Usain Bolt nebo LeBron James. "Panebože, co se to s lidmi děje? Soustrast všem rodinám," napsala živoucí basketbalová legenda.

přehrát video
Fotbalisté Německa přiletěli po útocích v Paříži domů

Hokejová NHL zpřísnila bezpečnostní opatření, kluby dostaly od vedení soutěže manuál. Tradiční videomapping, při kterém se na ledě ve Washingtonu objevuje při domácích zápasech logo Capitals a tváře největších klubových hvězd, vystřídala před utkáním s Calgary francouzská trikolóra. "Zatímco hraje naše národní hymna, naše myšlenky jsou s Paříží," napsali Capitals na Twitter.

Paříž bez sportu

Francouzští fotbalisté v úterý další přátelské utkání ve Wembley s Anglií nakonec odehrají. Tým ale dnes odvolal veřejný trénink i tiskovou konferenci a zůstává v tréninkovém středisku v Clairfontaine. Přípravným i kvalifikačním utkáním v těchto dnech bude předcházet minuta ticha a fotbalisté je odehrají s černými páskami.

Veškerý víkendový program zrušil německý svaz a po návratu domů ani neodcestuje v neděli do dějiště úterního přípravného utkání s Nizozemskem Hannoveru. Termín zápasu zatím platí, ale podle některých německých médií se čeká na to, jaký postoj zaujme francouzský svaz. Dočasný šéf německého fotbalu Reinhard Rauball se nicméně kloní k variantě odehrání zápasu. "Jsem toho názoru, že teroru se nemá ustupovat," řekl.

Tradiční krasobruslařská Trofej Erica Bomparda bez české účasti začala v pátek a měla vyvrcholit volnými jízdami. Organizátoři nejprve ráno oznámili, že soutěž bude pokračovat, nicméně odpoledne informovali Mezinárodní bruslařskou unii francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve a starosta Bordeaux Alain Juppé, že závod musí být kvůli vyhlášenému výjimečnému stavu a třídennímu smutku zrušen.

Šéf Francouzské fotbalové federace Le Graët přiznal, že po teroristických útocích výrazně vzrostly obavy o bezpečnost evropského šampionátu, který Francie hostí za necelých sedm měsíců. "Byla učiněna řada opatření, přesto vidíme, že teroristé mohou udeřit kdykoli. Už dříve nám Euro dělalo starosti, teď jsou naše obavy ještě větší," uvedl Le Graët.

Soustrast rodinám obětí vyjádřil Mezinárodní olympijský výbor a olympijská vlajka v jeho sídle v Lausanne byla spuštěna na půl žerdi.

Zdroj: ČT sport, ČTK, The Guardian

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.