ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

I Němci mají svůj skandál. Beckenbauer slíbil za MS výhody Warnerovi

Velikost textu:

Mnichov - Franz Beckenbauer to má nahnuté. Legendární německý fotbalista a trenér měl podle dočasného šéfa Německého fotbalového svazu Rainera Kocha podepsat před přidělením pořadatelství MS 2006 smlouvu s tehdejším šéfem severo- a středoamerické konfederace CONCACAF Jackem Warnerem. Kontroverznímu funkcionáři z Trinidadu a Tobaga v ní byly přislíbeny různé služby a výhody. Beckenbauer už dříve obvinění z nakupování hlasů na podporu německé kandidatury odmítl.

Franz Beckenbauer
Franz Beckenbauer

Speciální kontrakt s Warnerem za Německo podepsal Beckenbauer jako tehdejší šéf organizačního výboru. Čtyři dny nato, 6. července 2000, se Německo stalo hostitelem světového šampionátu, když o jediný hlas porazilo Jihoafrickou republiku. Existence dokumentu tak nasvědčuje možné korupci při volbě organizátora finálového turnaje

Německo čelí podezření z vedení tajného fondu se sumou 6,7 milionu eur, díky níž si údajně koupilo klíčové čtyři hlasy při volbě pořadatele MS. Podezřelé transakce mezi svazem a FIFA dosud Němci nebyli schopni věrohodně vysvětlit.

Jack Warner
Jack Warner

"V té dohodě nejsou přislíbeny přímo peníze, ale různé služby a výhody jako přátelské zápasy, podpora trenérů CONCACAF a vstupenky na mistrovství světa," uvedl Koch, který společně s Reinhardem Rauballem vede německý svaz po rezignaci Wolfganga Niersbacha.

"Nevíme, zda byla tato dohoda opravdu naplněna a jestli vedla ke konkrétnímu jednání Jacka Warnera při volbě pořadatele mistrovství světa 2006," přidal Koch. Podle něj však Beckenbauer, dlouholetá opora německé reprezentace a Bayernu Mnichov, neměl takovou pravomoc, aby kontrakt podepsal sám bez schválení organizačního výboru.

Warner je jednou z hlavních postav rozsáhlého korupčního skandálu Mezinárodní fotbalové federace. Bývalý místopředseda a člen výkonného výboru FIFA dostal na konci září od etické komise doživotní zákaz působení ve fotbale.

přehrát video
Německý fotbalový svaz čelil daňové razii
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.