ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš
ČESKÝ FOTBAL

Kandidát na šéfa FAČR Malík: Cítím silnější podporu než v červnu

Velikost textu:

I v červnu byl Martin Malík favoritem na post šéfa českého fotbalu. Jenže moravští delegáti ho nakonec nezvolili, a tak duel s protikandidátem Petrem Fouskem skončil patem. Oba se v boji o křeslo předsedy FAČR utkají za necelé dva týdny znovu a současný ředitel společnosti STES věří, že má větší podporu než před půl rokem.

Martin Malík
Martin Malík

"Úplně bych neřekl, že jsem váhal," řekl o své kandidatuře Malík. "Stále se považuji za produkt situace, která nastala 3. května. Počítal jsem, že se během půl roku objeví silnější kandidát. Někdo kalibru Pavla Nedvěda, Honzy Nezmara. Někdo, kdo ukončil kariéru a funguje velmi dobře jako manažer v klubu. Že půjde o tak kredibilní jméno, že se fotbalové hnutí vydá touto cestou. Je pro mě překvapením, že jsme zbyli s Petrem zase my dva," řekl Malík.

"V okamžiku, kdy to jméno nepřišlo, mi přišlo logické do toho jít znovu. I vzhledem k tomu, že podpora neustala. Naopak, odvážím se říct, že cítím ještě větší podporu než v červnu," uvedl.

Za favorita se ale neoznačil. "Tak bych to neřekl. Potřebuji mít vnitřní pocit, že jsem udělal, co jsem mohl. Mám z toho dobrý pocit. Názor komerčních partnerů, že hnutí potřebuje někoho, kdo s ním není historicky spojený, se poměrně rozšířil. To jsem cítil z okolí a teď mluvím o partnerech, profesionálních klubech, některých klubech výkonnostního fotbalu i funkcionářích," dodal.

Kdo má největší šanci stát se šéfem českého fotbalu a proč? Poslechněte si Fotbal fokus podcast (od 41:50)

V červnu ho podpořila česká komora, Fouska moravská a vítěze neurčila ani tři kola volby. Malík očekává, že v prosinci už předseda znám bude. I vzhledem k tomu, že na FAČR tlačí mezinárodní federace FIFA a UEFA.

"Česká a po úterní vzrušené debatě i moravská komora vnímají, že pro UEFA i FIFA je naprosto zásadní změna stanov z toho důvodu, že v posledních deseti letech se čtyřikrát nezvolil předseda. To je unikát. Myslím, že apel je tak razantní, že si moc neumím představit, že by někdo řekl: 'Pojďme to hrát opět do patu a ať si FIFA a UEFA trhnou nohou'," řekl.

Navrhovaná úprava stanov by přidala čtvrté kolo, v němž by se hlasy nerozdělovaly mezi komory, ale předsedovi by stačila většina přítomných delegátů. Novelizaci schválil v létě výkonný výbor, ale moravská komora to odmítla, protože je pro procentuální přepočítání hlasů.

"FIFA i UEFA jde o to, aby z každé valné hromady vzešlo nové vedení, a je jim víceméně jedno, jakým způsobem k tomu český fotbal dospěje. Představily českému fotbalu čtyři varianty, výkonný výbor včetně moravského zastoupení se pro nějakou rozhodl a teď FIFA moc nerozumí tomu, že o pět měsíců později někdo říká, že by to chtěl jinak. Těžké předvídat, jakým způsobem se může situace kolem variant vyvinout. Moravská komora má další schůzku v pátek, je třeba si počkat," uvedl Malík.

Zásadní handicap v červnu? Lidé mě neznali, soudí Malík

V uplynulých měsících se soustředil na jednání s moravskou komorou a také se snažil lépe představit těm, kteří ho dosud tolik neznali. "Můj základní handicap spočíval v tom, že lidé z hnutí mě neznali a za ten měsíc jsem při sebelepší vůli nemohl představit něco smysluplného. Teď byl daleko větší prostor se s lidmi setkat, to bylo strašně důležité," řekl.

"Před první volbou se logicky vše točilo kolem dotační kauzy a kolem peněz, které chyběly všem svazům. Teď když se fotbalová loď nepotopila, je to o konkrétnějších věcech a mém pohledu na český fotbal," dodal Malík.

Fotbal podle něj potřebuje systémovou změnu a dlouhodobou koncepci, jako mají v Belgii či Švýcarsku. "S nimi bychom se měli srovnávat. Opírají se o funkční systém, který je v nejnižších patrech zaměřen na nábor co nejširší hráčské základny. Z té vzejdou hráči pro radost, ale i talenty, které je potřeba dále rozvíjet a zapracovat do mládežnických reprezentací. Jedině systémový a koncepční náhled na fotbal nás může vrátit tam, kam fotbalově patříme," řekl sedmačtyřicetiletý bývalý marketingový a obchodní ředitel Slavie Praha či společnosti Warner Bros. Entertainment.

přehrát video
Malík: Fotbal by měl mít lepší finance a renomé

Jako kandidát české komory je často spojován s vlivným místopředsedou Romanem Berbrem. I proto s ním absolvoval většinu schůzek s moravskými zástupci. "Chtěl jsem, aby zástupci Moravy měli možnost zeptat se, na co chtějí, v přítomnosti obou. Aby slyšeli odpovědi obou a mohli si je sami vyhodnotit. A udělali si obrázek, jak na věci reagujeme," řekl Malík.

"Na řadu věcí nemáme totožné názory, zcela jistě by docházelo k třecím plochám. Ale nejde to zužovat jen na předsedu a českého místopředsedu. Fotbal řídí v zásadních rozhodnutích výkonný výbor. Berbra znám asi tři a půl roku jen po pracovní stránce, jak se potkáváme ve STES. Odvážím se tvrdit, že bez některých ekonomických opatření, ke kterým po té dotační aféře sáhl, by byla situace českého fotbalu daleko horší," dodal.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.