ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Policie kvůli dotacím zadržela vlivné muže sportu: Peltu, Janstu a Březinu

Velikost textu:
aktualizováno 3. 5. 2017 17:44

Praha - V sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR) na pražském Strahově, ale i na ministerstvu školství a na magistrátu, zasahují od časného rána desítky policistů kvůli práci s dotačními programy. Zprávu jako první zveřejnil server Aktuálně.cz. Tři lidé a jedna firma byli obviněni ze zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku. Policejní akce se přímo dotkla i šéfa FAČR Miroslava Pelta. Podle svého právníka ale nebyl obviněn. Deník Metro uvedl, že vyšetřovatelé přivedli na pražský magistrát v poutech i zastupitele za ČSSD Karla Březinu. Policie podle Seznamu vyslýchala i šéfa České unie sportu a České basketbalové federace Miroslava Janstu.

Miroslav Pelta
Miroslav Pelta

On-line přenos:

12:42

Z padesátky projektů, kterým ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) letos poskytlo v rámci rozvoje a modernizace sportovišť celkem 454 milionů korun, vyčerpal největší částku vodácký areál v Račicích. Na jeho rekonstrukci dostaly veslařský a kanoistický svaz a centrum vodních sportů 24 milionů korun.

12:02

Soud poslal do vazby náměstkyni Kratochvílovou, která je obviněna v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství. O Peltovi zatím nerozhodl.

10:15

Náměstkyně pro sport Simona Kratochvílová byla zproštěna svých funkcí na ministerstvu školství.

9:20

O návrhu vrchního státního zastupitelství na uvalení vazby by soud měl rozhodnout během dopoledních hodin.

7:55

Předseda Fotbalové asociace se v celé kauze cítí nevinen. "Klient si je absolutně jist, že se ničeho protiprávního nedopustil," řekl Peltův právník Bronislav Šerák.

7:52

Podle svého advokáta je Miroslav Pelta podezřelý z toho, že měl navádět další dva obviněné - náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a bývalého šéfa odboru sportu MŠMT Zdeňka Břízu, jak nakládat s dotacemi pro sport.

7:47

Dobré ráno, vážení čtenáři, pokračujeme v on-line přenosu k rozsáhlé kauze sportovních dotací.

7:45

5. května 2017

22:02

Vědět o tom měli i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kterého však policie neobvinila, a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza.

22:02

Podle Seznam.cz policie disponuje nahrávkami hovorů, kde se Kratochvílová s Peltou domlouvali na přípravě dotačních programů. Rozdělení dotací následně měli ovlivňovat ve svůj prospěch.

22:00

Pokud bude Pelta opravdu vzat do vazby, nemohl by v červnu znovu kandidovat na předsedu FAČR. Dosud přitom neměl žádného protikandidáta.

21:56

Případné uvalení vazby Peltu bude v pátek ráno projednávat Obvodní soud pro Prahu 1.

21:55

Informaci potvrdil v prohlášení i FAČR: "Fotbalová asociace České republiky vzala na vědomí informaci, že na předsedu asociace Miroslava Peltu byl podán návrh na vzetí do vazby a nyní čeká na výsledky vazebního řízení. Nastalou situací se bude zabývat na svém mimořádném zasedání výkonný výbor."

21:41

Podle informací iSport.cz a Aktuálně.cz by další osobou, pro kterou navrhli žalobci vazbu, měl být Miroslav Pelta.

20:57

Fotbalová asociace ČR svolala na pondělí vzhledem k policejní akci v souvislosti s dotacemi a zadržení předsedy Pelty mimořádné zasedání výkonného výboru.

20:07

Žalobci zatím navrhli vazbu pro dva ze tří obviněných v souvislosti se státními dotacemi z ministerstva školství na sport. Policisté zadrželi celkem deset lidí, tři už propustili. Státní zástupce Ondřej Trčka uvedl, že vazbu pro dva obviněné požaduje z obav, že budou ovlivňovat svědky a že budou opakovat trestnou činnost.

18:42

V roce 2016 získala FAČR z loterií 172 milionů korun. "Faktické meziroční navýšení příjmů z dotačního programu V. pro FAČR v roce 2017 je tedy částka 24 milionů korun," uvedla asociace. Celkem za rok 2017 očekává na dotacích ze všech programů MŠMT 632 milionů korun. Loni to bylo 374 milionů.

18:08

Fotbalová asociace ČR odmítá, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z MŠMT. Za výrazným navýšením dotací je změna loterijního zákona, uvedla.

17:37

Ministr financí Andrej Babiš v DVTV: Vedle náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové se navrhuje vazba také pro Karla Březinu, pražského zastupitele a poradce pro sport ministryně školství Kateřiny Valachové.

16:44

Návrh na vzetí do vazby by se měl týkat Simony Kratochvílové, náměstkyně na ministerstvu školství, píše Aktuálně.cz.

    1 2 3 » 

Pelta je v budově asociace na Strahově v doprovodu svého advokáta Bronislava Šeráka. "Na asociaci probíhá prohlídka kvůli práci s dotačními programy z ministerstva školství do fotbalu a ostatních sportů. Má jít o dotace mimo jiné do fotbalových klubů," vysvětlil Šerák.

"Pan Pelta nebyl vyslýchán, spolupracuje s policií, označuje doklady, které policie hledá," řekl Šerák. "Nedostali jsme nic," odpověděl na dotaz, zda byl Pelta obviněn. %Séf českého fotbalu dosud nebyl ani vyslechnut.

Vyšetřování by mohlo souviset s dotacemi na rekonstrukci stadionu Přátelství, který se nachází také na Strahově a byl otevřený na konci minulého roku po rekonstrukci za 81,4 milionu korun, připomíná Deník Sport. Na rekonsturkci se podílel také magistrát Prahy. Ministerstvo mělo investovat přes dotace 50 milionů, Praha 10 milionů.

Podle serveru Seznam Zprávy jde v případu zřejmě o tzv. trojsměnu pozemků mezi Českou unií sportu, pražským magistrátem a FAČR. Informace Aktuálně.cz zase hovoří o tom, že se rozsáhlá akce týká přerozdělení dotací ze strany ministerstva školství pro rok 2017. "Trestné činy, pro které bylo zahájeno trestní stíhání, souvisejí s dotačním programem ministerstva školství pro státní podporu sportu," řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ dozoruje.

přehrát video
Při policejní akci byli mimo jiné zadrženi Miroslav Pelta a Miroslav Jansta

Šéfka žalobců nevyloučila ani vazbu pro některou ze zadržených osob. "Ale v této chvíli je to otázka předčasná a odpověď na ni budeme znát zítra v odpoledních hodinách," sdělila České televizi. Ve hře je návrh vazby minimálně pro jednoho člověka, záležet ale bude na tom, nakolik bude při výslechu spolupracovat s vyšetřovateli a jak rozhodne soud.

Vyšetřovatelé zadrželi samotného Miroslava Peltu, který zůstal na Strahově. Na Fotbalové asociaci se přitom blíží volby, které se mají uskutečnit 2. června. Pelta, který je v čele FAČR od roku 2011, je zatím jediným kandidátem na znovuzvolení do čela asociace.

Policisté operují i v klubu, který hraje v Jablonci nejvyšší fotbalovou soutěž. Ten do loňska patřil Peltovi a stále v něm má minoritní podíl. Policie zapečetila několik kanceláří v klubu, nikdo do nich nesmí a policisté před nimi stále hlídkují. "Vyslýchán nikdo nebyl. Zda si něco odvezli, nevím," řekl mluvčí Jablonce Štěpán Hanuš.

Dodal, že razie v kancelářích FK Jablonec důležitý sobotní zápas s Plzní neovlivní. Jablonecký klub se chystá na sobotní zápas s Plzní, která na dálku bojuje se Slavií o mistrovský titul. Oba kluby mají čtyři kola před koncem shodně 59 bodů poté, co právě Jablonec v neděli remizoval na Slavii 1:1. Vyšetřování policie se podle něj práce klubu netýká.

Zásah policie v sídle Fotblaové asociace ČR na Strahově
Zásah policie v sídle Fotblaové asociace ČR na Strahově

Fotbalisté Jablonce pokračují v přípravě na zápas bez ohledu na vyšetřování, řekl kapitán Tomáš Hübschman. "Dozvěděli jsme se to ráno hlavně z novin. Připravujeme se normálně na Plzeň a neřešíme to, co se děje. Nevíme o tom nic, takže není ani co řešit. Děláme svoji práci a tohle je mimo naši práci," uvedl.

Na Strahově je i bývalý ministr školství Chládek

Zaměstnanci FAČR museli opustit své kanceláře a shromáždit se v recepci budovy nebo venku před ní. Některé si pak policisté zvali do budovy, jejíž vchody policie uzavřela a hlídá je. Na Strahov dorazil také bývalý ministr školství Marcel Chládek, který působí na FAČR jako generální manažer fotbalových akademií.

Detektivové si během středeční razie přišli i pro mocného pražského sociálního demokrata Karla Březinu, předsedu komise pro udělování grantů v oblasti sportu a kultury, a ředitelku odboru sportu Soňu Fáberovou.

Pokud se podle pražské primátorky Adriany Krnáčové prokáže, že Březina patří do skupiny obviněných, měl by okamžitě odstoupit z funkce zastupitele. Záležitost chce primátorka projednat i s koaliční ČSSD.

Deník Sport uvedl, že policisté zasahovali také v České unii sportu, která to však popřela. "Na ČUS se nic neděje. Nikdo tady nezasahoval a je tu klid. ČUS s tím nemá nic společného," řekl mluvčí unie Vladimír Zemánek. "Pravděpodobně jde o investiční dotace, které se rozdělují podle nějakého klíče. A ČUS příjemcem takových investičních dotací není," dodal.

Podle webu Seznam Zprávy by ale nicméně měl být zadržen šéf ČUS a Peltův blízký spolupracovník Miroslav Jansta.

Náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, která má v gesci právě sport, a další pracovníci ministerstva podávají vysvětlení policii, řekla České televizi ministryně Kateřina Valachová.

Policejní zásah v budově Fotbalové asociace ČR
Policejní zásah v budově Fotbalové asociace ČR

Podle Lidových novin policie vyslýchá také Zdeňka Břízu, někdejšího podřízeného Kratochvílové. Na ministerstvu působil coby ředitel odboru sportu. V minulém týdnu se však podle informací LN situace kolem něho vyhrotila a Bříza v resortu skončil.

"Policie zahájila trestní stíhání třech fyzických a jedné právnické osoby jako obviněných ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušení povinnosti při správě cizího majetku," uvedla vrchní státní zástupkyně Bradáčová.

Celý zásah byl připravovaný delší dobu a podléhal mimořádným opatřením proti úniku informací. Vrchní státní zástupkyně s policejním týmem komunikovala osobně a nadřízení v policii nevěděli, jaká akce se bude konat, protože mezi podezřelými byli lidé s kontakty na policejní funkcionáře.

Sport od ministerstva dostává ročně dotaci kolem deseti miliard korun. Nejvíc peněz proudí právě do fotbalu, který si přijde na 562 milionů. Z toho 380 milionů míří na činnost svazu, dalších téměř 70 milionů jde na reprezentaci a 110 milionů na talentovanou mládež.

Zdroj: aktualne.cz, Český rozhlas, ČT sport, ČT24, ČTK, Deník Metro, Lidové noviny, Seznam Zprávy

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.