ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Trenér Hašek: Za neúspěch jsou zodpovědní především hráči

Velikost textu:
aktualizováno 15. 10. 2009 19:26

Praha - Neúčast české fotbalové reprezentace na mistrovství světa je především velkým neúspěchem samotných hráčů a nelze ho svádět pouze na bývalé vedení svazu a předchozího trenéra Petra Radu. Den po posledním kvalifikačním vystoupení se Severním Irskem to prohlásil předseda svazu Ivan Hašek, jenž v posledních čtyřech zápasech tým vedl. Nyní hledá svého nástupce a oznámil, že do funkce technického ředitele ČMFS hodlá přivést Dušana Fitzela, jenž působil na Maltě.

Ivan Hašek
Ivan Hašek
Otevřít galerii
 • Ivan Hašek autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/972/97171.jpg?1246984341
 • Trénink české fotbalové reprezentace zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Hašek prohlásil, že neúčast na šampionátu v Jižní Africe je pouze potvrzením sestupné tendence celého českého fotbalu. Kouče mrzí i to, jakým způsobem přistupují k fotbalu fanoušci, a připomněl, že vzniká nová osa týmu kolem Sivoka, Hubníka či Hübschmana.

"Mrzela nás už návštěva na Letné, tam se hrálo ještě o hodně. Musíme vylepšit systém prodeje vstupenek, musíme hledat větší základnu fotbalových příznivců i hráčů mezi dětmi. Jenže celou českou společnost prostupuje negativismus a fotbal bohužel není výjimkou," připomněl funkcionář.

přehrát video
Reakce Ivana Haška

Ivan Hašek:

"Je to zřejmé, na reprezentační i klubové úrovni jde o sestupný trend a ten musíme zastavit. Národní tým musí být budován pro příští Euro, ovšem především s výhledem na příští mistrovství světa. Budou přicházet noví hráči a mohou vrátit český fotbal zpět tam, kam patří."

Odmítl spekulace, že českému fotbalu budou chybět peníze, které by vyinkasoval za postup reprezentace na šampionát. "Na takových zdrojích nesmíme být závislí. Musíme hledat úspory jako každá jiná firma, ale rozhodně dokážeme fotbal zabezpečit. A to i bez toho, abychom sáhli na rezervní zdroje za prodej nemovitosti na Kozím náměstí," vysvětlil Hašek.

Konec kolektivního vedení

Stejně jako po zápase uvedl, že jméno svého nástupce nejdříve oznámí na úterním výkonném výboru svým kolegům. "Možná přijdou i s dalšími návrhy," řekl svazový šéf, který bude ale chtít, aby v budoucnu měl zodpovědnost jeden člověk a ne kolektivní vedení. "Nemůže se stát jako v minulosti, že rozhoduje několik funkcionářů, ale zodpovědnost nemá nikdo. Tuto zodpovědnost budu mít já," prohlásil.

Hašek zřejmě navrhne na post trenéra Michala Bílka

Hašek v současné chvíli nepřemýšlí, že by do trenérského křesla přivedl zahraničního odborníka. "Musíme si uvědomit, že na špičkového zahraničního kouče nemáme dostatek financí a než brát průměrného, to můžeme využít vlastních odborníků," dal najevo, že jeho návrh bude pocházet z českých zdrojů. Nejspíše navrhne svého dosavadního asistenta Michala Bílka.

Za reprezentační úsek bude mít ale zodpovědnost stejně jako na jiných svazech také technický ředitel. Tato funkce je nyní na ČMFS neobsazena, ale Hašek do ní chce získat Dušana Fitzela, bývalého kouče jednadvacítky, který naposledy působil ve stejné funkci na Maltě a byl současně hlavním trenérem tamního národního týmu.

Na toho už je možná připravena organizace nejbližšího přípravného utkání, které čeká na české hráče v listopadu. Hašek dnes znovu potvrdil, že nabídek je celá řada a hlavní slovo by měl mít nový trenér. Už po středečním utkání ale naznačil, že přednost možná dostane příprava v teple, a tak favoritem se zdá být start na turnaji ve Spojených arabských emirátech. Zde má Hašek výtečné konexe, protože zde donedávna působil jako trenér mistrovského Al-Ahlí. Nehledě na to, že by start v Dubaji asi měl i ekonomický přínos.

Vedení fotbalové reprezentace
Vedení fotbalové reprezentace
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.