ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Zástupce českých sudí chce do fotbalu zavést videorozhodčí

Velikost textu:

Praha - Zástupce českých fotbalových sudí, člen komise fotbalových rozhodčí Robert Henn, chce revolučním způsobem změnit přípravu svých kolegů. Má smělý plán vytvořit moderní mezinárodní školu pro rozhodčí s využitím virtuální reality. Určena by byla pro všechny sudí, nejen pro ty z vyšších soutěží. Jeho záměrem je i zavedení videorozhodčích, asistentů, kteří by byli schopni během několika vteřin posoudit sporné situace. Tyto novinky chce prosadit již na březnovém kongresu UEFA.

Fotbalový rozhodčí
Fotbalový rozhodčí
Otevřít galerii
 • Fotbalový rozhodčí zdroj: Wikipedia.org https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/282/28144.jpg?1214225560
 • Vizualizace fotbalového zápasu autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Virtuální brýle autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Členové komise UEFA však jsou podle Henna zastánci přirozenosti, prosadit změny s použitím moderních technologií nebude tudíž lehké. "Jenomže doba se vyvíjí a je potřeba se zamyslet nad použitím techniky v jednom z nejpopulárnějších sportů, jelikož zde dochází někdy ke sporným situacím, které rozhodčí nemůže ze svého pohledu vidět," uvedl Henn.

Jednou z námitek proti zavedení videorozhodčích ve fotbale je neúměrné prodloužení doby rozhodnutí. Robert Henn se však domnívá, že díky moderní technice, kamerám či komunikátorům by byl zpomalený záběr dané situace k dispozici hlavnímu rozhodčímu během několika vteřin, a nevznikaly by tak velké prodlevy. 

Robert Henn chce vytvořit mezinárodní virtuální školu

Šlo by o program virtuální reality, jehož pomocí by se učily modelové situace. Ve virtuálních brýlích by se rozhodčím pouštěly zápasy a situace, které se mohou běžně stát, ale sudí na ně nemusejí být zvyklí.

Škola by se netýkala jen úzké skupiny, která rozhoduje zápasy nejvyšší úrovně. Určena by byla i pro rozhodčí v nižších soutěžích. Pokud by tento projekt finančně podpořila FIFA či UEFA, mohl by se využít i v méně bohatých státech.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.