ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Česká liga se dočká videa, premiéru obstará Sparta s Mladou Boleslaví

Velikost textu:
aktualizováno 29. 11. 2017 13:54

Velká premiéra videorozhodčího čeká v neděli první fotbalovou ligu. V posledním zápase závěrečného podzimního 16. kola mezi pražskou Spartou a Mladou Boleslaví bude na Letné poprvé v historii české nejvyšší soutěže v ostrém on-line režimu nasazeno video.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

"Pro další posílení důvěryhodnosti profesionálního fotbalu je to strašně důležité. Jak to na začátku vypadalo po technické stránce strašně složité, skoro neřešitelné, tak se to nakonec podařilo zrealizovat," řekl předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

LFA, která řídí profesionální soutěže, se k projektu videorozhodčího přihlásila vloni. V jarní části minulé sezony se video v první lize testovalo v off-line režimu ve 24 utkáních a letos na podzim se technologie zkoušela už v ostrém on-line režimu v devíti zápasech juniorské ligy.

Hlavní sudí zápasu bude ve spojení s videorozhodčím a jeho asistentem. Zápas bude snímat jedenáct kamer, které budou mít videorozhodčí s asistentem k dispozici tak, aby v případě nutnosti prozkoumali dostupné záběry. 

přehrát video
Na Letné se v neděli poprvé otestuje videorozhodčí

Ligovou premiéru v roli videorozhodčího na Letné obstará hlavní školitel projektu Roman Hrubeš, hlavním sudím zápasu bude jeho jmenovec Karel Hrubeš a asistentem u videa Emil Ubias. "Dá se to přirovnat k tomu, jako kdybych šel pískat derby, protože ta odpovědnost a očekávání, aby se to povedlo, jsou podobná," uvedl Roman Hrubeš.

"Nemůžeme čekat, že najednou nebude docházet k chybám rozhodčích. Primárním cílem je odstranit zjevné a fatální omyly, které mají fatální dopad na výsledky utkání," dodal Svoboda. 

Video už využívají v některých evropských ligách, například v italské Serii A nebo německé bundeslize. "V některých soutěžích už videorozhodčí funguje a jsou s tím spojená nejen pozitiva, ale někde to provázejí určité porodní bolesti. Možná by se k tomu trošku hodilo rčení pro oheň: dobrý sluha, zlý pán. Hodně to fotbalu pomůže, ale nemůžeme od zapojení videorozhodčího čekat zázraky," uvedl Svoboda.

Projekt videorozhodčího bude pokračovat na jaře. "Pokud vše v neděli dopadne v pořádku, budeme pokračovat na jaře minimálně v jednom zápase z kola," dodal Svoboda.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.