ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois
Reprezentace

Vrba oznámil nominaci. Limberský závěr kvalifikace vynechá

Velikost textu:
aktualizováno 29. 9. 2015 16:14

Praha - Trenér národního týmu Pavel Vrba oznámil jména jednadvaceti hráčů, kteří se zúčastní kvalifikačních zápasů s Tureckem (10. října) a Nizozemskem (13. října). V nominaci podle očekávání chybí obránce David Limberský - Vrba se ke zdůvodnění svého kroku odmítl vyjádřit s tím, že je pro něho důležitá samotná nominace, a ne události okolo Limberského havárie. Plzeňský obránce se ale nachází na seznamu náhradníků. Další dva hráče nominuje trenér po čtvrtečních zápasech Evropské ligy.

Pavel Vrba
Pavel Vrba

Český tým má už před říjnovými zápasy jistý postup na mistrovství Evropy a v závěru kvalifikace bude na dálku hrát s Islandem o první místo ve skupině. K postupu výrazně přispěl i Limberský. Odehrál sedm z osmi zápasů v základní sestavě a v minulém utkání v Lotyšsku vstřelil při postupové výhře 2:1 jeden gól.

Ovšem pár dní po předchozí reprezentační akci v opilosti naboural a po nehodě se snažil utéct. Klub mu za trest odebral kapitánskou pásku a udělil nejvyšší pokutu v historii klubu. Hráč se omluvil, následně však při ligovém utkání v Příbrami oslavil gól pomyslným otáčením volantu, čímž vyvolal další negativní reakce.

Vrba na dotazy o Limberském reagoval podrážděně 

Kouč Vrba týden po incidentu řekl, že s Limberským mluvil a vysvětlili si určitá pravidla. Naznačil, že chystá jisté kroky, které však neupřesnil, a nyní se o Limberském a důvodech jeho nenominování bavit nechtěl. "Není nominovaný, protože jsem se tak rozhodl. Myslím, že o Davidovi bylo napsáno dost. Budu se bavit pouze o zápasech s Tureckem a v Nizozemsku a pouze o nominovaných hráčích. Když napíšete, jaká je nominace, veřejnost to jistě pochopí," řekl Vrba.

Vrba dokonce odkázal novináře na mluvčího Ondřeje Lípu s tím, ať si v případě, že se chtějí bavit o Limberském, domluví speciální tiskovou konferenci. Účast na ní vzápětí odmítl. Nechtěl komentovat ani nedávné výroky předsedy FAČR Miroslava Pelty, který mimo jiné prohlásil, že se s Vrbou shodují na tom, že Limberského incident je neslučitelný s rolí reprezentanta. "To se zeptejte pana předsedy, já nebudu komentovat pana předsedu," prohlásil Vrba.

Záznam tiskové konference:

(pasáž s reakcemi na Limberského absenci začíná v 41. minutě záznamu tiskové konference)

Český tým má už před říjnovými zápasy jistý postup na mistrovství Evropy, k čemuž výrazně přispěl i Limberský. Odehrál sedm z osmi zápasů v základní sestavě a v minulém utkání v Lotyšsku vstřelil při postupové výhře 2:1 jeden gól. Pokud se podle předpokladů nedostane do nominace ani jako jeden ze dvou dodatečně povolaných, přijde kvůli absenci v reprezentaci o startovné 40 tisíc korun plus prémie za případný bodový zisk, přičemž reprezentanti by za každý bod získaný v kvalifikaci měli inkasovat 50 tisíc. Neúčast ve dvou zápasech by mohla ovlivnit i výši jeho odměny za postup na ME.

V nominaci zůstali záložníci David Pavelka s Jiřím Skalákem, kteří se jako nováčci osvědčili v zářijových kvalifikačních zápasech. Do národního týmu se poprvé od loňského podzimu vrací plzeňský Milan Petržela, jenž odehrál výborné utkání proti Liberci. "Patřil k nejlepším hráčům na hřišti. V poslední době se chytnul a hrál velmi dobře i zápasy předtím. Milan si o nominaci řekl," prohlásil Vrba.

Stále nemá k dispozici kapitána Rosického. "Tomáš ještě netrénuje úplně naplno, trénuje individuálně. Pořád je tam tréninkový deficit. V momentě, kdy odehraje nějaké minuty za Arsenal, počítáme s tím, že se v nominaci objeví," podotkl Vrba. Čech by podle něj měl odchytat buď duel s Tureckem, nebo s Nizozemskem a v jednom utkání dostane šanci Tomáš Vaclík.

přehrát video
Vrba se o Limberském bavit nechtěl

Zápas s Tureckem se bude hrát na Letné 10. října, závěrečný duel kvalifikace v Nizozemsku pak 13. října v Amsterdamu. Reprezentace bude na dálku bojovat s Islandem o první místo ve skupině. "Myslím, že je to úplně ideální dvojzápas. Zápasy s Tureckem a v Nizozemsku jsou přesně ty zápasy, kdy hráče nemusíte motivovat. Je to optimální i tím, že někteří hráči mohou dostat víc prostoru, než dostávali v minulých utkáních," řekl Vrba.

Nominace A-týmu:

Brankáři: Petr Čech (Arsenal), Tomáš Vaclík (Basilej), Tomáš Koubek (Liberec)
Obránci: Theodor Gebre Selassie (Werder Brémy), Mario Holek (Sparta), Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Michal Kadlec (Fenerbahce), Filip Novák (Midtjylland), Václav Procházka (Plzeň), Marek Suchý (Basilej)
Záložníci: Vladimír Darida (Hertha Berlín), Bořek Dočkal (Sparta), Ladislav Krejčí (Sparta), David Pavelka (Liberec), Milan Petržela (Plzeň), Jaroslav Plašil (Bordeaux), Jiří Skalák (Mladá Boleslav), Josef Šural (Liberec)
Útočníci: David Lafata (Sparta), Tomáš Necid (Bursaspor), Milan Škoda (Slavia).


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.