ČTsport

ČTsport
úterý 25. září 2018 Zlata

Francouzskou ligu čeká velká stávka kvůli "milionářské dani"

Velikost textu:

Paříž - Francouzskou fotbalovou ligu přeruší na konci listopadu stávka klubů. Na poslední víkend příštího měsíce ohlásilo sdružení profesionálních klubů UCPF protest proti vládou chystanému zavedení takzvané "milionářské daně". Hrát by se neměla první ani druhá liga, celkem jde o dvacet zápasů. Ve francouzském fotbalu to bude první stávka od roku 1972. 

přehrát video
Telefonát Jakuba Kajtmana ke stávce ve francouzském fotbalu

"Bude to víkend bez zápasů, kluby místo toho uspořádají den otevřených dveří. Jsme pevně rozhodnuti fotbal zachránit," oznámil šéf UCPF Jean-Pierre Louvel.

Komerční společnosti mají za své zaměstnance, kteří vydělávají přes milion eur ročně, od 1. ledna státu odvádět na daních a sociálním pojištění zhruba 75 % z části platu, která je přes milion.

Fotbalové kluby tvrdí, že nejsou klasickými firmami, a zákon by se na ně neměl vztahovat. Podle UCPF to pro profesionální kluby bude představovat zátěž v celkové výši 44 milionů eur; z toho polovina jde na vrub bohatého Paris St. Germain.

Čtyř klubů z Ligue 1 se prý daňové změny netýkají, protože takto placené fotbalisty v kádru nemají. Totéž platí pro všechny druholigové celky. Nad milion eur ve Francii údajně vydělává zhruba 120 fotbalistů.

Podle klubů nebudou francouzské týmy v případě zavedení konkurenceschopné v evropském srovnání, jelikož si nebudou moci dovolit špičkové hráče. Vláda na druhou stranu argumentuje, že by zákon měl platit pouze dva roky, budou existovat i stropy, které mají odvody udržet v rozumné míře. Návrh vlády má podporu 85 % populace.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.