Žižkov znovu prohrál, Bohemians vedou ligu

Praha - Fotbalisté Bohemians Praha 1905 vyhráli 2:0 nad Varnsdorfem a vypracovali si v čele tabulky druhé ligy tříbodový náskok před Znojmem, jehož utkání 22. kola v Opavě bylo kvůli nezpůsobilému terénu odloženo. Až v pátém jarním utkání druhé ligy se povedlo skórovat fotbalistům Žižkova, přesto doma podlehli Sokolovu 1:2.

Fotbalisté Ústí nad Labem
zdroj: ČTK autor: Libor Zavoral

Varnsdorf kvůli počasí přišel už o tři zápasy, a tak na jaře hrál teprve podruhé. Po duelu se střížkovskými Bohemians (0:0) byli jeho dnešními soupeři hráči Bohemians Praha 1905, ovšem ani tentokrát se Severočechům nepodařilo skórovat. Hosty poslal do vedení ve 23. minutě po akci Jana Moravce střelou do prázdné branky útočník Matěj Štochl. Pojistka přišla o sedm minut později, kdy si centr Martina Koláře srazil do vlastní branky stoper Petr Zieris.

Varnsdorf - Bohemians Praha 1905 0:2 (0:2)

Branky: 23. Štochl, 30. vlastní Zieris. Rozhodčí: Proske - Tacina, Pochylý. ŽK: Volf, Schubert (oba Varnsdorf). Diváci: 1 450.

Varnsdorf: Porcal - Tvaroha, Zieris, Soběslav, Dobrovolný - Cana (70. Jakobovský), Kotiš - Breite (46. Martan), Schubert, Rudnickij - Hikspoors (46. Volf). Trenér: Frťala.
Bohemians 1905: Havránek - Růžička, Cseh, Šmíd, Kalina - Moravec, Jindřišek, Rada (90. Nerad), Bartek (79. Jirouš), Kolář (55. Kolář) - Štochl. Trenér: Weber.

Čáslav se po dvou odložených zápasech poprvé na jaře představila doma a hned z toho bylo jasné vítězství 3:0 nad třetím HFK Olomouc. Domácí díky tomu opustili poslední místo tabulky, na které o skóre odsunuli Opavu. Vyjádření dlouhodobé převahy Čáslavi přišlo až čtyři minuty před přestávkou, kdy David Fikejz doběhl zdánlivě ztracený míč a díky chybě brankáře se trefil do prázdné brány.

V jasnou výhru se pak proměnil duel brzy po změně stran - hned po rozehrání prostrčil Pavlos Efthymiadis balón Alexandrosi Melissopulosovi a ten navázal na gól z předchozího utkání s Mostem. V 52. minutě pak Melissopulos ještě potrestal ruku a z pokutového kopu upravil na konečných 3:0.

Čáslav - HFK Olomouc 3:0 (1:0)

Branky: 46. a 52. z pen. Melissopulos, 41. Fikejz. Rozhodčí: Ochotnický - Mencl, Machálek. ŽK: Pollalis, Ujec, Krmenčík - Biolek, Čtvrtníček, Čep. Diváci: 267.

Čáslav: Ducheček - Šandera, Charuza, Karal, Achemaistos - Fikejz (83. Guggino), Ujec, P. Efthymiadis (75. Pollalis), Melissopulos - Diuf, Krmenčík (60. Sklenář). Trenéři: Kopecký, Kolev.
HFK Olomouc: Karabina - Kopecký, Čep, Jovanovič, Bednář - Kovář - Biolek (56. Nekuda), Čtvrtníček, Kobylík (87. Hromek), Chmelo (72. Korčián) - Žondra. Trenér: Machala.

Žižkov v minulém utkání při premiéře italského kouče Giancarla Favarina získal bod za remízu 0:0 na půdě HFK Olomouc, ale ve 22. kole navázal na předchozí dvě porážky. Na jaře stále ještě nevyhrál. Západočechy poslal do vedení již v 8. minutě Jakub Dvořák II. a ve 25. minutě zvýšil na 2:0 Jakub Blažek, jenž prošel domácí obranou.

V 90. minutě přišel Sokolov o jarní neprůstřelnost, když brankáři Jakubu Dvořákovi I. byl odpískán faul a Pavel Čermák zaznamenal z penalty čestný úspěch Žižkova. Baník zvítězil na hřišti Viktorie poprvé a vystřídal ji na čtvrtém místě tabulky. Má před ní jednobodový náskok a navíc zápas k dobru.

Viktoria Žižkov - Baník Sokolov 1:2 (0:2)

Branky: 90. Čermák z pen. - 8. Dvořák II., 25. Blažek. Rozhodčí: Jílek - Plesar, Blažej. ŽK: Mareš - Dvořák I. Diváci: 852.

Žižkov: Boháč - Šťastný (62. Dressler), Bodeček (54. Kiidron), Besta, Čermák - Jawad, Mareš, Kotyza, Bartl - Kalod, Surynek (73. Hejný). Trenér: Favarin.
Sokolov: J. Dvořák I. - Blažek, Hošek, Vondráček, Dřížďal - Čada, Vrtělka - Vaněček (90. Holub), J. Dvořák II., Hrubý (76. Machek) - Jurdík (82. Šamánek). Trenér: Jindra.

Fotbalisté Ústí nad Labem vyhráli v jarní části druhé ligy i třetí domácí zápas a v součtu se  dvěma remízami z hřišť soupeřů tak popáté za sebou bodovali. Po vítězství 1:0 nad Pardubicemi, o kterém rozhodl v 79. minutě obránce Dvořák, patří Severočechům v tabulce páté místo. Úvodní dvacetiminutovka zápasu 22. kola patřila hostům, kteří zahrávali čtyři rohové kopy po sobě a ve 20. minutě trefil Rezek jen vybíhajícího ústeckého brankáře Nováka. Na druhé straně Moulis ve velké šanci sám před brankou zaváhal.

Po hodině hry zazvonilo břevno domácí branky po střele střídajícího Hundáka, o deset minut později se zase vyznamenal pardubický gólman Frydrych po Volkově střele. Vyrovnaný souboj rozhodl v 79. minutě domácí Dvořák, který po centru střídajícího Benčíka a Moulisově hlavičce do břevna dorazil míč za záda brankáře Frydrycha. V nastaveném čase si pak domácí gólman Novák poradil s Petrusovou střelou.

Ústí nad Labem - Pardubice 1:0 (0:0)

Branka: 79. Dvořák. Rozhodčí: Příhoda - Štěrba, Černý. Bez karet. Diváci: 911.

Ústí n. L.: Novák - Zeman, Zukič, Valenta, Dvořák - Hovorka, Martykán, Hrošovský, Volek (76. Benčík) - Veverka (88. Pavlíček), Moulis. Trenér: Bičovský.
Pardubice: Frydrych - Přibyl, Tischler, Němeček, Norek - Vencl, Pospíšil (82. Janecký), Kudrna (71. Rešetár), Rezek (56. Hundák) - Petrus, Jeřábek. Trenér: Michal.

V záchranářském souboji si Karviná odvezla ze stadionu Táborska výhru 3:1, dvakrát skóroval Besta. Oba týmy vedli noví trenéři. "Svou premiéru jsem si představoval úplně jinak, cítím velké zklamání," řekl kouč Jihočechů Roman Nádvorník. Trenér Karviné Josef Mazura si oddechl, že domácí hráči hned v první minutě nevyužili velkou šanci. "Kdyby ji proměnili, zápas by se vyvíjel asi jinak. V první půli jsme hráli bojácně, ve druhé jsme se zlepšili a zaslouženě jsme vyhráli," prohlásil Mazura.

Táborsko - Karviná 1:3 (0:0)

Branky: 73. Strnad - 70. a 76. Besta, 60. Mišinský. Rozhodčí: Bílek - Kovařík, Pilný. Bez karet. Diváci: 350.

Táborsko: Fryšták - Kotrba, Gallo, Krch, Radoš (76. Mach) - Dolejš, Dobal, Ciferský, Sladký (67. Strnad), Kočí (82. Jasanský) - Presl. Trenér: Nádvorník.
Karviná: Paleček - Hoffmann, Mikula, Homola, Hottek - Limanovský (46. Fiala), Vaněk, Hoferica (77. Sobala), Ciku - Mišinský, Besta (82. Fischer). Trenér: Mazura.

Uspěl i další ohrožený celek Most, který porazil Bohemians Praha 1:0 a na jaře rovněž potřetí za sebou zvítězil doma. Branku vstřelil v 72. minutě Ibragimov, který parádně zakroutil přímý kop přes zeď do šibenice.

Most - Bohemians Praha 1:0 (0:0)

Branka: 72. Ibragimov. Rozhodčí: Jech - Dobrovolný, Hock. ŽK: Procházka, Ibragimov, Němec - Očovan, Demeter, Smola. Diváci: 1 036.

Most: Pokorný - Běloušek, Novotný, Žižka (34. Lafrance), Řehák - Ibragimov, Procházka, Kotlan, Pilař (78. Klavík), Šraga (46. Vojta) - Němec. Trenér: Busta.
Bohemians Praha: Štěpanovský - Laštovka, Bohata, Macháček, Grznár - Hájek, Rakovan, Demeter, Očovan (78. Pilík) - Šenkeřík (64. Smola), Kuzmanovič. Trenér: Pihávek.

Vlašim remizovala se Zlínem 2:2. Hosté vedli díky Železníkově penaltě, po změně stran ale Středočeši skóre otočili. V 50. minutě usměrnil Wojnarův centr do sítě Křeček, Janda pak přihrál volnému Putzovi, který poslal Vlašim do vedení. To ale domácím vydrželo jen šest minut, zaváhání obrany potrestal vyrovnávacím gólem Malcharek.

Vlašim - Zlín 2:2 (0:1)

Branky: 50. Křeček, 71. Putz - 33. Železník z pen., 77. Malcharek. Rozhodčí: Nenadál - Zeman, Ratajová. ŽK: Pokorný - Pazdera, Motal, Ruskovský. Diváci: 335.

Vlašim: Toma - Vebr, Petrů, Krmpotič, Sudek - Wojnar, Pokorný (58. Janda), Křeček, Průcha (10. Kocourek) - Vyhnal, Putz (86. Jícha). Trenér: Frýdek.
Zlín: Kořínek - Pazdera, Kroča, Malý, Červenka - Železník (60. Ruskovský), Elšík, Motal, Polách (88. Dobeš), Hruška - Malcharek (90. Poznar). Trenér: Kalivoda.