ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Soud přiznal Střížkovu právo odvolat se proti změně názvu

Velikost textu:

Praha - Druholigový fotbalový klub z pražského Střížkova se po dvou a půl letech domohl možnosti odvolat se proti rozsudku, který mu zakázal používat název Bohemians Praha. Městský soud v Praze v úterý vyhověl žalobě pro zmatečnost, kterou střížkovský celek podal kvůli tomu, že mu Vrchní soud před rokem neumožnil odvolání.

Majitel Střížkova Karel Kapr
Majitel Střížkova Karel Kapr

"Naší žalobě pro zmatečnost bylo vyhověno a usnesení Vrchního soudu o odmítnutí našeho odvolání bylo zrušeno," řekl právní zástupce Bohemians Praha Tomáš Uherek. "Je to jasný signál, že 'kauza Bohemians' není soudně dořešena. Věřím, že toto rozhodnutí bude potvrzeno i odvolacím soudem a klienty nebude nic nutit ke změně názvu, který užívají v souladu s právním řádem. Klient se každopádně přejmenovávat nebude," dodal.

Právě kvůli této žalobě pro zmatečnost Odvolací a revizní komise Fotbalové asociace ČR doporučovala výkonnému výboru, aby proti Bohemians Praha nepodnikal rázné kroky. Výkonný výbor rozhodl, že pokud se Bohemians Praha do 31. ledna 2013 nepřejmenují, bude s nimi zahájeno disciplinární řízení. V tom případě by klubu hrozilo i vyloučení ze soutěže či ztráta členství v asociaci. Bohemians Praha následně na výkonný výbor podali žalobu.

Spor o název Bohemians se táhne již téměř šest let od podání první žaloby. Bohemians 1905 a jeho fanoušci požadovali vyplatit odškodné za to, že střížkovský tým od roku 2005 podle nich neoprávněně užívá název a logo s klokanem. Žalovaná strana poukazovala na to, že jméno a logo získala na začátku roku 2005, kdy ho na ně převedl se souhlasem TJ Bohemians Praha tehdejší majitel FC Bohemians Michal Vejsada, který nechtěl, aby logo a název byly zahrnuty v konkurzu.

Následně vzniklo Družstvo fanoušků Bohemians (DFB), které začalo spolupracovat s AFK Vršovice a koupilo od správce konkurzní podstaty FC Bohemians práva k soutěžím a historickou kontinuitu. Koncem června 2005 fotbalový svaz povolil přejmenování klubu AFK Vršovice na Bohemians 1905 a v létě 2005 do ČFL chtěly nastoupit dva kluby s názvem Bohemians. Svaz uznal za nástupce Bohemians 1905, zatímco Bohemians Praha zakázal pod tímto názvem působit v soutěži.

Bohemians Praha se obrátili na civilní soud, který rozhodnutí ČMFS zrušil a umožnil hrát oběma klubům, které využívají název Bohemians a logo s klokanem. V roce 2010 Městský soud v Praze vyhověl žalobě Družstva fanoušků Bohemians a nařídil Bohemians Praha se přejmenovat. Ti se hned na místě ústně odvolali. Po roce a půl však Vrchní soud odvolání zamítl s tím, že se ústně do protokolu odvolat nelze. Bohemians Praha pak podali žalobu pro zmatečnost, které v úterý bylo vyhověno.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.