ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Paclík: Snad se fotbal s Peltou nevrátí do starých kolejí

Velikost textu:

Nymburk - Poražený kandidát ve finále volby o předsedu Fotbalové asociace České republiky Tomáš Paclík věří, že vítěz mimořádné valné hromady Miroslav Pelta nezpůsobí stagnaci uvnitř celého hnutí. Paclík se teď chystá na to, že ve výkonném výboru bude na práci svého formálního nadřízeného Pelty bedlivě dohlížet, byť mu prý rozhodně nehodlá házet klacky pod nohy. "Já s Peltou spolupracovat budu, ale hlavně budu hodně kontrolovat. To umím, jsem cifršpion," prohlásil Paclík, mimo jiné také vlastník firmy na daňové poradenství.

Tomáš Paclík
Tomáš Paclík

"Osobně nejsem zklamaný z toho, že jsem se nestal předsedou, aspoň budu mít méně práce. Jestli se fotbal s Peltou v čele nevrátí do starých kolejí? Těžko říci, ale snad to tak nebude. I když poté, co odstoupil Ivan Hašek, tak se legalizovala a otevřela cesta zpět těm starým strukturám," řekl Paclík. "Ale co se dá dělat. Věřím, že to bude jinak a Pelta bude pracovat ve prospěch českého fotbalu. Nějaké spory snad mezi námi nehrozí," poznamenal Paclík, který s Peltou několikrát vedl otevřený spor.

Paclík, šéf mistrovské Plzně, už v minulosti několikrát řekl, že Peltovo zvolení do čela FAČR může českému fotbalu v očích veřejnosti ubrat důvěryhodnost. "Co jsem o Peltovi řekl, podepíšu znovu a kdykoliv," řekl Paclík. Nechtěl ale soupeře "popotahovat" za to, že se jméno šéfa jabloneckého klubu před lety objevilo ve známé korupční aféře, z níž ale Pelta vyvázl bez trestu.

 • Tomáš Paclík
  Tomáš Paclík autor: Alexandra Mlejnková, zdroj: ČTK
 • Předseda FAČR Miroslav Pelta
  Předseda FAČR Miroslav Pelta autor: Alexandra Mlejnková, zdroj: ČTK

O konečném vítězi rozhodly hlasy 71 delegátů moravské komory, protože Paclík i Pelta se prohlásili za "moravské" kandidáty. A v posledním kole už volila pouze ta komora, jejíž kandidáti zůstali ve hře. Přitom Pelta je patriotem ze severočeského Jablonce, Paclík zase šéfuje plzeňskému klubu. "Na Moravě jsem to musel zkusit. Kdybych ji nepřesvědčil, tak nemám nárok být předsedou," uvedl Paclík. Sám také Peltův tah, kdy se nechal také jmenovat moravským kandidátem, označil za účelový. "Fotbal se rozhodl tak, co je pro něj nejlepší. I když mě fascinuje, že si Morava vybrala svého silného předsedu... Ale je třeba to respektovat," řekl ironicky Paclík.

Podle něj budou spravedlivější další volby v roce 2013, kdy v případném třetím kole vítězný kandidát musí mít nejvyšší součet získaných hlasů v obou komorách s tím, že v každé musí nasbírat alespoň 35 procent hlasů. Tyto stanovy ale začnou platit až od ledna. "Je dobře, že se taková dohoda schválila," uvedl Paclík. Těšilo ho i to, že po zářijovém fiasku, kdy delegáti valné hromady ani nezačali volit, český fotbal získal nového šéfa.

Paclík také řekl, že valná hromada má jiného vítěze než nového předsedu Peltu. Jasným triumfátorem je podle něj Roman Berbr, šéf plzeňského svazu, který je v zákulisí znám jako zdatný lobbista s velkým vlivem na volící delegáty. Berbr netajil, že dnes podporuje vítězného Peltu, sám se dostal také do výkonného výboru. "Teď je Berbr nejmocnější muž českého fotbalu," dodal Paclík.

Místopředseda FAČR Jindřich Rajchl s Petrem Doležalem
Místopředseda FAČR Jindřich Rajchl s Petrem Doležalem

Rajchl: Na Moravě mě poškodila Kučerova negativní kampaň

Jindřich Rajchl zklamání po vyřazení v 1. kole volby nepociťoval, i když jej mrzelo, že nedokázal přesvědčit delegáty moravské komory, kteří mu dali jediný hlas. Podle Rajchla za to mohla negativní kampaň, kterou proti němu na Moravě vedl současný místopředseda svazu Dalibor Kučera. Ten prý Rajchla u tamních delegátů očerňoval. "I proto jsem očekával, že tam (na Moravě) nebudu mít přílišnou důvěru. Té kampani se nedalo konkurovat," řekl Rajchl po prvním kole volby.

Postup Kučery, s nímž v minulých dvou letech spolupracoval ve výkonném výboru FAČR, jej prý zklamal. I proto, že Rajchl s Kučerou byli nejbližšími spojenci bývalého předsedy Ivana Haška při volbách před dvěma lety. "On se pyšnil tím, že za Haškem od začátku stál, že byl jeho největším zastáncem. To, že teď otočil, je moje osobní zklamání, se kterým se musím vyrovnat," uvedl Rajchl, který však s Kučerou bude dál pracovat ve výkonném výboru.

Jindřich Rajchl: "Slyšel jsem, že se o mně na Moravě povídalo, že jsem měl ničit Sigmu Olomouc nebo dvoukomorový systém. Jsou to nesmysly, ale lidé tomu uvěřili."

Rajchlovi nebylo nic platné, že v prvním kole v české komoře nasbíral 46 hlasů, tedy nejvíc z celé trojky. Protože na Moravě utrpěl "debakl", musel z kola ven jako kandidát s nejmenším počtem hlasů v obou komorách. "Mám důvěru své komory, což mě velmi těší. Lidé asi viděli, co jsem za dva roky odvedl. Na Moravě to bylo jiné z důvodů, o kterých jsem mluvil. Pro mě je výzva, abych v budoucnu moravské delegáty přesvědčil o tom, že nejsem tím ďáblem, za kterého mě tam mnozí považují," uvedl Rajchl.

Kučera nechtěl na Rajchlova slova reagovat. "Nechci se k tomu vyjadřovat. Chápu, že Jindra měl ambice, které se nenaplnily. Já jsem jen zastupoval Moravu a s delegáty Moravy jsme to řešili na mnoha schůzkách. Nebyla to práce Dalibora Kučery, ale moravského místopředsedy," řekl Kučera.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.