ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Dvě stříbra, radost žádná. Opatrný na vytoužený postup do Ria nedosáhl

Velikost textu:

Praha – Zisk druhého místa bývá často považován za velký úspěch. Pro parkurového jezdce Aleše Opatrného měly však trpkou pachuť. Obě stříbra totiž znamenala, že se těsně nekvalifikuje na letošní olympiádu v Riu de Janeiro. Nejprve mu postup unikl v týmové soutěži a poté i v individuální. "Byly to pro mě dvě nejtěžší druhá místa, která mohou být," řekl zklamaný čtyřiatřicetiletý jezdec.

Aleš Opatrný
Aleš Opatrný

Pod pěti kruhy měl český parkur zástupce od druhé světové války pouze dvakrát. V obou případech jím byl Jaroslav Hatla, jenž na olympiádě 2004 obsadil dvaadvacátou příčku a v Pekingu 2008 nedokončil kvůli zranění koně.

Letos čeští reprezentanti zažívali nejlepší sezonu za několik posledních desítek let. Ovládli druhou divizi Poháru národu, poprvé v historii postoupili do elitní kategorie a vypadalo to, že by na úspěch mohli navázat i v kvalifikaci na olympijské hry. Ani jeden z pokusů však nevyšel.

První velké zklamání přišlo na přelomu července a srpna. Na východoevropské kvalifikaci český tým, v jehož sestavě byl i Opatrný, obsadil druhou pozici, přičemž postupoval pouze vítěz. Tím se stal tým Ukrajiny, který kvůli složení však dlouhodobě mezi parkuristy vzbuzuje emoce. Jeho barvy totiž hájí dva Němci, Maďar a Brazilec.

"Jeden bohatý člověk z Ukrajiny si je zaplatil a koupil jim dobré koně. Postup se jim povedl už před čtyřmi lety a letos znovu. Proti nim je to těžké. S týmem jsme měli výbornou sezonu. V Poháru národů v Linci jsme zvítězili, v Budapešti jsme byli druzí, Arezzu třetí, ale na kvalifikaci to nevyšlo," řekl zklamaný Opatrný.

Dlouhodobá česká jednička si mohla spravit náladu alespoň v soutěži jednotlivců a vypadalo to, že by mohla uspět. V posledním závodě v Dauhá díky zaváhání hlavního konkurenta Turka Omera Karaevliho Opatrný potřeboval skončit čtvrtý, ale kvůli nesplněnému časovému limitu i přes čistou jízdu obsadil sedmou pozici, což v žebříčku Střední a Východní Evropy a Střední Asie znamenalo znovu druhé místo a znovu nepostup.

Jednou z příčin neúspěchu se stala nucená změna koně před startem kvalifikace. VDL Fakír se zranil a Opatrný musel využít desetiletého Acovara, jenž však v prvních měsících ještě nebyl připraven na nejtěžší podniky.

přehrát video
Hosté SZ: Jezdkyně paradrezury Vištalová a parkurový jezdec Opatrný

"Je to zklamání. Dali jsme do toho vše. Při analýze jsme došli na to, že začátek kvalifikace, kdy Turek už skákal soutěže čtyř a pět hvězd na nejvyšší úrovni, tak já Acovara teprve připravoval. Soutěžil jsem tak v podnicích dvě, tři hvězdy, než dozraje," našel jednu z příčin Opatrný.

Český reprezentant má stále ještě teoretickou šanci, že by se na olympiádu podíval, jelikož je náhradníkem. To by však musel některý z jeho konkurentů vypadnout. Opatrný tak dvojitý neúspěch bere alespoň jako cennou zkušenost do budoucna, jež by mu mohla pomoci k dalšímu rozvoji.

"Jsou to zkušenosti, které mi nikdo nevezme. Na příští olympiádu už bude člověk vědět, kde nasbírat o nějaký bodík víc," dodal.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.