ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Co spojuje Sáblíkovou, Čecha, Štybara? Robert Spálenka, muž v pozadí

Velikost textu:

Praha - Profesní příběh Roberta Spálenky je zajímavým pohledem do zákulisí českého sportu. Je spolumajitelem a jedním ze zakladatelů společnosti Sport Invest, který se zabývá zastupováním sportovců. A mezi jeho klienty patří nejvýznamnější osobnosti českého sportu. Najdeme mezi nimi například rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, fotbalového brankáře Petra Čecha nebo házenkáře Filipa Jíchu.

Robert Spálenka (vpravo nahoře) ve společnosti Slavomíra Lenera a Tomáše Krále
Robert Spálenka (vpravo nahoře) ve společnosti Slavomíra Lenera a Tomáše Krále

Firma Sport Invest, která zastupuje přes 350 českých sportovců, se začala formovat ve druhé polovině devadesátých let. Spálenka měl tou dobou za sebou už tehdy poměrně zajímavý život – ze sportovního hlediska zaujme zejména fakt, že trénoval pro našince poměrně exotický národní hokejový tým Austrálie.

Po návratu do Česka jej však většina lidí od podnikání ve sportu zrazovala. "Známí říkali, že je zde obrovská konkurence a nemáme šanci se prosadit. My však chtěli dělat kvalitní servis, něco, co na trhu ještě nebylo," vysvětloval Spálenka. Sportovcům jeho firma nevyřizuje jen smlouvy, zajišťuje jim i další servis. "Máme doktorskou péči na nejvyšší úrovni, poskytujeme fyzioterapeuty, kondičního trenéra pro mladé hráče a podobně."

SPORT INVEST

 • zastupuje 348 sportovců
 • má na svědomí každý třetí přestup českého fotbalisty nebo hokejisty
 • jen ve fotbale se podílel na 157 přestupech
 • českému sportu vygeneroval 1,5 miliardy korun
 • ročně navštíví 1 176 fotbalových a 850 hokejových utkání
 • hokejisty má v padesáti klubech doma i v zahraničí
 • zastupuje například Martinu Sáblíkovou, Petra Čecha, Zdeňka Štybara nebo Filipa Jíchu

Většina z obchodních schůzek logicky probíhá na sportovních zápasech, na stadionech, sport v kombinaci s prací se ale Spálenkovi rozhodně neznechutil. "Jedu pracovat, ale stále žiju svůj sen. Můj koníček mě shodou okolností i živí, z čehož mám pořád velkou radost."

Při práci se sportovci se Spálenka nevyhnul navázání bližších vztahů, z nichž některé přerostly do přátelství. Kdyby prý bral svou práci čistě jako byznys, musel by se z toho člověk zbláznit. "Rád bych mezi kamarády jmenoval například Petra Čajánka, Karla Pilaře, jedním z velkých kamarádů byl i Honza Marek. Ale i další spousty kluků," vypráví.

přehrát video
Ekonomika + s Robertem Spálenkou
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.