ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Král cyklistiky Štybar: Měl jsem životní formu, ale pád všechno překazil

Velikost textu:

Praha – Sezonu plnou vzestupů a pádů prožil Zdeněk Štybar. Přestože se začal specializovat na silniční cyklistiku, opanoval letos v únoru mistrovství světa v cyklokrosu a i na silnici prý cítil životní formu, pak ale přišel dramatický pád, zranění a nakonec tak sešlo ze Štybarovy vysněné účasti na Tour de France i Vueltě.

Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar

"Byla to zvláštní sezona. Začala perfektně, na jaře jsem měl výbornou formu, ale neukázalo se to na výsledkové listině. Neprodal jsem, co bylo v nohách," hodnotil Štybar uplynulé měsíce. "Když jsem začal ladit formu na druhou polovinu sezony, vše se vyvíjelo dobře. Myslím, že jsem měl životní formu. Nebo jsem jí byl rozhodně hodně blízko. Ale pád na Eneco Tour všechno překazil," uvedl.

Právě na srpnovém etapovém závodu, který loni vyhrál, se cítil brzy devětadvacetiletý jezdec stáje Omega Pharma-Quick Step skvěle. "Tam to bylo asi nejlepší. Tím, že jsem měl po Paříž–Roubaix dlouhou pauzu a dlouho nezávodil, tak jsem měl čas trénovat a na závěr sezony mi to hodně prospělo," řekl Štybar, jenž formu potvrdil vítězstvím v druhé etapě.

"Pak následovaly další etapy, které mi měly sedět, ale dopadlo to, jak to dopadlo," litoval Štybar, který musel po čtvrté etapě odstoupit z průběžné páté příčky. Měsíc před světovým šampionátem měl ošklivý pád, z něhož vyšel s pohmožděninami a vyraženými zuby.

Právě zuby mu komplikují život ještě nyní. A k nim se navíc přidalo rameno. Při podniku v belgickém Ardooie, kde shodou okolností spadl i v srpnu, upadl v polovině října v závodu v cyklokrosu. S pravým ramenem, v němž si potrhal vazy, musel na operaci.

přehrát video
Král cyklistiky Štybar: Hlas bych dal Leovi

"Rameno se lepší, už se musí jen doléčit. Se zuby ale strávím ještě nějaký čas u zubaře, další schůzku mám 3. prosince, kdy mi budou měnit můstek. V půlce ledna bych měl dostat implantáty, ale to se pak hojí další asi tři měsíce. A pak se to zase musí měnit, takže to je tak do června," nastínil Štybar. "Na domácí mistráky už by se mohlo povést, že by to bylo celé v pořádku a za mnou," řekl.

Zranění je komplikací i do cyklokrosové sezony

Zraněné rameno mu výrazně zkomplikovalo plány na další cyklokrosovou odbočku, která je o to zajímavější, že se jede světový šampionát v Táboře a Štybar tam bude v roli obhájce zlata. "První tréninky jsem tak po hodině už jel s jednou rukou na řídítkách a druhou skrčenou, ale přijde mi, že se to lepší. Samozřejmě nedokážu přesně říct, jak to bude dál."

Na jeho touze startovat 1. února v Táboře se však nic nezměnilo. "Chtěl bych jet zase ty závody okolo Vánoc, protože vím, že když nepojedu tohle vánoční turné, bude to s Táborem hodně složité. Doufám, že to klapne. První závod je v Essenu v prosinci za tři týdny. Počkáme na týmové soustředění a rozhodnu se třeba týden předem," uvedl Štybar.

Je hlavní tváří šampionátu a vývoj jeho zdravotního stavu netrpělivě sledují organizátoři. "Samozřejmě by všichni byli rádi, kdybych tam byl. Ale ten tlak na sebe si dávám hlavně já sám. Rád bych tam jel a pokusil se o obhajobu, ale je to zatím ve hvězdách, ještě strašně daleko," přemítal Štybar. Týmový manažer Patrick Lefevere proti jeho startu na jihu Čech nic nenamítá. "Myslím, že tomu je to jedno. Ale pokud nepojedu dobrou sezonu na jaře, tak už mu to jedno nebude," pousmál se Štybar.

Přesný kalendář pro příští silniční sezonu ještě nezná. "Nebyl jsem kvůli tomu ramenu na první týmové schůzi. Nějaký nástřel už samozřejmě mám, ale není definitivní. Příprava na klasiky je u nás v týmu daná, ale uvidíme, kde začnu prvním závodem, to ještě nevím," řekl Štybar. Převzít korunu určenou Králi cyklistiky přiletěl z Belgie, dnes už míří na Mallorku. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.