ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Bekele je počtvrté za sebou mistrem světa na 10 000 metrů

Velikost textu:

Berlín - Etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele se stal počtvrté za sebou mistrem světa v běhu na 10 000 metrů. Světový rekordman dnes v Berlíně setřásl v posledním kole dlouho vedoucího Zersenaye Tadeseho z Eritrey a napodobil krajana Haileho Gebrselassieho, který rovněž dokázal nejdelší trať na dráze opanovat na čtyřech šampionátech po sobě. Sedmadvacetiletý světový rekordman a dvojnásobný olympijský vítěz z Pekingu navíc letošním světovým maximem 26:46,31 minut stanovil nový rekord šampionátu. Tadese nakonec ztratil téměř čtyři sekundy, bronz získal Keňan Moses Masai, bratr ženské šampionky na stejné trati Linet Masaiové.

Kenenisa Bekele
Kenenisa Bekele
Otevřít galerii
 • Kenenisa Bekele zdroj: ČT4 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/2/150/14932.jpg?1342895163
 • Haile Gebrselassie autor: Tracy Brand, zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/624/62304.jpg?1327660922

"Byl to těžký závod, ale dokázal jsem to," uvedl Bekele, který vzápětí oznámil, že se stejně jako v Pekingu pokusí zkompletovat vytrvalecký double při startu na 5000 metrů. Na desítce přerušil nadvládu obou slavných Etiopanů na MS jen v roce 2001 v Edmontonu Keňan Charles Kamathi. 

Titul obájila i kubánská trojskokanka Yargelis Savignéová, jež se na pět centimetrů přiblížila patnáctimetrové hranici. Po zklamání z olympiády, kde skončila až pátá, zvítězila suverénně před krajankou Mabel Gayovou a Ruskou Annou Pjatychovou.Ve finále kladivářů se jako jediný dostal za hranici osmdesáti metrů Slovinec Primož Kozmus a k olympijskému prvenství z Pekingu přidal i premiérový titul mistra světa. Devětadvacetiletý vrhač zvítězil hodem dlouhým 80,84 metru, druhý skončil Szymon Ziolkowski z Polska výkonem o 154 cm kratším, bronz získal Rus Alexej Zagornyj. 

Překvapivou vítězkou finále na 3000 metrů steeplechase se stala Marta Dominguezová ze Španělska. Ve spurtu za poslední překážkou porazila o sedm setin sekundy Rusku Julii Zarudněvovou. Třetí skončila Keňanka Milcah Cheywaová před olympijskou vítězkou Gulnarou Samitovovou-Galkinovou z Ruska.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.