Sokolský zpravodaj

Keňané zdemolovali na MS v krosu konkurenci a slavili téměř dokonalý triumf

Kampala - Mistrovství světa v krosu podle očekávání naprosto ovládli Keňané. V Kampale obhájil titul Geoffrey Kamworor před Leonardem Barsotonem, v závodě žen jejich krajanky obsadily prvních šest míst v čele s vítěznou Irene Cheptaiovou. Další medaile získaly Alice Nawowunaová a Lilian Rengeruková, obhájkyně titulu Agnes Tiropová skončila pátá. Absolutní triumf běžecké velmoci překazil třetím místem mezi muži Abadi Hadis z Etiopie.

Geoffrey Kamworor
zdroj: ČTK/ABACA

Čtyřiadvacetiletý vicemistr světa z dráhové desítky Kamworor dokázal obhájit prvenství jako první muž od roku 2006, kdy popáté za sebou vyhrál slavný Etiopan Kenenisa Bekele. Druhý krosový titul získal na den přesně rok poté, co v Cardiffu zopakoval prvenství na mistrovství světa v půlmaratonu.

Keňanky poprvé v historii získaly všechny medaile. Jiná vlajka se navíc objevila až na sedmém místě, ale i Ruth Jebetová reprezentující Bahrajn pochází z Keni. Až poté následovala nejlepší Etiopanka Belayneš Oldžiraová.

Keňané ovládli MS v krosu

Premiérovou smíšenou štafetu na 4x2 kilometry ovládli rovněž Keňané v čele s hvězdným Asbelem Kipropem, trojnásobným mistrem světa na patnáctistovce a olympijským vítězem z Pekingu 2008. Druhá skončila Etiopie s Genzebe Dibabaovou, mistryní světa a stříbrnou medailistkou z olympijského Ria na stejné trati.

V juniorských kategoriích Letesenbet Gideyová z Etiopie obhájila titul a Jacob Kiplimo vybojoval pro pořadatelskou Ugandu první zlatou medaili z krosového šampionátu v historii.

Výsledky MS v krosu

Muži (10 km): 1. Kamworor 28:24, 2. Barsoton (oba Keňa) 28:36, 3. Hadis 28:43, 4. Jimer (oba Et.) 28:47, 5. Kifle (Eritrea) 28:49, 6. Edris (Et.) 28:57. Družstva: 1. Etiopie 21, 2. Keňa 22, 3. Uganda 72.

Ženy (10 km): 1. Cheptaiová 31:57, 2. Nawowunaová 32:01, 3. Rengeruková 32:11, 4. Jepkemoiová 32:32, 5. Tiropová 32:32, 6. Kipyegonová (všechny Keňa) 32:49. Družstva: 1. Keňa 10, 2. Etiopie 45, 3. Bahrajn 58.

Junioři (8 km): 1. Kiplimoi (Ug.) 22:40. Družstva: 1. Etiopie.

Juniorky (6 km): 1. Gideyová (Et.) 18:34. Družstva: 1. Etiopie.

Smíšená štafeta (4x2 km): 1. Keňa (Kiprop, Mbitheová, Koros, Chepkoechová) 22:22, 2. Etiopie 22:30, 3. Turecko 22:37.