MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Maslák je znovu zlatý. Stříbro berou Hejnová a Staněk, Sasínek má bronz

Bělehrad - Českým atletům se ve finálových bojích na šampionátu v Bělehradě dařilo. Pavel Maslák získal třetí halové zlato v řadě jako první běžec v historii a napodobil hattrick Jarmily Kratochvílové v této disciplíně z let 1981 až 1983. Zuzana Hejnová vybojovala na čtvrtce stříbrnou medaili. Další stříbro pro českou výpravu získal koulař Tomáš Staněk. Skvěle se představil i mílař Filip Sasínek, který má bronz.

Halový mistr Evropy Pavel Maslák
zdroj: REUTERS/Marko Djurica

Maslák na dráze v Bělehradu zaběhl nejlepší evropský čas sezony 45,77 sekundy. Pro třetí evropský titul si doběhl s bezpečným náskokem, když se jako jediný dostal pod 46 sekund. Rafal Omelko byl druhý za 46,08, bronz získal Liemarvin Bonevacia, se kterým Maslák musel tvrdě bojovat po seběhu k vnitřní dráze o první místo. Na protilehlé rovince se ale český rekordman ujal vedení a soupeřům už nedal šanci.

Maslák hned po doběhu popisoval své pocity. "Byl jsem rád, že jsem to potřetí dokázal. Zkoušel to do mě Ital - bohužel jsem nebyl dost tvrdý, abych ho vytlačil a byl v první dráze, tak jsem zatáčku musel běžet s ním," uvedl v rozhovoru pro ČT. Na otázku, co pro něj třetí titul v hale znamená, odvětil sebevědomě. "Znamená to pro mě, že jsem výjimečný. Bohužel mi ještě chybí evropský rekord," odvětil.

Zuzana Hejnová je halovou vicemistryní Evropy
zdroj: ČTK/AP/Darko Vojinovic

Hejnová nestačila pouze na Gueiovou

V bělehradském finále čtyřstovky Hejnovou porazila jen Floria Gueiová, jež zvítězila v osobním rekordu 51,90 sekundy. Hejnová za ní zaostala o 52 setin. Třetí skončila Justyna Swietá, jež s Hejnovou prohrála o jednu desetinu. Hlavní favoritka Léa Sprungerová po rychle rozběhnutém závodě odpadla a skončila pátá.

Gueiová se v pátek podílela na ošklivém pádu jiné Denisy Rosolové v rozběhu a původně byla ze soutěže diskvalifikována. Postup do semifinále slavila až po protestu francouzské výpravy.

Další stříbro pro českou výpravu přidal koulař Staněk

Koulař Tomáš Staněk se stal vicemistrem Evropy v osobním rekordu 21,43 metru. Český vrhač prohrál jen s polským talentem Konradem Bukowieckým, který se výkonem 21,97 posunul do čela letošních světových tabulek. Ladislavu Prášilovi stačilo 20,73 metru z první série na šesté místo.

Staňkovi, který vybojoval první velkou medaili, se životní vrh povedl v páté sérii. Těsně předtím ho z průběžného třetího místa odsunul Stipe Žunič, který byl nakonec výkonem 21,06 až pátý.

Tomáš Staněk se mohl v Bělehradě radovat z bronzu
zdroj: ČTK/AP/Marko Drobnjakovic

Sasínek vybojoval senzační bronz

Filip Sasínek získal bronz v běhu na 1500 metrů a nečekaně zastoupil zraněného Jakuba Holušu, který nemohl v Bělehradu obhajovat titul. Závod vyhrál v čase 3:44,82 minuty Marcin Lewandowski. Sasínka porazil už jen Kalle Berglund.

Hrubá je s šestým místem spokojená

Výškařka Michaela Hrubá skončila ve finále šestá. Během závodu si vylepšila o dva centimetry letošní maximum. Výšku 192 cm i předchozích 189 cm překonala až na třetí pokus, což ji stálo ještě lepší umístění. Stejný výkon stačil v Bělehradu na čtvrté místo.

"Panuje maximální spokojenost, jen škoda těch skoků na 194," litovala Hrubá. Na výšce 192 cm se cítila výborně. "Předvedla jsem tam super skok, takže to mohlo být ještě lepší, ale nestěžuju si. Konečně jsem se našla v rozběhu, to je dobré do budoucna," doplnila juniorská mistryně světa.

K medaili bylo zapotřebí přeskočit 194 centimetrů. Výš skočila pouze Airiné Palšytéová. Výkonem 201 cm vylepšila o centimetr vlastní světové maximum z letošního roku a vybojovala první zlatou medaili pro svou zemi z HME. Stříbro získala Ruth Beitiaová, která díky lepšímu technickému zápisu předčila Julii Levčenkovou.

Helcelet je po letošním maximu v kouli třetí , Sýkora devátý

Adam Sebastian Helcelet po prvním dnu součtem 3392 bodů zaostává za výkonem z domácího šampionátu. Na vedoucího Kevina Mayera ztrácí 179 bodů. Pouze v kouli si Helcelet vylepšil letošní osobní maximum (15,25 m). Soutěž zahájil stejně jako Jiří Sýkora (ten má 3277 bodů) šedesátkou za 7,06, oba přitom umějí běžet pod sedm sekund.

Helceletovi se ale podařila dálka, v níž předvedl 741 centimetrů, Sýkora skočil 710 cm. V kouli si Helcelet jediným zdařilým pokusem připsal 15,25 metru a Sýkora vůbec poprvé v kariéře pokořil hranici 15 metrů, povedlo se mu to o šest centimetrů.

Ve výškařském sektoru zdolala česká jednička 201 cm, s čímž nebyl příliš spokojen. Právě tady se mu vedoucí Mayer hodně vzdálil díky skoku přes 210 cm a stejným výkonem se před něj dostal i Jorge Ureňa. Na Helceleta má před druhým dnem náskok 54 bodů. Sýkora si připsal 198 centimetrů a v součtu čtyř disciplín je devátý.

"Nepovedlo se mi to, nejsem úplně spokojený," uvedl Helcelet. Problémy mu dělá pružná palubovka pod povrchem. "Výšku jsem pokazil, šedesátka mě také zklamala. Potěšila mě koule, dálka jakžtakž," hodnotil první den. "Myslím, že se dobře vyspím, protože startujeme až odpoledne. Je to víceboj, ještě zbývají tři disciplíny. Zítra je nový den. Vícebojaři závodí zítra, dnes to byli atleti," prohlásil.

Veleba ani Kubista se do finále neprobojovali

Osmistovkař Jan Kubista a sprinter Jan Veleba vypadli v semifinále. Kubista svůj závod dokončil na prvním nepostupovém čtvrtém místě v čase 1:49,81. V běhu s neustále se střídajícím tempem bojovalo pouze pět závodníků o tři postupová místa a českému reprezentantovi na rozdíl od pátečního rozběhu nestačily síly na závěrečný finiš.

Útok ze zadních pozic nedotáhl, od postupu jej dělilo 38 setin. Syn bývalého českého rekordmana v běhu na 1500 metrů byl klasifikován celkově na desátém místě. Veleba časem 6,80 sekundy zaostal o tři setiny za výkonem z rozběhu a v osmičlenném závodě doběhl poslední. Od postupové pozice jej dělilo osm setin a patří mu konečné 16. místo.

Tyčkařka Romana Maláčová, jež stejně jako v pátek Jan Kudlička nemusela absolvovat kvalifikaci a startovala rovnou ve finále, obsadila 13. místo. Soutěž zahájila na 440 centimetrech a uspěla až na třetí pokus. Další postupnou výšku 455 centimetrů, což by znamenalo její letošní maximum, už neskočila a uzavřela výsledkovou listinu.