BBV po 25 letech

Bostonský maraton vyhrál Etiopan Desisa

Boston - Slavný maraton v Bostonu vyhráli Keňanka Caroline Rotichová a Etiopan Lelisa Desisa, který si zopakoval prvenství z roku 2013, kdy v cíli závodu explodovaly nastražené výbušniny.

Bostonský maraton
zdroj: ČTK/AP

Předloňský triumf si Desisa kvůli bombovému útoku příliš neužil, zlatou medaili pak věnoval obyvatelům Bostonu jako gesto solidarity. Úspěch ve 119. ročníku si mohl vychutnat naplno. Úřadující vicemistr světa v maratonu zvítězil v chladném počasí v čase 2:09:17 o 31 sekund před krajanem Yemanem Tsegayem.

Už po pátém kilometru skončil závod pro jednoho z favoritů Patricka Makaua z Keni. Bývalému světovému rekordmanovi v maratonu tak nevyšel pokus o návrat mezi elitu po zdravotních problémech. Rotichová dosáhla ve 30 letech životního úspěchu.

V dlouhé cílové rovince porazila dvojici Etiopanek a postarala se o páté keňské vítězství v ženské části nejstaršího maratonu světa za sebou. Navázala na předchozí dva triumfy hvězdné Rity Jeptoové, která si odpykává trest za doping.

Po předloňském atentátu, při němž přišli o život tři lidé a 260 osob bylo zraněno, opět provázela maraton přísná bezpečnostní opatření. Na závod dohlíželo zhruba 3500 policistů.

Výsledky Bostonského maratonu:

Muži: 1. Desisa 2:09:17, 2. Y. Tsegay (oba Et.) 2:09:48, 3. W. Chebet 2:10:22, 4. Kipyego 2:10:47, 5. W. Korir 2:10:49, 6. Chepkwony (všichni Keňa) 2:10:52.

Ženy: 1. Rotichová (Keňa) 2:24:55, 2. M. Dibabaová 2:24:59, 3. Debaová (obě Et.) 2:25:09, 4. Lindenová (USA) 2:25:39, 5. Cheropová 2:26:05, 6. Kilelová (obě Keňa) 2:26:40.