ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym
HME V ATLETICE

Na úvod tři medaile: Juška má senzační stříbro, Prášil a Klučinová berou bronz

Velikost textu:
aktualizováno 6. 3. 2015 20:16

Praha Překvapivou stříbrnou medaili na halovém mistrovství Evropy v Praze vybojoval ve skoku do dálky Radek Juška. Hned prvním pokusem si skočil osobní rekord 810 cm. Eliška Klučinová předvedla v pětiboji vynikající výkon a vybojovala bronzovou medaili. Součtem 4687 bodů překonala sedm let starý český rekord Denisy Rosolové. Koulař Ladislav Prášil vzápětí svou reprezentační kolegyni napodobil. Ve finále skončil třetí letošním maximem 20,66 hned z první série. Porazili ho jen favorizovaný Němec David Storl (21,23) a předchozí šampion Asmir Kolašinac ze Srbska (20,90).

Překvapivě stříbrný dálkař na HME v Praze Radek Juška
Překvapivě stříbrný dálkař na HME v Praze Radek Juška

Jednadvacetiletý Juška obsadil ve čtvrteční kvalifikaci poslední postupové osmé místo, ale ve finále všem vyrazil dech hned prvním skokem, kterým si zlepšil dosavadní maximum o 16 centimetrů. Prohrál jen se Švédem Michelem Tornéusem, který se blýskl národním rekordem 830 cm. Juška získal medaili na vrcholné akci jako první český dálkař od stříbra Milana Gombnaly na ME pod širým nebem v roce 1994.

"Tohle je sen. Dá se říct, že je to skoro nesplnitelný sen, který se stal realitou. Úžasné," radoval se Juška, který se na medailovou pozici dostal hned prvním pokusem. "Přitom měl být zajišťovací. Nakonec byl ale nejlepší. Pak už jsem se celou soutěž třepal a byl jsem nervózní. Trenér mi sice pořád říkal, ať si představím, že jsme na tréninku a jsme tam sami. Moc se to ale nedařilo," přiznal svěřenec bývalého vícebojaře Josefa Karase.

Šestadvacetiletá Klučinová si cestou za největší úspěchem v kariéře vytvořila tři osobní rekordy. V běhu na 60 metrů překážek se zlepšila o tři setiny na 8,53 sekundy, ve vrhu koulí poprvé v životě pokořila patnáctimetrovou hranici (15,07) a v závěrečné osmistovce předvedla výkon 2:17,26.

Horkou chvilku prožila ve skoku do výšky, v němž dvakrát shodila svoji základní výšku 174 cm. V soutěži se ale zachránila a zapsala si solidních 186 centimetrů. Ztroskotala až na 189, centimetr pod svým absolutním osobním rekordem.

Na třetí pozici se juniorská vicemistryně Evropy v sedmiboji z roku 2007 usadila po třetí disciplíně - vrhu koulí - a už ji udržela.

Pro titul si jistě dokráčela dvaadvacetiletá Johnsonová-Thompsonová. Úřadující halová vicemistryně světa v dálce si vylepšila osobní rekordy na překážkách (8,18), ve výšce (195) a v běhu na 800 metrů (2:12,78). V něm potřebovala čas pod 2:12, aby překonala světový rekord Ukrajinky Natalije Dobryňské z roku 2012, který nakonec těsně odolal. Britka vytvořila "jen" rekord šampionátu. Doplatila na svou slabinu vrh koulí (12,32).

Šéftrenér Tomáš Dvořák:

"Já nejsem plánovač medailí, člověk vždy hraje s mnoha proměnnými a někde to vyjde, jinde ne. Ve čtvrtek jsme se bavili o tom, že je to blbý začátek, dnes je to naopak. Jsme na houpačce a takhle to má být."

Prášil o bronzu rozhodl prvním vrhem

Prášil do sezony vstupoval až jako třetí nejlepší český koulař. Lepší než on byli druhý muž evropských tabulek Tomáš Staněk, dál vrhl také Jan Marcell, oba ale vypadli ve čtvrteční kvalifikaci.

Čtyřiadvacetiletý Prášil se dokázal na vrchol halové sezony nejlépe zkoncentrovat. "Úplně tomu nemůžu uvěřit," uvedl svěřenec bývalého koulaře Petra Stehlíka z Dukly Praha.

Svůj nejdelší hod předvedl hned v první sérii. Pak se mu tři vrhy nepodařily a v zápisu měl křížek za neplatný pokus po přešlapu. Ve čtvrté sérii předvedl výkon 20,26, což bylo z jeho strany už všechno. "Ale je to báječný pocit," prohlásil pátý koulař z předloňského MS v Moskvě, který byl dnes dlouho druhý. Až svým posledním pokusem jej přehodil Kolašinac. "To trochu zamrzí, protože jsem mohl být stříbrný. Už jsem ale pak svůj výkon nedokázal posunout. Za třetí místo jsem ale šťastný," dodal.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.