ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

Eaton rozjel desetiboj na americké kvalifikaci v rekordním tempu

Velikost textu:
aktualizováno 23. 6. 2012 19:46

Eugene - Famózní první polovinu desetiboje předvedl na americké olympijské kvalifikaci Ashton Eaton. Světový rekordman v halovém sedmiboji vytvořil v pátek v Eugene i v deštivém počasí dva rekordní výkony. Úvodních 100 metrů zaběhl za 10,21 sekundy a do dálky skočil 823 centimetrů.

Ashton Eaton
Ashton Eaton

Navzdory slabému vrhu koulí má Eaton díky součtu 4728 bodů suverénní náskok 322 bodů před mistrem světa Treyem Hardeem. Třetí byl olympijský vítěz z Pekingu Bryan Clay, jenž nasbíral 4252 bodů.

Clayovy šance na obhajobu zlata vzaly nicméně za své hned v první disciplíně druhého dne běhu na 110 metrů překážek, který po kolizi s překážkou nedokončil. Nemá tak šanci skončit mezi nejlepšími třemi, kteří si vybojují letenku do Londýna.

Čtyřiadvacetiletý Eaton před kvalifikací uvedl, že si letos troufá na překonání světového rekordu Romana Šebrleho z roku 2001, který má hodnotu 9026 bodů. V pátek ukázal, že formu má skvělou. Český atlet měl před jedenácti lety v rakouském Götzisu po pěti disciplínách na kontě 4675 bodů.

Eaton svým součtem zaostal jen o deset bodů za nejlepším prvním dnem desetiboje v historii, který v roce 1994 poskládal Dan O'Brien. O dva roky dříve vytvořil Eatonův slavný předchůdce stále platný americký rekord v desetiboji 8891 bodů, na který může největší současný vícebojařský talent dnes zaútočit. O'Brien měl při rekordní soutěži po prvním dnu součet o 17 bodů horší než Eaton v Eugene.

"Tohle byl jeden z nejlepších prvních dnů, co jsem kdy viděl," komentoval O'Brien jeho páteční výkon pro agenturu Reuters.

Po skvělém úvodu Eaton, který má osobní rekord 8729 bodů, tradičně ztratil ve vrhu koulí (14,20 m). Ve výšce však opět zvítězil výkonem 205 m, i když o něco zaostal za svými možnostmi, a exceloval také v běhu na 400 metrů (46,70).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.