ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Pražský maraton bude šancí na splnění olympijských limitů

Velikost textu:
aktualizováno 11. 5. 2012 09:01

Praha - V duchu pokusů o splnění limitů pro olympijské hry v Londýně se ponese osmnáctý ročník pražského maratonu, který se poběží v neděli a na startu bude 9 000 lidí. "Mohu s klidným srdcem říci, že Praha je nejlepší místo pro běhání v celé Evropě," řekl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru. Podruhé je pražský maraton v kategorii Gold Label mezinárodní atletické federace IAAF.

Pražský maraton
Pražský maraton

Loni vyhrál Keňan Benson Kipchumba Barus, který ale letos chybí. Naopak obhajovat přijela jeho krajanka Lydia Cheromeiová, která před rokem časem 2:22:34 vytvořila traťový rekord. "Už se tady cítím jako doma a ráda bych v neděli rekord opět o něco vylepšila," řekla Cheromeiová na tiskové konferenci.

přehrát video
Rozhovor s Miroslavem Jiříkem a Kathrine Switzerovou

Pořadatelé očekávají, že na startu maratonu bude 9 000 běžců z 92 zemí. Hlavními favority jsou Etiopan Deressa Chimsa a Keňan Nicholas Kipkorir Chelimo, jeho krajan Philemon Kimeli Limo zažije v Praze maratonskou premiéru.

Trať závodu zůstává nezměněna. Loni se maratonci vrátili na Karlův most, start je v 9:00 a je stejně jako cíl tradičně na Staroměstském náměstí. Vítězové hlavních kategorií dostanou jako loni 15 000 eur (asi 378 tisíc korun), za překonání traťového rekordu je připraveno dalších 10 000 eur.

Z českých běžců budou na startu loňský mistr republiky Petr Pechek a Jan Kreisinger, který se chce pokusit při své premiéře v maratonu o splnění limitu pro olympijské hry. K cestě do Londýna potřebuje zaběhnout B-limit 2:16:30. "Pokusím se o olympijský limit, ale jednoduché to určitě vůbec nebude," řekl Pechek.

"Praha je pro mnohé městem, které zvolili pro splnění svých olympijských ambicí, a chtějí si u nás zajistit cestu do Londýna," řekla manažerka Jana Moberly. O čtvrtou olympiádu se pokusí Australan Lee Troop s osobním maximem 2:09:49.

Pavel Nedvěd
Pavel Nedvěd

Maraton poběží i bývalý kapitán fotbalové reprezentace a držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd, který dosud v hlavním městě absolvoval dva půlmaratony. Pořadatelé mu přidělili startovní číslo 11.

Do Prahy kvůli maratonu přicestovala i Kathrine Switzerová, první žena, která běžela maraton. V roce 1968 se v utajení za muže zúčastnila bostonského maratonu. "Bylo to úžasné. Lidi si myslí, že jsem tam byla za muže. Ano, měla jsem na sobě tepláky, protože byla hrozná zima. A když na čtvrtém kilometru zjistili, že jsem žena, tak ředitel závodu se strašně naštval, že žena běží jeho maraton. Skočil na mě a snažil se mi strhnout číslo a vyhodit mě. Jsou z toho úžasné fotografie, které oblétly svět. Stalo se to součástí boje žen za jejich práva," popisuje Switzerová.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.