ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Tornádo v turbanu vtrhne ve sto letech na maratonskou trať

Velikost textu:

Londýn – Stoletý Fauja Singh si troufá uběhnout maraton. Muž ve žlutém turbanu se pokusí vzdálenost 42,195 pokořit v neděli v Torontu. Stal by se tak nejstarším člověkem, který by tento tradiční závod uběhl, píše deník Globe and Mail.

Stoletý maratonec Fauja Singh
Stoletý maratonec Fauja Singh

Fauja je bývalý zemědělec, běhu se začal věnovat až v 89 letech poté, co mu tragicky zemřela manželka a dvacetiletý syn. Rodák z Pandžábu s britským občanstvím, který však anglicky nemluví, drží v kategorii devadesátiletých osm světových rekordů na tratích od 100 do 5 000 metrů. "Vždycky jsem chtěl být nejstarším maratónským běžcem," řekl Singh, který maratonskou trať zvládl v roce 2003 v Torontu za 5 hodin 40 minut a jednu vteřinu.

Fauja je ve výborné kondici. Měří 173 centimetrůa váží 52 kilogramů. Drží přísnou dietu. Denně cvičí, běhá 12 až 16 kilometrů, pije čaj, jí tousty a kari a nestresuje se. Před rokem byl na lékařských testech a jejich výsledky lékaře šokovaly. Stav kostí levé nohy byl srovnatelný s 35letým, stav té pravé dokonce s 25letým mužem. "Jeho odpověď byla: Věděl jsem, že moje levá noha byla slabá," vzpomínal veteránův kouč Harmander Singh.

Singh chce získat maratonským během peníze na charitu a nadaci, která se stará o uspokojení základních potřeb pro děti. "Překonávat rekordy je boží vůle," vzkázal Fauja. "Část úspěchu je v tom, že nemám žádná očekávání, jen přání něco dokázat. A Bůh mi to umožní," prohlásil muž, kterému se přezdívá Tornádo v turbanu.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.