ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Bolt na Zlaté tretře? Trochu zajíc v pytli, říká manažer závodu

Velikost textu:
aktualizováno 19. 5. 2011 15:15

Praha - S napětím budou organizátoři Zlaté tretry sledovat příští týden ve čtvrtek při Diamantové lize v Římě první start jamajského sprintera Usaina Bolta v sezoně. "Letos jsme svým způsobem trochu koupili zajíce v pytli," přiznává manažer ostravského závodu Alfons Juck. Bolt, který na Zlaté tretře v úterý 31. května poběží závod na 100 metrů, má za sebou nevýraznou sezonu, v níž prohrál. Navíc v přípravě měl zdravotní potíže.

Usain Bolt v Ostravě
Usain Bolt v Ostravě
Otevřít galerii
 • Usain Bolt v Ostravě autor: Jaroslav Ožana , zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/17/1676/167519.jpg?1274742877
 • Dayron Robles na Zlaté tretře autor: Jaroslav Ožana, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Trojnásobný olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman po dominantních letech prožil loni volnější sezonu, na jejímž konci prohrál s Američanem Tysonem Gayem. Pak ho bolela záda, léčil se a v tréninku měl skluz. Letos ještě nezávodil a informace o kvalitních tréninkových časech jsou nepotvrzené. "Po Římě budeme všichni moudřejší, jestli to bude ten starý dobrý Usain, nebo ne. Ale přeci jen je to pořád Bolt," uvedl Juck na dnešní tiskové konferenci. "A kdyby na tom byl špatně, tak ho sem nepošlou," míní.

V roce 2009 zvládl Bolt stovku v Ostravě v čase 9,77 sekundy, ale s nepovolenou podporou větru. Rekord ostravského závodu tak drží jeho krajan Asafa Powell výkonem 9,83 sekundy z loňského roku. "Takže si přejeme, aby ten rekord padl," uvedl manažer mítinku. Bolt běžel v Ostravě v letech 2006 a 2008 dvoustovku, loni se marně pokoušel o překonání nejlepšího světového výkonu na 300 m. Letos jeho cena na startovném nevzrostla, hovoří se o sumě kolem 300 000 dolarů (více než pět milionů korun).

přehrát video
TK ke Zlaté tretře 2011

Manažer mítinku Alfons Juck o Usainu Boltovi:

"My jsme si ho vytipovali jako velký talent už v roce 2004. Měli jsme pro něj dokonce připravené startovní číslo, ale tehdy se zranil. Poprvé přišel v roce 2006, kdy byl stále velký talent, a v roce 2008 se vrátil už jako velká hvězda. Naštěstí na to Usain Bolt nezapomíná. Symbióza funguje, stále si rozumíme."

Liga mistrů, golfová exhibice a pak stovka

Bolt poletí z Říma příští týden na sobotní finále fotbalové Ligy mistrů do Londýna, odkud se v neděli přesune do Brna, kde ho čeká exhibice při golfovém turnaji ve Slavkově v rámci tenisového Czech Open. Potká se mimo jiné s Ivanem Lendlem. "Pak odjede do Ostravy a bude mít až do závodu klid, aby se cítil dobře a uvolněně," popisoval Juck.

Pořadatelům padesátého ročníku se podařilo získat celkem 30 medailistů z mistrovství světa v Berlíně, z toho devět šampionů, dvacet držitelů cenných kovů z olympijských her, z nichž šest v Pekingu vyhrálo, a stejný počet medailistů z loňského ME v Barceloně. Ve startovní listině jsou čtyři aktuální světoví rekordmani a dalších pět historicky nejlepší atletů ve svých disciplínách přijede v roli hostů včetně legendární čtyřstovkařky Marity Kochové a tyčkaře Sergeje Bubky. Chybět nebude šéf mezinárodní atletické federace IAAF Lamine Diack.

Na mítinku bude závodit výkvět světové atletiky

Vedle Bolta přijede světový rekordman na 110 metrů překážek z Ostravy Kubánec Dayron Robles. Poprvé dorazí také mistryně světa v běhu na 400 metrů Sanya Richardsová-Rossová, loňský nejlepší atlet světa půlkař David Rudisha z Keni, sprinterka Veronica Campbellová-Brownová z Jamajky či ruský výškař Ivan Uchov. V souboji s Ruskou Marií Abakumovovou se představí oštěpařka Barbora Špotáková, čtyřstovku poběží její loňská senzační vítězka Denisa Rosolová, mezi muži budou s oštěpaři Petrem Frydrychem, Vítězslavem Veselým a Jakubem Vadlejchem házet norský olympijský vítěz a mistr světa Andreas Thorkildsen a Fin Tero Pitkämäki.

Norský oštěpař Andreas Thorkildsen
Norský oštěpař Andreas Thorkildsen
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.