Československo

1. Československý Beat Festival - Olympic (1967)

1. Československý Beat Festival (1967)

60. léta

Uspořádání 1. Československého beatového festivalu bylo důsledkem a vyvrcholením mnoha snah naší rockovou scénu zoficiálnit, zastřešit a ukázat to, co je z ní opravdu nejlepší. Svou roli tu…

2. Československý Beat Festival - Blue Effect (1968)

2. Československý Beat Festival (1968)

60. léta

2.Československý beatový festival se tak trochu nesl v duchu zbavování se depresí ze srpnové okupace. Ale co víc než právě rocková hudba může být oním ventilem, kterým unikne ven všechen…

Etc v klipu, 1980

Historie československého hudebního klipu do r. 1989

60. léta, 70. léta, 80. léta

Definice a začátky Pokud bychom hudební klip definovali dle těch nejobecnějších měřítek, to jest jako „filmové ztvárnění písničky“, a zároveň se chtěli v jeho historii dostat na úplný…

PPU (odshora ve směru hod. ručiček M. Jernek, M. Hlavsa, J. Števich, P. Zeman, J. Janíček, 1969)

Počátky čs. undergroundu

70. léta

Pokud pomineme výtržnickou rock´n´rollovou partu Hells Devils pak bychom počátky českého hudebního undergroundu mohli najít někdy v roce 1967 na koncertech pražských The Primitives Group a…

Rudolfov (zásah VB se teprve chystá, máničky se zatím usmívají, brzy je to přejde, 1974)

Rudolfov u Českých Budějovic aneb „Budějovický masakr“, březen 1974

70. léta

„Ten jihočeskej kraj byl zvlášť takovej jinej. Tam nikdy moc bigbítu a mániček v tomhle smyslu nebylo a tak místní straničtí funkcionáři a bezpečnost asi chtěli ukázat, že ´teda jako u nich…

Elektrobus, 1975

Použití výrazu 'alternativní' u nás

70. léta

J. Vlček v knize Alternativní kultura píše: " Jedním z pojmenovávacích znaků, které výrazně komplikovaly českou alternativní scénu, byly výrazy ´komerční´ a ´nekomerční´ . Objevily se na…

Vlasta Marek a páskové magnetofony, cca 2. pol. 70. let

Nahrávka jako základní médium, koncert jako událost

70. léta

Základním „médiem“ pro alternativní umělce byla buď živá nahrávka kapely z koncertu anebo „studiová“, kdy se na jeden nebo dva vzájemně propojené páskové magnetofony pořídil záznam hraní ve…

Mikoláš Chadima, 1977

Vztahy alternativní scény k jiným rockovým směrům

70. léta

Vztahy hudebníků alternativy vůči ostatním rockovým směrům byly víceméně individuální. Ostatně tehdy zatím ještě neexistovaly žádné rockové subkultury mládeže, které by byly vyhraněné…

Miloš Čuřík, cca 1977

Kořeny české alternativní scény

70. léta

Pokud bychom se chtěli dopátrat kořenů čs. alternativní scény, museli bychom se vrátit někdy do roku 1968, kdy jakýsi mladíček Miloš Čuřík začal pořádat v pražském kulturním středisku Cíl…

Josef "Zub" Vlček, 1977

Přínos čs. alternativní hudby 70. let

70. léta

Základním poselstvím čs. alternativní hudby bylo, že to prostě JDE. Že i v té pohnuté době mohou existovat soubory, které jsou zvláštní, originální, experimentální, bourající vžité konvence…

první | předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 | další | poslední (7)