Jim Čert a Jaroslav Erno Šedivý aneb o bigbítu a marihuaně, Tolkienovi a totalitě v nás (1997). Režie M. Řezníček

Jim Čert je kontroverzní postava undergroundu sedmdesátých a osmdesátých let. Jeho hudební produkce se vyznačovaly jakousi syrovostí a možná pro někoho i vulgárním projevem. Tahací harmonika a chraplavý zpěv s vlastními texty, jeho zjev, kterým dráždil hlavně tehdejší StB, a to, že se pohyboval vždy v blízkosti disentu, ho jakoby předurčovalo k tomu, že bude jednoho dne zatlačen fízly ke spolupráci. Alkohol a možná i lehké drogy byly záminkou, jak se mu dostat na kobylku. Zřejmě nevydržel nátlak a spolupráci s StB nakonec podepsal. Proto se objevil i na „Cibulkových seznamech“ a po jejich zveřejnění se dostal do izolace, kterou vyřešil tím, že odjel do USA. Tam vlastně pokračoval ve svém stylu života. Spojil se s několika hudebníky a s bubeníkem Jaroslavem E. Šedivým založil novou kapelu, se kterou koncertoval po USA.Teprve po několika letech se vrátil do Prahy a uspořádal koncerty po České republice. Ovšem v jiném prostředí a v jiných podmínkách. Zřejmě se natrvalo usadil v San Franciscu a jen občas, pokud mu to dovolí finanční prostředky, bude navštěvovat Prahu. Amerika mu, zcela pochopitelně, dává větší pocit svobody a Praha, kterou podle výpovědí stále miluje, bude jen místem, kde bude vzpomínat.

Dokumentární film režiséra Martina Řezníčka z roku 1997 je typickou ukázkou drsného dokumentu, který snímá v bezprostřední blízkosti nearanžované situace ze života Jima Čerta v San Franciscu, jeho nejbližší kamarády a spoluhráče v kapele, barevné a eruptivní scény v pohybu a s dialogy, které vypovídají o atmosféře a prostředí, ve kterém se Jim Čert pohybuje. Kontrastně k tomu jsou řazeny černobílé archivy a současnost v Praze, kdy se Jim Čert zamýšlí nad svým minulým životem i nad tím, jakým způsobem fungoval jako postava undergroundu a spolupracovník StB.

Pokud divák překoná určitou averzi k živočišné a živé postavě Jima Čerta a zaposlouchá se do výpovědí jeho kamaráda a spoluhráče Jaroslava Erno Šedivého, pochopí možná i rozdíl mezi světem svobody a světem, ve kterém jsme léta byli nuceni žít.

Napište nám