Martin Dejdar v hlavní roli filmového přepisu úspěšného televizního seriálu o životních peripetiích muže, na jehož dramatickém osudu se podepsala lidsky i politicky konfliktní doba po roce 1945. Film uvádíme k uctění památky spisovatele, scenáristy, publicisty a bývalého politického vězně pana Jiřího Stránského, který zemřel ve středu 29.5. 2019 ve věku 87 let (1997). Dále hrají: J. Hubinská, J. Schmitzer, J. Wehrenberg, J. Zdeněk, R. Kalvoda, J. Teplý ml., V. Chalupa, Z. Fric, O. Vlach, J. Somr a další. Scénář J. Stránský a H. Bočan. Kamera I. Šlapeta. Režie H. Bočan

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Film, jehož předlohou byly dva romány předního českého prozaika Jiřího Stránského („Zdivočelá země“ a „Aukce"), je vyprávěním o dramatickém osudu těch, kteří se brzy po skončení druhé světové války vrátili do českého pohraničí. Ne všichni přišli s nejčistšími úmysly. Hlavní hrdina, bývalý západní pilot Maděra si musí poradit nejen s vracejícími se Němci, ale především s kariéristy a zlatokopy hledajícími v pohraničí bezpracný a lehký život. V jeho úsilí mu pomáhá i parta sedmi mladých, po dobrodružství toužících kluků a přítel Kanda, pátrající po ukrytém archivu gestapa. Jejich život je ovlivněn nejen působením těchto různorodých a z velké většiny ničeho se neštítících lidí, ale i politicko -společenskými událostmi, které u nás na sklonku čtyřicátých a začátku padesátých let nastaly. Film vznikl na základě úspěšného televizního seriálu.

Spisovatel a scenárista Jiří Stránský zemřel ve středu 29. června ve věku 87 let. Pro Českou televizi napsal mnohé scénáře, vedle zmiňovaného seriálu a filmu také dramata Bumerang, Žabák a Uniforma, které se k seriálu tematicky vážou, a další tituly – Kousek nebe, Piknik, nejnověji Baladu o pilotovi. Etos jeho děl vycházel z vlastních zážitků politického vězně a jeho tvorba se tak stala jedním ze základních kamenů české dramatiky věnující se poválečnému období u nás v politických souvislostech a na podkladě individuálních osudů hrdinů.

Jiří Stránský
spisovatel a scenárista

Jiří Stránský

* 12. 8. 1931

† 29. 5. 2019


Stopáž113 minut
Rok výroby 1997
 ST 4:3
ŽánrFilm 15+

Všechny koprodukční filmy České televize