Portrét vynikajícího znalce předválečného zpravodajského filmu, od jehož úmrtí tento týden uplynulo 5 let (1996). Režie H. Třeštíková

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Člověk, který pomáhal oživovat obrazovou paměť českého národa – tak je v dokumentárním medailonu od režisérky H. Třeštíkové představena osobnost K. Čáslavského, který nás před pěti lety opustil. Významný filmový historik, od šedesátých let působící v Československém filmovém ústavu a později v Národním filmovém archivu, viděl a archivně zpracoval snad všechny do té doby objevené prvorepublikové zpravodajské snímky. Pravidelně je představoval divákům v televizním cyklu Hledání ztraceného času, díky němuž máme v živém povědomí nejrůznější aspekty života v období první republiky. Své neméně bohaté znalosti o hrané české kinematografii naopak předával divákům zábavnou formou v populární soutěži Videostop, další oblastí jeho dlouhodobého zájmu byla němá americká groteska. Za svůj přístup k národnímu filmovému dědictví a jeho propagaci obdržel roku 2012 Čestnou medaili T. G. Masaryka.

Život filmového historika Karla Čáslavského v pohledu Heleny Třeštíkové K dlohodobě nejsledovanějším pořadům České televize patřil od roku 1985 – kdy se objevil poprvé – soutěž Videostop. Tam se také začala rodit popularita člověka, která o několik let později, přesně v roce 1991, usnadnila vznik méně zábavného, avšak neméně zajímavého a poučného pořadu Hledání ztraceného času.

Karel Čáslavský
filmový archivář, historik, publicista

Karel Čáslavský

* 28. 1. 1937

† 2. 1. 2013


Stopáž14 minut
Rok výroby 1996
 ST 4:3
ŽánrDokument