Jak se zbavit císařovny. Tereza Brodská v roli Neronovy manželky Octavie (1994). Dále hrají: L. Munzar, J. Brejchová, M. Chytilová, L. Horáková a J. Jirásková. Kamera A. Nožička. Scénář a režie O. Daněk, od jehož úmrtí letos uplyne 20 let

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V letošním roce si připomínáme 20 let od úmrtí významného českého dramatika, spisovatele, režiséra a scenáristy Oldřicha Daňka (*16. 1. 1927 – †3. 9. 2000). Z jeho tvorby vám dnes nabízíme komorní příběh z historie, jenž si našel během minulých let mezi diváky České televize své zájemce a obdivovatele. V dalším příběhu duchaplných útržků z běhu času se v roli Neronovy manželky Octavie představí Tereza Brodská, průvodkyní vám bude Jiřina Jirásková.

Přenesme se do roku 62 našeho letopočtu. Mladá císařovna Octavia žije mimo Řím, neboť její manžel, císař Nero, má novou milenku. Přivykla poměrům, které se na římském dvoře ujaly, všechny ty vraždy a nevěry, ale sama takto žít neumí. Vždyť dokonce Agrippina (L. Horáková), její tchyně a vlastní Neronova matka, prý byla zabita na rozkaz svého syna. Octavia žije sama jen se svými otrokyněmi, když se náhle ohlásí velitel loďstva a její bývalý učitel Anicetus (L. Munzar). Co může císařovna čekat? Bude to triumfální návrat do Říma, nebo smrt z rukou Neronova přisluhovače?

Oldřich Daněk
režisér

Oldřich Daněk

* 16. 1. 1927

† 3. 9. 2000


Stopáž53 minut
Rok výroby 1994
 ST 4:3
ŽánrFilm